Még nagyon kevés építőipari kkv él az új digitális lehetőségekkel

A legnagyobb építőipari szereplőknél pénz és képzett szakember is van a legújabb technológiai megoldások megvásárlására és alkalmazására. Egyik-másik még fejleszt is ilyeneket. A kkv-k zöme azonban legfeljebb a digitális eszközpark lecserélésében látja a megújulást és ismeretlen fogalom nekik az Ipar 4.0.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány egyébként felismerte, hogy támogatni kell az üzleti szektorban készülő, az ágazat egészére vonatkozó újításokat is. Eddig egyetlen ilyen projektről tudunk, ez jelentős fejlődést hozhat: már próbaidőszakban van az intelligens szállítólevél, amit a gyártó vagy a kereskedő állít ki, Nagy ingatlanfejlesztők és építőipari kivitelezők egyetértésével jött létre. Úgy működik, hogy a papír alapú szállítólevélre kerül egy QR kód, azt egy mobilalkalmazással beolvasva, a helyszínen az árut gyorsan, tételesen lehet átvenni és a készletre venni. Az átvételről azonnal digitálisan aláírt szállítólevelet kap pdf-ben a gyártó, a kereskedő és a fuvarozó.

A digitalizációs újdonságokra a külföldi nagyvállalatoknak persze sokkal több pénze van. Az egykor Lasselsberger-Knauf néven, ma már Cemix Hungary Kft-ként működő cég a nyáron vezette be úgynevezett időkapus rakodási rendszerét, erre és a kapcsolódó IT beruházásra összesen 200 millió forintot költött. A logisztikai megoldást először a Bugyi községben lévő üzemben, majd a tervek szerint az év végéig a veszprémi és a debreceni üzemében is alkalmazzák. Ez tulajdonképpen egy ütemezett kiszolgáló rendszer, amivel csúcsidőszakban akár 2000 tonna építőanyag berakodását is lehetővé teszi egyetlen nap alatt - szemben a korábbi 1400 tonnával.

Mindentudó robotok

A járműipartól eltérően az építőanyagok gyártásában vagy a kivitelezésnél eleve kevesebb lehetőség van okos gépeknek átadni a terepet. Néhány részterületen azért vannak már eredmények. Az ABB Robotics nem régiben nagy összefoglalót közölt a robotok alkalmazási lehetőségeiről, konkrét példákkal. Kanadában egy cég tetőtartó szerkezeteket gyárt velük, a nálunk is ismert Schindler vállalat liftjeit robotokkal telepítette egy építkezésen, míg a svéd Skanska hegesztőrobotot vetett be több projektjénél.

És itthon? Őszre elkészül a veszprémi városi stadionhoz tartozó tornacsarnok. Az építkezés egyebek mellett azért is érdekes, mert az üvegek súlya és a sérülésveszély miatt a hagyományos állványos technológia helyett speciális robotokat használtak. A kivitelező szerint az ablakok csak 30 százalékban engedik át a fényt, ezzel egységes fényviszonyok lesznek a teremben árnyékképződés nélkül.

Robot darukkal nem, de távirányított darukkal már itthon is találkozni lehet. Az egyik nagy magyar betonelemgyártó vállalatnál a földről, egy joystickhez hasonló szerkezettel lehet kezelni a sok tonnát mozgatni képes szerkezeteket. Bizonyos építőipari segédanyagok mozgatásához és raktározásához már léteznek önjáró targoncák is, de ezek elterjedésére egyelőre még várni kell és egyébként is csak egy megfelelő méretű, általában több ezer négyzetméteres és nagy belmagasságú csarnokokban lehetséges.

Előre az előregyártásért!
Az építőipar egyik leglátványosabb újdonsága, hogy egymás után nyílnak a valamilyen nagyobb termék előregyártásával foglalkozó üzemek. Többnyire épületelemekről van szó (tető, fal, lépcső, födém, tartóoszlop), több betonelemgyár is ezekben a hónapokban kezdte meg termelését, részben kormányzati támogatással. Van már családi házakhoz vagy kisebb társasházakhoz is megfelelő téglapanel-gyártó cég is, legalábbis már több itteni szakmai fórumon is bemutatkozott. Az előregyártás csökkenti az élőmunkaigényt, de növeli a szükséges szakképzettségi szintet. Természetesen szintén digitális tervezés előzi meg, van olyan piaci szereplő, amelyik okos gyárakat is képes megtervezni és a kivitelezést is „okosba” megoldani.
Vas-és más fémszerkezeteknél jön jól, hogy léteznek már automata hegesztő-robotok. Egyelőre csak egy-két, részben külföldre termelő hazai építőipari cég alkalmazza, de tömeges elterjedése sem kizárt, ha folytatódnak a nagyobb infrastrukturális és kereskedelmi ingatlanberuházások. A Rheinmetallnak Zalában épül fel a 142. üzeme, ami a védelmi iparban a legkorszerűbb lesz. A ZalaZone komplexum melletti objektumban olyan elektronikákat tartalmazó platformokat gyártanak, amelyekben meghatározó a mesterséges intelligencia, a digitális és a robottechnika.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo