A katás adózási formát választó vállalkozók túlnyomó többsége mostanáig vagy elkészítette valahogy a könyvelését magának, vagy évente egy-két alkalommal vette igénybe könyvelő segítségét, ami a szakma által elvégzett munka töredékét tette csak ki. A közelmúltbéli fejleményekkel ugyanakkor új helyzet állt elő, mert aki Kft.-re, Bt.-re vagy átalányadóra váltott, annak rendszeresen könyvelőre van szüksége.
Scherzer Marcell, a Stabil Tudás alapító-tulajdonosa elmondta, jóval több lett így az elvégzendő munka, csakhogy a könyvelők száma nem nőtt arányosan ennyivel.
„Általánosságban kijelenthető, hogy nagyon megnőtt a könyvelőkre az igény. Folyamatossá vált a munkaerőhiány, a könyvelőirodák szünet nélkül keresik az új embereket, de nem találnak eleget. Ezres nagyságrendű könyvelő hiányzik jelenleg, ennyit szakembert biztosan elbírna a piac” – magyarázta.
Úgy folytatta, a könyvelőképzés fontossága még inkább felértékelődött. Emlékeztetett, sokáig csak személyes jelenléttel lehetett könyvelőnek tanulni, azaz a jelentkezőknek heti 8-10 órát kellett személyesen ott lennie az iskolákban, hogy elsajátítsák a szakmát. További hátulütője ennek, hogy ha valaki kérdezni szeretne, arra nehezen találja meg a választ. Időigényes és elavult képzési formátum volt ez, ami sokaknak el is vette a kedvét attól, hogy tanuljanak.
Online képezhetik ki a jövő könyvelőnemzedékét
Scherzer Marcell kijelentette, a tüzet nagymértékben olthatja, hogy ma már magas minőségű online kurzusok is léteznek, így anélkül szerezető már képesítés, hogy bárki kimozdulna a lakásából.