A továbbjutó két magyar, valamint egy olasz, egy litván és két lengyel csapat közül kerül majd ki a végső győztes, aki a november 16-án, a budapesti döntőn 25 ezer eurót nyerhet termékvalidálásra. A második helyzett 20 ezer, a harmadik helyezett pedig 15 ezer eurót nyer.
A csapatok két egymást követő boot campen különböző üzletiterv-fejlesztő és prezentációs tréningeken vehettek részt a coimbrai Istituto Pedro Nunes (IPN) inkubátorában, mely a legjobb tudományos inkubátor (Best Science Based Incubator) kitüntető címet kapta 2010-ben, és az EIT Health egyik partnere. A versenyt olyan kkv-knak, spin-off és startup vállalkozásoknak írták ki, melyek már rendelkeznek prototípussal.
A döntősök nagy része közép-európai
A másik magyar csapat a HepC. Ez dr. Bakács Tibor tudományos igazgató vezetésével olyan biológiai terápiás módszert dolgozott ki, mely stimulálja a szervezet immunrendszerét, megszünteti a patogén vírusok replikációját, majd az egészségre ártalmas agyag biztonságosan távozik a beteg testéből.
„A legfontosabb, amit az EIT Health-szel közös munkában tanultunk, azok a tényezők, melyek a hallgatókat befolyásolják, és rendkívül hasznosnak találtuk azt is, hogy más startupokkal is meg tudtuk beszélni az orvosi eljárásokat és az orvostechnikai eszközök klinikai értékelését”. – mondta el Tomas Mikosz, a lengyel FindAir társalapítója. A FindAir egyedülálló, intelligens inhaláló rendszert fejlesztett ki, mely a használat során minden értékes adatot nyomon követ. Segíthet az asztmás rohamok megelőzésében, csökkentheti a szükséges gyógyszerdózisokat, és megtaníthatja a betegeket arra, hogy mi okozza a rosszulléteket, így a felhasználók magasabb életminőséget élvezhetnek. A Findair alkalmazással szinkronizálva a betegek személyre szabott információhoz jutnak az asztmás rohamok elkerülése érdekében, vagy rosszabb esetben fel tudnak készülni a rohamra. A másik lengyel csapat pedig a Genomtech, akik egy innovatív, mobil géndiagnosztikai eszközzel szálltak be a versenybe.