Last minute adótervezés indul!

Január 31-ig kell eldönteni, hogy a környezetvédelmi termékdíj-kötelezettség keletkezésének időpontját az adóköteles termék értékesítésének (felhasználásának) vagy készletre vételének időpontjához kötik a cégek.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Érdemes utánaszámolni, hogy melyik opcióval járunk jobban – Kép: Pixabay

A környezetvédelmi termékdíj kapcsán általában az adónemhez fűződő kockázatokat, jelentős adminisztrációs kötelezettségeket, illetve a fokozódó intenzitású adóhatósági ellenőrzéseket emelik ki a szakértők, arról kevesebb szó esik, hogy ehhez az adónemhez is kapcsolódnak adótervezési lehetőségek – állítja a MAZARS legfrissebb összefoglalója. A termékdíjtörvény ugyanis lehetővé teszi, hogy az adózók megválasszák az adókötelezettség keletkezésének időpontját, azaz eldönthetik, hogy a fizetési kötelezettség a termékdíj-köteles termék (pl. csomagolóanyag) első belföldi forgalomba hozatalakor, értékesítésekor vagy saját célú felhasználásakor – avagy kicsomagoláskor – keletkezzen vagy akár ennél jóval korábban, már a készletre vételekor.

A termékdíj-szabályozásban egyébként sok minden változott januártól, erről itt olvashat részletesen!

„A készletre vétel időpontjának választása – bár előbbre hozza a fizetési kötelezettség keletkezését – számos előnyt kínálhat az adóalanyoknak – nyilatkozta Nyári Zsolt, a MAZARS szenior adómenedzsere.

A szakember szerint sok esetben, így például jelentős raktárkészletek esetén, nehéz lehet meghatározni, hogy a termékdíj-köteles termék pontosan mikor kerül felhasználásra, azaz mikor keletkezik a termékdíj-fizetési kötelezettség. Ennek nyomon követése gondot jelenthet, arról nem is beszélve, hogy az ehhez szükséges nyilvántartási és adminisztrációs terhek jelentősen megnehezíthetik a vállalkozások dolgát. Ilyen esetekben célszerű lehet a készletre vétel időpontját választani.

Erre ügyeljen, ha meglátogatja a könyvelőjét!
Számos változás lépett életbe január elsejével, amelyek sokban módosíthatják a vállalkozások adózását. Módosult a társasági adózás, számos kisadó módosult, köztük a neta és a közműadó.
Ráadásul, ha a termékdíj-fizetési kötelezettséget a készletre vétel alapján kell megállapítani, akkor a termékdíj összege bekerül a termék bekerülési értékébe is. Ez pedig így majd az ELÁBÉ (eladott áruk beszerzési értéke) részeként – levonhatóvá válik az iparűzési adó alapjából. Nyári Zsolt elmondta: a tavalyi január 15-ei időponttól eltérően, 2014-ben január 31-ig lehet bejelenteni a kötelezettség keletkezési időpontjára vonatkozó választást.

„Érdemes odafigyelni, mert ez a határidő jogvesztő, és a választástól eltérni az adott naptári évben nem lehet. Ugyanakkor, ha valaki már korábban a készletre vételkori kötelezettség keletkezését választotta, a bejelentést megismételni nem kell – az tovább él, míg be nem jelentjük, hogy az általános szabályok alkalmazására térnénk vissza” – tette hozzá a szakértő.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo