Ital a weben, avagy az internet tömény oldala

Legyen szó tömény italokról, ásványvizekről vagy épp gyümölcslevekről, a weben csak úgy ömlik az információ. A SentiOne social listening & engagement ügynökség pedig összegyűjtötte az összes releváns publikus tartalmat az elmúlt hónapokból – feltérképezve az online világ legüdítőbb oldalát. Melyik whiskyről beszélgetünk a legtöbbet? Mit keres a tripadvisor a legnépszerűbb források között? Vagy épp melyik óra az energiaitalok online csúcspontja? Az adatok mesélnek.

A weben minden szóba kerül…

…és ezekre az őszinte, cenzúrázatlan történetekre érdemes odafigyelni. Főleg, ha adott márka admin-hatáskörén kívül jelennek meg – legyen az egy gyakorikerdesek.hu bejegyzés vagy épp a kozszolgálat.com-on publikált rémhír. Egy „márkaveszélyes” webes tartalom bárhonnan indulhat hódító útra, mert a megosztás vágyán alapuló közösségimédia-közeg lelkes és támogató partner e tartalmak szétszórásában és validálásában.

Tripadvisortól a gamerekig

A „gyümölcslé” kulcsszó mint márkafüggetlen kategória említéseinek esetében a portálok után rögtön a Tripadvisor élménymegosztó és véleményező platformja adja a publikus és magyar nyelvű web legrostosabb felületét. Rengetegen véleményezik ugyanis a reggelihez/ebédhez rendelt gyümölcslevek minőségét és árát.

Az energiaitaloknál ugyanakkor például pont nem ez a két aspektus határozza meg a kategória legtöbb említését hordozó webes csatornák témáit. A SentiOne top10 forrást listázó algoritmusának eredményei alapján a Facebook, a Twitter és az Intstagram után rögtön az itcafe.hu következik, ha energiaitalokról van szó. Van, aki például a játékélmény alapvető részeként kommunikál róluk (akár konkrét márkákról), vagy épp a fórumon keresztül próbál ritka Hell-es energiaital-dobozokhoz jutni. Az „energiaital mint olyan” ugyanakkor remek kattintásgeneráló eszköz is lehet, amellyel például a kozszolgat.com előszeretettel él elborzasztó kontextusban (pl. halál vagy megvakulás energiaital-fogyasztás miatt). Az oldal mögött 26 ezer követő áll, és egy-egy ilyen cikket változtatás nélkül többször is megosztanak, mindössze néhány hetes eltéréssel. Márkaként nagyon fontos azonnal értesülni az adott szektort, terméket degradáló cikkekről, szerzőkről, Facebook-posztokról – még akkor is, ha adott tartalom nem nevesít. Mert lehet, hogy egyszer fog.

Kihallgatják a netet
Márkánk sikeréhez muszáj ismernünk, kik és hogyan nyilatkoznak róla az interneten. De az egyszerű megfigyelés ma már kevés. A social listening ennél többet jelent, ez a közösségi média csatornáinak monitorozása és a kinyert adatok elemzése a márkánk, versenytársaink, termékünk és az üzleti környezetünk szempontjából.
Az említések (Facebook, Twitter, Instagram, blog, YouTube stb.) szerzőinek neme alapján az energiaital a legférfiasabb, míg a gyümölcslé a legnőiesebb kategória. A kettő között pedig az ásványvizek: ugyanakkor összehasonlítva az elmúlt hónapok eredményeit (2018. július 1. – 2018. október 1.), ez utóbbi generálta a legtöbb bejegyzést online. Rengeteget beszélünk a vízről a weben. És hogy mit?

(Adat)buborékok és (sallang)mentes kommentek

A tartalmak mennyiségét tekintve a legtöbbször említett márkák a Vöslauer, a Szentkirályi és az Apenta*. A témákat tekintve pedig adatalapon is kirajzolódik, hogy a kifejezetten babáknak tervezett ásványvizek piaca egyre népszerűbb. Emellett többször a web felszínére emelkedik a környezettudatos fogyasztó véleménye is – ami jó termékfejlesztési irányt mutathat. Itt többségében a műanyag palack mint hordozó gyengeségeit vetik össze az üveges kiszereléssel.

