Még nagyon kevés építőipari kkv él az új digitális lehetőségekkel

A legnagyobb építőipari szereplőknél pénz és képzett szakember is van a legújabb technológiai megoldások megvásárlására és alkalmazására. Egyik-másik még fejleszt is ilyeneket. A kkv-k zöme azonban legfeljebb a digitális eszközpark lecserélésében látja a megújulást és ismeretlen fogalom nekik az Ipar 4.0.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Betört a piacra egy másik megoldás is: a MOL új toronyházának építésénél Magyarország első automata, azaz hidraulikával mozgatott kúszózsaluzatát és szélpajzsát alkalmazzák, ezek az építés előre haladásával szintről-szintre kúsznak felfelé. Ezek a rendszerek rendívül hatékony és biztonságos munkavégzést tesznek lehetővé, gyakorlatilag bő egy hét alatt megépítenek egy szintet. Kezd elterjedni a gipszkartonozás gépesítésére való bandázsoló is. Ezt a berendezést két fő kezeli és 5-6 ember munkáját váltja ki.

Anyagtesztek és eredmények

Az innováció és digitalizáció számos területen jelen van az építőipar háttér ágazataiban, például az új anyagok megtervezésében és tesztelésében. A tégla, mint az egyik kulcs alapanyag, régóta a figyelem középpontjában van. Magyar mérnökök – osztrák kollégáikkal és a Budapesti Műszaki Egyetem szakembereivel – digitálisan modellezték és tesztelték a téglapiacon masszívan vezető osztrák Wienerberger gyártócég legújabb termékét. Kiderült, hogy a tégla hőszigetelő képessége javult, és a hangszigetelési tulajdonságai is jelentősen növekedtek.

A hőszigetelési előrelépés azért is fontos, mert az elmúlt években fokozatosan egyre szigorúbb hőtechnikai előírások jelentek meg. A méretpontosság ugyancsak növekedett. Ez végső soron azt eredményezi, hogy az építtető „kímélheti” a pénztárcáját, hiszen az építkezés összességét tekintve, akár kevesebb falazó- és vakolóhabarcsot kell felhasználnia, amely komoly megtakarítást jelenthet.

Jönnek a BIM-szakos hallgatók
A magyar építőiparban hiánypótló és a digitalizációt középpontba helyező képzést indított 2021 februárjában a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Kara. A BIM szakmérnök továbbképzési szakon a nagy érdeklődés miatt már az első félévben az eredetileg tervezett létszám kétszeresével kezdődött meg az oktatás. A 37 hallgató többsége fiatal, a közelmúltban diplomázott szakember, kisebb részben már gyakorlatot szerzett BIM menedzser. Égető szükség lesz a tudásukra a magyar építőipar digitalizációjának felgyorsításában.
Ugyancsak nagy szerepe van az építőiparban a különféle szigetelőanyagoknak. Ezek kifejlesztése és további korszerűsítése a nagy nyugati gyártóknál folyamatos, kutatás-fejlesztési költségvetésük állandóan növekszik. A magyar piacon számtalan nyugati cég új termékeit forgalmazzák. Van egy-két magyar tulajdonú vállalkozás is, amelyik elég nagy ahhoz, hogy innovációra is jusson. Az egyik ilyen a szegedi Bodrogi Bau Kft. A kormányzati támogatást élvező cég tovább fejlesztette a termelést a 2019-ben 500 millió forintos hazai és uniós támogatásból felépített polisztirol üzemében. Megalkotta a magyar piacon kapható egyik legjobb grafitos expandált polisztirol (EPS) szigetelő anyagot, amely hővezetési tényezője 0,030.

Hiába vannak azonban ilyen kezdeményezések, az építőipari vállalkozások kutatás-fejlesztésre fordított kiadásai 2013 és 2017 között folyamatosan és erőteljesen csökkentek és azóta sem sokkal nőttek. A nem régen elfogadott, 2021 és 2023 között érvényes építésgazdasági stratégia (miért csak két év? - a szerk.) szerint az ágazatban a korszerű és környezetbarát anyagok; az innovatív technológiák (VR és AR, BIM, robotizált építés); ezen kívül a hatékony gyártási eljárások (pl. előregyártás, készházak) és az intelligens létesítmény-üzemeltetés terén folyik valamilyen k+f tevékenység.

Az iparjogvédelmi bejelentések száma az elmúlt évtizedben szintén 2017-ben volt a legtöbb, habár a fejlesztéspolitikai ciklus vége miatt vélhetően a 2020-as adatok még magasabbak lehetnek.

A sok szakmai szervezet közreműködésével készített dokumentum azonban kimondta: az építésgazdasági innovációs potenciál javulása ellenére Magyarországon nincsen olyan építőipari cég, amely az EU leginnovatívabb 1000 vállalata között lenne rangsorolva, tehát innovációs képességünk jócskán javítandó. Ez tehát a helyzet, amin sürgősen változtatni kellene: képzéssel és az eszközpark korszerűsítésével.

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo