Az év végével közeledik az évzáró üzleti partik, rendezvények időszaka. Ezek az események remek lehetőséget nyújtanak, hogy kötetlenebb körülmények között találkozzunk üzleti, szakmai partnereinkkel, illetve új ismeretségekre tegyünk szert. Azonban ezeken az eseményeken néha társalogni nem is olyan könnyű.
Nemcsak a közös téma megtalálása okozhat gondot, hanem az is, milyen elegáns módon fejezzük be valakivel a beszélgetést. A társalgásból való kilépésünk eleganciájára azért is érdemes odafigyelnünk, mert a kutatások szerint nemcsak az első benyomás bír meghatározó jelentőséggel, az utolsó is. Vagyis nem engedhetjük meg, hogy kellemetlen emlékként maradjon meg beszélgetőtársunkban a távozásunk módja.
A hullámvasúthoz hasonlóan, ahol a menetnek azelőtt vége van, mielőtt ráunnánk, a beszélgetésből is akkor kell kilépnünk, amikor úgy gondoljuk, eddig is remekül éreztük magunkat, és még rengeteg mondanivalónk lenne egymásnak. Így egy következő alkalommal is örömmel tekintünk másikkal való beszélgetés elé, és ő is így lesz vele.
Akár egy csoportból válunk ki, akár az aktuális beszélgetőtársunktól köszönünk el, éreztessük beszélgetőtársainkkal, élveztük a társalgást, és csak ezt a beszélgetés fejezzük be, nem a kapcsolatot szakítjuk meg. Különösen nem örökre.
Az udvariasság megköveteli, hogy 7-8 percet még a számunkra talán legkevésbé izgalmas résztvevővel is társalogjunk. Ennyi idő éppen elég ahhoz, hogy egy kicsit megismerkedjünk, feltegyünk néhány kérdést, váltsunk pár szót az aktuális program elemeiről, a helyszínről…
Két ötlet, hogyan fejezzünk be egy társalgást:
Távozás három lépésben
- Első lépés: Visszajátszás
A búcsúzásunk során az erre való utalással egyrészt jelezzük, hogy végig odafigyeltünk a beszélgetőtársunk által mondottakra, másrészt azt is kifejezésre juttathatjuk, méltányoljuk, hogy megosztotta velünk a gondolatait, ami számunkra fontos és értékes volt.
Nagyon élveztem a milánói történetedet…
- Második lépés: Nem miattad, miattam
Örülnék, ha hosszabban is tudtunk volna beszélgetni, de itt van az egyik régi ügyfelem és nem lenne szép tőlem, ha nem üdvözölném.
- Harmadik lépés: Az ígéret szép szó
Ez a gesztus úgy hat igazán, ha 24 órán belül tett is követi, és így kialakulhat rólunk az a kép, hogy nemcsak figyelmes hallgatóság és elbűvölő beszélgetőtársak vagyunk, de megbízhatóak is.
Egy beszélgetés lezárásának másik, igazán elegáns módja lehet, ha beszélgetőtársunkat egy olyan jelenlevővel ismertetjük össze, akiről okkal gondoljuk, hogy találnának közös témákat, illetve kölcsönösen értékelnék az új ismeretséget. Így, miután kezdetét veszi a társalgás, már szinte észrevétlenül ki tudjuk menteni magunkat.
Ráadásul összeismertetőnek lenni hálás szerep, és nemcsak távozáskor érdemes élnünk vele, hanem bátran bevonhatunk így a társalgásba új résztvevőket is.
Figyelemmel arra, legyünk akár társasági, akár üzleti eseményen, általában egyáltalán nem bánjuk, ha leveszik rólunk az ismerkedés terhét. Éppen ezért okkal remélhetjük, hogy beszélgetőtársaink nemcsak akkor és ott lesznek hálásak nekünk a „társaságba való bevezetésért”, de később hasonló helyzetben (kicsit talán a mi példánkból is merítve) velünk is ugyanilyen előzékenyek lesznek, és ők gondoskodnak nekünk izgalmas beszélgetőtársról.
Szerző:
Erdős Zsuzsanna
üzleti etikett tanácsadó és coach