Windows, az asztali számítógépek királya
Az asztali számítógépek operációs rendszerei közül azt láthatjuk, hogy a Windows még mindig messze a legnagyobb játékos a vizsgált országok piacain. A felhasználók több mint 85 százaléka tette le a voksát a klasszikus rendszer mellett, a számok pedig magukért beszélnek: világszerte már egymilliárdnál is több Windows alapú számítógépet használunk. Összehasonlításképpen, az Apple áprilisi jelentése szerint jelenleg közel 100 millió felhasználót tudhat magáénak a Mac rendszer.
Android és iOs verseny az okostelefonok piacán
A mobiltelefonok piacán az Android és iOs rendszerek részesedése közel azonos, az évek során duopólium állt elő, mivel ketten összesen a teljes piac 99 százalékát uralják. Habár a különböző eszközökön legnagyobb számban Android fut, az Apple-termékek is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, ezt mi sem mutatja jobban, mint egy friss jelentés, mely szerint 2017 első negyedévében az iPhone 7 lett a legnagyobb számban értékesített telefon.
A böngészők piacán Európában a Google dominál, több mint 50 százalékos részesedéssel, melyet a Firefox követ 23,53 százalékkal. Meglepő, hogy az internet Explorer még mindig viszonylagos népszerűségnek örvend 15 százalékkal, az Apple-termékekhez tartozó Safari viszont csak 7 százalékot ér el. Ez a tény azért érdekes, mert az operációs rendszerek és mobiltelefonoknál a Mac és iOs a 7 százaléknál nagyobb részesedést ért el, tehát sok felhasználó az eredeti Safari böngésző helyett inkább másik termékeket használ.
Mégis minek tudható be a Google ilyen mértékű előnye? A Chrom böngésző legfőbb tulajdonságai, hogy biztonságos, gyors és egyszerű, ugyanakkor, ahogy az Internet Explorernél korábban láthattuk, a dolgok nagyon gyorsan meg tudnak változni. A Google a fölényét a különböző kiegészítők integrálásával próbálja bebiztosítani, a Gmal, Google Drive és Youtube mind az ő tulajdonukat képezik, és e programok felhasználóinak egyértelműen ésszerű és kényelmes döntés a Chrome használata.
Piaci részesedések Magyarországon
Hazánk adatait közelebbről nézve láthatjuk, hogy az operációs rendszerek tekintetében a Windows aránya bőven az európai átlag felett van, szinte egyeduralkodó a 96 százalékos részesedésével. A mobiloknál az Android és iOS közti különbség már kisebb, az Apple termékeit itt a vásárlók 27 százaléka használja, az Android viszont egyértelműen vezet 73,56 százalékkal. A böngészőket vizsgálva láthatjuk, hogy hazánkban a Chrome az európai átlagnál is nagyobb népszerűségnek örvend 62 százalékkal, az Internet Explorer pedig teljesen kihalóban van, csupán 7,32 százalékot ér el a részesedése, míg a kontinensen a dupláját, 15,45 százalékot.