Kimaradhatnak az áfacsökkentésből a munkahelyi büfék

Sok munkahelyi étkezde bezárhat jövőre, sokan ugyanis nem tudják megteremteni a feltételeket arra, hogy részesüljenek a vendéglátás áfájának csökkentésében, a cafeteria átalakítása miatt várhatóan visszaesik az eddig fő bevételi forrásuknak számító Erzsébet utalványok forgalma.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Nehéz helyzetbe kerülhetnek jövőre a munkahelyi vendéglátóhelyek – írta a blokkk.com. 2017-től a vendéglátás áfakulcsa ugyan csökken 27 százalékról 18 százalékra, ezt követően 2018-ban pedig 5 százalékra, de ebből a munkahelyi vendéglátás kimarad, így versenyképessége gyengülni fog a jövőben. Baj a bajban, hogy a 2017-es cafeteriaváltozások miatt az Erzsébet utalvány a gyakorlatban várhatóan el fog sorvadni, a százezer forint cafeteriapénz pedig feltehetően sokkal több helyre megy majd el, mint eddig a különböző kedvezményes utalványok. (Ami rossz a munkahelyi étkezdéknek, az viszont jó a kereskedőknek!)

Áfacsökkentés kérdőjelekkel
27 százalékról 18 százalékra csökken az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után fizetendő áfa 2017. január 1-jétől. A parlament által fél évvel ezelőtt elfogadott módosítás alkalmazása nem a legegyszerűbb, ezért döntött végül a NAV a részletes állásfoglalás kiadása mellett, amelyet itt talál. (Az áfacsökkentés miatt kieső bevételek pótlására 2018. január 1-jétől bevezeti a kormány a turizmusfejlesztési hozzájárulást. Az érdekképviseleteknek tetszik a különadó.)
Az áfakulcscsökkentésre vonatkozó döntés nyomán az adóhatóság ki is adta az állásfoglalását a vendéglátóhelyek besorolásáról, hiszen nem minden esetben lehet automatikusan érvényesíteni az alacsonyabb adót. A legfontosabb feltétel, hogy a vendéglátás szolgáltatás jellege két irányban is érvényesüljön: az ételek, italok helyben készítése mellett a felszolgálás is része a követelményeknek, asztal és szék mellett. Az önkiszolgáló éttermek kedvezményezettek lehetnek azonban akkor, ha ugyan felszolgálást nem kap a vendég, de le lehet ülni egy asztalhoz, és helyben elfogyasztani a megvásárolt elemózsiát. El is lehet vinni a vendéglátóhelyről az ennivalót, de akkor megcsappan a szolgáltatás súlya, és már nem lép be az alacsonyabb áfakulcs lehetősége. Nem lehet kisebb áfakulcsot elszámolni a büfékben, pecsenyézőkben, lángossütőkben, ott, ahol nincs lehetőség helyben, asztaloknál ülve fogyasztani.

Mit tehet ilyen helyzetben a munkahelyi vendéglátós: áttörhetné a falakat, és nyitott vendéglátóhellyé sorolhatná át az étkezőhelyet (tehát bárki beteheti a lábát, ha vendéglőzni akar, nem csak az ott dolgozók). Ennek persze sok munkahelyi étkezdében fizikai akadályai vannak. Kuncsoroghat kedvezményesebb bérleti díjért is a helyet adó vállalkozásnál, de hát ott felehetően éppen a minimálbér-emelés terheit számolgatják, így az esély erre kevés. Így sok munkahelyi étkezde bezárhat a jövőben.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo