Elbocsájtották állásából Rózsahegyi Tituszt. Az RTL Klub Konyhafőnök című műsorából megismert szakács két éve dolgozott egy neves budapesti étteremben. Munkájára nem panaszkodtak főnökei, azonban a séf nem vette figyelembe a kérését, hogy karácsonykor nem szeretne dolgozni. A mélyen vallásos református férfi hiába hivatkozott arra, hogy a 365 napos évben csupán a Megváltó születésének három napos ünnepe tabu számára.
- Nekem, mint hívő embernek, fontos a család. A szentestét és a karácsony két napját mindig is szeretteim körében töltöttem, és ezen nem szeretnék változtatni. Sok más étteremben is dolgoztam korábban, és eddig mindegyik zárva tartott Krisztus születése ünnepén. Jelenlegi munkahelyemen két szép évet eltöltöttem. Tudták, hogy mindig számíthatnak rám, soha nem panaszkodtam, ha túlóráznom kellett. A vendéglátóiparban ez szinte természetes. Ránk nem vonatkozik a vasárnapi zárva tartás sem, de ezzel együtt elfogadom a szakmám jellemzőt – mondta a Piac & Profitnak Rózsahegyi.
Titusz úgy véli, minden munkáltatónak illene tiszteletben tartania a dolgozók érzékenységeit.
- Eleve úgy gondolom, jobb lenne karácsonykor eleve zárva tartani az éttermeket, mert úgyis kevés lenne a vendég. De ha már a vezetőség nyitva tartás mellett döntött, nem értem, miért nem olyan dolgozókat osztott be, akiknek vagy nincs családjuk, vagy akiknek az ünnep nem annyira fontos.
Berényi András ügyvéd lapunknak elmondta: a törvény szerint nem lehet vallásra hivatkozni a munkavégzés megtagadásakor. Azt, hogy ki mikorra beosztható vagy be nem osztható, a munkaszerződésnek kell tartalmaznia.
- A jog szerint a munkáltató nem kötelezhető arra, hogy minden egyes dolgozó vallási szabályait figyelembe vegye. Ez többek között azzal is magyarázható, hogy léteznek egészen furcsa hitek az európai kultúrától teljesen eltérő szabályokkal. Természetesen a református vallás nem tartozik ebbe a kategóriába, viszont a jog nem tehet különbséget vallás és vallás között. Ha valaki egy munkaajánlatot elfogad, tisztában kell lennie a kötelezettségeivel. Egy ortodox zsidó is csak akkor tagadhatja meg a szombati munkavégzést, ha azt a szerződésben rögzítik. Általában nem szoktak a szerződésekben vallásra hivatkozni, inkább azt határozzák meg, hogy a dolgozó mely napokon ragaszkodik a szabadnapjához. Ráadásul a felmondás indoka sem közömbös. Az alkalmazócég hivatkozhat létszámleépítésre is, és olyankor egyébként sem nehéz megindokolni, miért éppen attól a munkavállalótól válnak meg, akire nem mindig lehet számítani.
Rózsahegyi Titusz nem is követel jogi elégtételt. Mint mondja, lelki megnyugvást jelent számára, hogy képes volt hitéért feláldozni a munkahelyét. A sztárszakács hisz benne, hogy hamar el tud helyezkedni.
K.