A nagy cégeknek egyszerűbb lesz az EKÁER

Egyszerűbben jutnak EKÁER-számhoz áprilistól a legalább 50 milliárd forintos árbevételű fuvarozók, valamint az egyetemes postai szolgáltatók: mindössze három adat megadásával igényelhetik ezt az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerben.

Kép: Pixabay

A nemzetgazdasági miniszter februári rendelete szerint az a közúti fuvarozó cég, amelynek a két évvel korábbi mérlegében az éves nettó árbevétel az 50 milliárd forintot elérte - a saját termelésű készlet értékesítéséből származó nettó árbevétele pedig legalább 40 milliárd forint volt - egyszerűsített módon kérhet EKÁER-számot. Ugyanez a szabály vonatkozik - árbevételi limit nélkül - az egyetemes postai szolgáltatóra.

Az egyszerűsítés azt jelenti, hogy mindössze három adatot kell megadni az adóhatóságnak, az általánosan megkövetelt 21 helyett. Az egyszerűsített kérelemhez a következők szükségesek:

- a feladó neve és adószáma,

- a címzett neve és adószáma,

- a fuvarozáshoz használt jármű rendszáma

Szintén április első napjától hatályos a törvénynek az a szabálya, hogy ha a feladó és a címzett is belföldi, és a nem kockázatos terméket a címzett maga fuvarozza vagy fuvaroztatja, akkor az EKÁER-számot is a címzett kéri meg.

Mint azt korábban megírtuk, bőven maradt még akna az EKÁER-ben, amire ráfuthatnak a vállalkozások. A nagyvállalkozások – minimálisan 50 milliárd forintos nettó árbevétel és a saját termelésű készlet értékesítéséből származó nettó árbevétel legalább 40 milliárd forint – számára jelent könnyítést az április 1-től induló egyszerűsített bejelentés, itt például sokat jelentett volna, ha mindez már március 1.-jén hatályba tud lépni. Az áru megérkezését elegendő a megérkezést követő 3 munkanapon belül, de legkésőbb az EKÁER szám érvényességi idején belül bejelenteni és a fuvarozás megkezdéséig a termék megnevezése, valamint vámtarifaszáma is módosítható. Fontos lett volna a módosítás lehetőségét kiterjeszteni a kirakodási címre, sőt akár a címzett személyére is, mivel ezek – például időjárási körülmények függvényében is – változhatnak a szállítás során.

“LEHETETLEN FELKÉSZÜLNI”
Hiába készültünk két hónapig valamire, az utolsó nap kiderült, hogy komoly változások lesznek a rendszerben – mondja a Piac&Profit megkeresésére egy gyártó cég logisztikai szakembere. A cégnél egy külön embert vettek fel az EKÁER adminisztráció elvégzésére, de így is komoly gondok vannak. A legnagyobb konkrét gondot az a változtatás jelenti, hogy a korábbiakkal ellentétben a rendelet szerint nem az EKÁER szám lekérése után nem változtatható a felrakodott áru súlya sem – holott a korábbi szabály szerint a szám érvényessége alatt ez végig módosítható volt. Sok esetben viszont lehetetlen tudni, hogy pontosan mennyi lesz a felrakodott mennyiség (többek között nem csomagolt áru, például gabona esetén), tapasztalataik szerint pedig már volt is ellenőrzéskor probléma ilyen ügyből. Gondot okoz az is, hogy a felrakodás időpontja sem változtatható, pedig sok esetben a rakodás éjszaka történik, így akár következő napra is csúszhat. Az ilyen és ehhez hasonló szabályok miatt a szakember tapasztalatai szerint éppen azok a cégek kerülnek sokszor kellemetlen helyzetbe, amelyek egyébként igyekeznek megfelelni a szabályoknak.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo