Ki a felelős a munkahelyi balesetekért?

Még az alapvetően nem veszélyesnek tartott munkakörökben is bárkivel történhet baleset. Lehet súlyosabb, lehet enyhébb, mindenképpen érdemes tisztázni, hogy mi a munkáltató kötelessége és lehetőségei, illetve mit tehet a munkavállaló.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jogszabályban foglalt leírás szerint balesetnek nevezzük azt, ha az emberi szervezetet olyan egyszeri külső hatás éri, amely a sérült akaratától függetlenül, hirtelen vagy aránylag rövid idő alatt következik be és sérülést, mérgezést vagy más (testi, lelki) egészségkárosodást, illetőleg halált okoz.

A munkabaleset meghatározása ettől annyiban tér el, hogy kiemeli, hogy mindez a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri. Ide sorolható a gyakori baleseti helyzetek (leesés, elcsúszás stb.) mellett például a munkahelyi étkezés alatt történő baleset, vagy a közlekedés alatt történő események. De nem minden esetben minősül munkahelyi balesetnek a munkahelyre vagy hazaúton történő eset. Ha a napi utat tesszük meg, például tömegközlekedéssel, és akkor történik baleset, az nem tartozik ebbe a kategóriába. Ha viszont például a cég autójával hazavisz a főnök és eközben történik karambol, az már munkabalesetnek nevezhető.

Itt olvashat arról, mi az 5 legfontosabb teendő, ha baleset történik.

A munkáltató kötelessége:
  • baleset jelentése
  • baleset kivizsgálása
  • baleset nyilvántartása
  • károk megtérítése (vagyoni és nem vagyoni)
  • balesethez vezető okok, veszélyforrások megszüntetése
A balesetről minden esetben jegyzőkönyvet kell felvenni. Hogy hogyan, arról itt olvashat.

A szakértő hangsúlyozza, a munkáltató működési köre nem korlátozódik a munkáltató telephelyére, a telephelyen kívül végzett munka során keletkezett káreset vagy baleset is munkahelyi balesetnek minősíthető. De amennyiben például a munkavállaló a munkáját tartósan és szokásosan a munkáltató telephelyén kívül végzi, gondoljunk csak a postásokra, úgy számukra ez minősül „rendes” munkakörülménynek, és az ennek során bekövetkező károkért a munkáltató felel.

Egy kis figyelem nem ártana

Szakértőnk, Dr. Lak Edit szerint a leggyakrabban előforduló esetek az eleséssel, szúrással és vágással járó munkahelyi sérülések, esetleg égési baleset. A veszély kialakulásának nagyon gyakran az emberi mulasztás az oka, ezen belül a tapasztalat hiánya, a teljesítménykényszer, az eszközök nem megfelelő használata gyakori kiváltó okok. De a karbantartás elmulasztása és a hiányos információátadás is sokszor játszik szerepet. Gyakori oka a baleseteknek, hogy valaki biztosítás és (adott esetben kötelező) védőfelszerelés nélkül dolgozik – ilyesmiről sokat hallani az építőiparban. A balesetek többsége elkerülhető vagy enyhébb lefolyású lehetne, ha mindezekre kellő hangsúlyt helyeznek.

Kép:Pixabay

A munkáltató kötelessége biztosítani a biztonságos munkavégzés feltételeit, az eszközökön és körülményeken kívül itt fontos kiemelni a munkavédelmi oktatást is. Hiszen ha a munkavállaló felelőtlenségéből vagy sorozatos slendriánságából adódik a baleset, ám kiderül, hogy nem volt része oktatásban, máris a munkáltató a hibás a jogi szabályozás szerint.

Vagyoni károk
  • tönkrement ruházat, ingóságok,
  • kórházi tartózkodáshoz kapcsolódó látogatási és egyéb többletköltségek,
  • otthoni lábadozás alatti ápolási, gondozási, élelemfeljavítási költségek,
  • a sérültnek az otthoni háztartási munkából, kertművelésből, stb. való kiesése miatti többletköltségek
  • közlekedéssel (szállítással), kontrollvizsgálatokra kíséréssel kapcsolatos többletköltségek
  • gyógyszerrel, gyógyászati segédeszközökkel, gyógytornával, rehabilitációval kapcsolatos többletköltségek
  • elmaradt jövedelem
  • munkába visszatérés után felmerülő többleterő-kifejtés (ha a munkavállaló balesetből eredő jelentős fogyatékossága ellenére rendkívüli munkateljesítmény kifejtésével látja el a munkakörét)
  • halálos balesetnél a temetéssel összefüggő összes költség (a temetés költségei, koszorú, gyászruha, halotti tor költségei, síremlék-állítás költsége, sírgondozás költsége, az eltartottak részére az eltartásukat pótló járadék az elhunyt kiesése miatt)
Mintha meg sem történt volna

A munkahelyi baleset kapcsán a munkavállaló kártérítést követelhet, ez lehet vagyoni vagy nem vagyoni kár alapján elbírást összeg. (Hogy mi minősül vagyoni kárnak, arról ld. keretes írásunkat.)

Kártérítés alatt minden esetben azt értjük, hogy a balesetet szenvedett munkavállalót olyan anyagi helyzetbe kell hozni, mintha a baleset be sem következett volna. A munkáltatónak azonban nem kell megtéríteni a kárnak azt a részét, amelyet a munkavállaló vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkavállaló kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget, emeli ki Dr. Lak Edit. Általában itt kezdődik az alkudozás.

A munkáltatónak, ha nem akar fizetni, a munkáltatónak be kell bizonyítania, hogy minden körülmény rendben volt, részéről minden feltétel biztosítva volt a biztonságos munkavégzéshez, tehát a felelőssége elhárítható. Ha nem születik megállapodás, a munkavállaló bírósághoz fordulhat.

Bizonyos esetekben a bíróság a munkáltatót rendkívüli méltánylást érdemlő körülmények alapján a kártérítés alól részben mentesítheti. Ennek során különösen a felek vagyoni helyzetét, a jogsértés súlyát, a kártérítés teljesítésének következményeit értékeli.

Jelenleg nincs Európában teljesen összehangolt munkajogi felelősségi szabályozás, nemzeti szabályozások léteznek, amelyek azonban hasonlóságokat mutatnak. A hazai szabályozás a munkahelyi balesetek tekintetében a régióhoz képest a munkáltatókra nézve kedvezőbb. Az új Munka Törvénykönyve ugyanis a munkáltató felelősség alóli mentesülése körében a korábbi szabályozásban szereplő „működési körén kívüli ok” helyett jelenleg az „ellenőrzési körén kívüli” okot jelöli meg, és ez utóbbi pedig szűkebb terület, mint a teljes működés, egészíti ki a szakértő.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo