A munkavállaló úgynevezett őrzési felelőssége csak olyan dolgokkal kapcsolatban merülhet fel, amely alkalmas az elszámolásra, ill. a munkáltatónak való visszaszolgáltatásra. Ilyenek lehetnek a különböző munkaeszközök, például mobiltelefon, szerszámok, valamint a dolgozó által a munkavégzés során kezelt pénz, értékpapír, vagy más értéktárgy is. Nem terjedhet ki a megőrzési felelősség az olyan dolgokra, melyeknél az őrzés, visszaszolgáltatás e dolgok rendeltetésénél vagy természeténél fogva nem lehetséges, mint például az üzemanyag, vagy az elektromos áram.
A munkavállaló köteles megtéríteni az olyan hiányból eredő kárt, amely a részére megőrzésre átadott, visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett olyan dologban következett be, amely dolgot állandóan őrizetben tart, kizárólagosan használ vagy kezel.
A felelősség egyik feltétele tehát, hogy a dolgozó részére megőrzésre átadott, visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett dologról legyen szó. Erről abban az esetben beszélhetünk, ha a dolgot jegyzék vagy elismervény alapján, aláírásával igazoltan vette át a munkavállaló. Egyetlen kivétel a pénztáros, a pénzkezelő vagy értékkezelő, akit az őrzési felelősség jegyzék vagy elismervény nélkül is terheli az általa kezelt pénz, értékpapír és egyéb értéktárgy tekintetében.
Az őrzési felelősség azt jelenti, hogy az előbbi feltételeknek megfelelő dolgokban bekövetkezett hiány esetén a munkavállaló akkor is felel, ha a hiányért vétkesség nem terheli. Fontos, hogy ez a felelősség csak a hiány esetén ál fenn. Ha viszont nem hiány van, hanem a dolog megrongálódik, akkor a dolgozó abban az esetben felel, ha a kár bekövetkeztében vétkes volt.
Hogyan mentesülhet a dolgozó?
Az őrzési felelősség alól a munkavállaló úgy tud mentesülni, ha bizonyítja, hogy a hiányt részéről elháríthatatlan ok idézte elő. Azaz olyan külső oknak kellett előidéznie a hiányt, amelyre a dolgozó nem tudott kihatni. Ilyenek lehet az olyan feltételek, amelyet a dolgozó nem befolyásolhatott, például, ha a munkáltató nem gondoskodott a biztonságos őrzés feltételeiről.
Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda