Megnyirbált utalványpiac

Az Erzsébet utalvány mellett egyéb étkezési utalványok is beemelhetőek 2012-től is a cafeteria rendszerbe, igaz magasabb adókulccsal. A kibocsátók bizakodóak, szerintük továbbra is megérheti őket választani munkaadónak és munkavállalónak egyaránt.

(Cafeteria összeállításunk korábbi cikkeit itt, itt és itt olvashatja.)
Tavaly év végéig a havi 18 ezer forintos keretben kedvezményes adózással adható étkezési hozzájárulást mintegy 100 ezer vállalat 2,5 millió munkavállalója költötte. Az Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo úgy látja: a papír alapú utalványoknak továbbra is helyük van a cafetériarendszerekben, mivel a 2012-es szabályozás szerint azok „egyes meghatározott juttatásként" beemelhetők a béren kívüli juttatások körébe, igaz, magasabb költséggel: a juttatás 1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 27 százalék eho-t fizet a foglalkoztató, vagyis a cafeteria 30,94 százalékos terhével szemben ez a juttatás az 51,17 százalékos adózású kategóriába tartozik. (Véleményük szerint az ügyfelek döntik majd el, hány szereplő marad talpon.)
- Ha a munkáltató bruttó 12 ezer forintot szán havonta cafeteriára dolgozónként, a munkavállaló mindössze 690 forinttal kap kevesebbet, mint ha ugyanezt a kompenzációt az Erzsébet utalvány és SZÉP kártya kombinációban kéri. A bérköltségekkel összehasonlítva az egyes meghatározott juttatások 28 százalékkal kerülnek kevesebbe a munkáltatónak - mutat rá az Edenred munkatársa.


Kép:PP/FényesGábor

A Sodexo is bizakodik.
- Az első visszajelzések alapján úgy látjuk, hogy a munkaadók opcióként megtartották ezt a juttatást a nyilatkoztatásnál, a munkavállalók pedig továbbra is szívesen illesztik a mixbe, mert ismerik, és bíznak könnyű és általános felhasználhatóságában - mondja Sztankovits Mónika vállalati és ügyfél-kommunikációs vezető.

P. Király Ágnes a TopCafeteria ügyvezetője szerint is lehet létjogosultsága a korábbi utalványoknak, ám ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk, mint bármilyen más termékre vagy szolgáltatásra, amit a munkáltató saját ötletétől vezérelve bevon a cafeteriajuttatások körébe.
- Csak akkor érvényes rájuk a viszonylag magas, de a bérnél kedvezőbb közteher, ha a munkáltató betartja az szja-törvény előírásait az egységességre, illetve a szabályozásra. Abban az esetben szoktuk javasolni a további juttatását, ha olyan magas kereteket kapnak a dolgozók - ami elég ritka -, hogy nem tudják a kedvezőbb juttatásokra elkölteni, vagy a cég tudja vállalni a magasabb közterhet, és fontos, hogy étkezési célú juttatást kapjanak a dolgozók, elsősorban szociális szempontok miatt - magyarázza a munkáltatókat és munkavállalókat segítő tanácsadói és teljes körű adminisztrációs szolgáltatói tevékenységet végző cég vezetője.

Az utalványpiac korábbi szereplői a már bevált szolgáltatás-portfóliójukban bíznak, amely komoly segítség lehet a cégeknek. Különösen a mostani helyzetben, amikor a változás a HR-szakemberek körében is meglehetősen sok bizonytalanságot okoz, így felértékelődhet a gördülékeny ügyintézés és a tanácsadók szerepe. A széles körű beváltóhálózat is érv lehet a korábbi utalványok mellett.

Mennyi marad a zsebekben?

  

Bér

Adómentes juttatás

Kedvezményes közterhű (30,94%) juttatás

Magas közterhű (51,17%) juttatás

Keretösszeg (ezer forint)

100

100

100

100

Munkavállaló nettó jövedelme (szuperbruttó nélkül, ezer forint)

51

100

76,370

66,150

Munkavállaló többletjövedelme a bérhez képest (százalék)

0

96

50

30

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo