A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A Brent spot kőolaj ára a héten 40-44 dollár között ingadozott, heti átlagban közel 3 dollárral, 6,5%-kal csökkent az ár. A spot olajár a hét folyamán minden nap csökkent. Az árcsökkenés egyértelműen a magas készletszinteknek tulajdonítható, a piaci hangulatot befolyásolta, hogy a tőzsdei olajvállalatok eléggé rossz második féléves jelentéseket adtak közre. Az OPEC júniusi olajkitermelése és exportja újabb csúcsot döntött, Irán sokkal hamarabb visszatér a szankciók előtti mennyiségekhez, mint ahogy az elemzők vélték. A piacszerzés sikeres, mivel az iráni árakat a szaúdi irányadó árhoz viszonyítva kedvezménnyel határozzák meg. Az USA-ban a kőolaj és benzinkészletek emelkedtek, a közepes finomítású termékek készletszintje csökkent. Európában csökkent a feldolgozott termékek készletszintje. Először Ázsiában, majd az Egyesült Államokban, most Európában is, elsősorban a nem komplex finomítók mérsékelték termelésüket, s egyes finomítók már a téli minőségű benzin gyártására álltak át – hívta fel a figyelmet heti előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2,8 dollárral, közel 6%-kal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) nagyot csökkent, a rövidebb lejáratra vonatkozó ajánlatok mennyisége növekedett. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten közel fél dollárral csökkent, mivel a Brent ár erőteljesebben csökkent. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten 3 darabbal nőtt, az elemzők szerint lehetséges, hogy rövid távon megáll a fúrások számának emelkedése. Európában a benzinexport lehetőségei beszűkültek, az Egyesült Államok felé nem, Dél-Amerika felé kisebb mennyiséget szállítanak. Nigéria ismét vásárolni tud, nyersolajat ad benzinért cserébe, de csak korlátozott mennyiségben képesek kőolajat értékesíteni.
Az európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében 4-6 forint közötti árcsökkenést jeleztek, a gázolaj esetében 7-9 forintos árcsökkenés jelentkezett. Hétfőn, augusztus 1-jén, a piaci változásokat figyelembe véve 2-3 forint közötti benzin és 4-6 forint közötti gázolaj árcsökkentést várunk, figyelembe véve a július 29-i 2 forintos benzin és 3 forintos gázolaj árcsökkentés hatását.
A fenti változtatásokkal a benzin és a gázolaj ára 326 forint/liter körüli szinten változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 14, a gázolaj ára 8%-kal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 25%-kal több benzint és 17%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.