*Minden márkaösszehasonlítás alapját a magyar nyelven közzétett és a brandet említő bejegyzések összesített mennyiségének aránya adta 2018. július 1. – 2018, október 1. között. A kutatás kiterjedt az összes a Facebookon, Twitteren, YouTube-on, Instagramon, review oldalakon, fórumokon, blogokon és weboldalakon közzétett publikus tartalmakra.

A dobogósok

A gyümölcslevek esetében a TopJoy, a Kubu, a Cappy és a Sió vezeti a mezőnyt. A szénsavas üdítőkre vetítve a vizsgált három hónapban a Pepsi, a Coca-Cola és a Fanta kapott helyett (de nem sokkal maradt le a web dobogójáról a Sprite és a Xixo sem), míg energiaitaloknál a RedBull, a Hell és a Bomba! szerezte meg az érmeket.

Az internet tömény oldala

Míg energiaitalokról leggyakrabban délután 4-5 körül, a munkanap végén posztolunk – valószínűleg pont azért, mert sose akar véget érni –, addig tömények esetében az este 8 a kedvenc időpontunk. Kivéve a whiskyt. A whiskys élményeinket leggyakrabban délután 6 körül osztjuk meg. Kategóriabontásban a pálinka vezeti az internetes mezőnyt (említésszám alapján), ezt pedig a vodka, a whisky, majd a rum és a gin követi.

„A teljes kutatási időintervallumot lefedő és az említések időbeli eloszlását összehasonlító grafikonunk alapján egy nap volt, ami szinte minden töményital-kategória esetében hatalmasat dobott az említések számán. Ez a megugrás pedig egy Tibi atyás posztnak volt köszönhető augusztus 13-án. És hogy mi váltotta ki ezt az óriási hype-ot? Tibi atya belekérdezett az online felhasználók által is jól ismert tinédzserkori élménybe: melyik az a mumuspia, amire ha csak ránézel, már rosszul leszel az emlékektől? Nem, ez nem egy szigorú értelemben vett márka közeli tartalom, ugyanakkor egy tökéletes kategóriareleváns alkalom. Több mint 9,5 ezer, adatalapon is az összes töményital-kategóriát érintő kommentről beszélünk. Adott szektor szereplőinek pedig fontos lehet megérteni: miért, milyen kombinációban, milyen más itallal »vegyítve« (együtt említve) okozta ezt a »feledhetetlen« élményt adott termék a vásárlóknak” – mondja Vida Eszter, a SentiOne cégcsoport hazai ügynökségének kommunikációs vezetője.

Pálinkák esetében a Fütyülős, a Rézangyal, a Zsindelyes és a Panyolai márkáról beszélt a legtöbbet a net, vodkák esetében a Finlandia, a Kalinka, az Absolut és a Royal volt a legnépszerűbb, míg whiskyk esetében a Jack Daniel’s, a Jim Beam, a Johnnie Walker és a Ballantine’s.

„És bár ez mennyiségalapú eredmény, sok-sok érdekesség is kihullik az adatok mélyelemzése után – teszi hozzá Eszter. – Mint például, hogy a felhasználók szerint, ha gyümölcslével kevered a vodkát, akkor másnap nem lehet érezni rajtad, hogy ittál. Vagy hogy a pálinkának gyulladáscsökkentő hatása van. Vagy épp, hogy kéne egy olyan kóla, amit kifejezetten whiskyhez terveznek. Vagy arra is sokan sok tippet adnak, hogy melyik ízesített víz veszi el leginkább az étvágyad – fokozva a fogyókúra eredményességét. Számtalan átlagember számtalan őszinte átlaggondolata: de egy FMCG márkánál milyen insight lehetne ezeknél fontosabb? Merni kell kilépni a komfortzónából, hátrahagyni saját közösségimédia-oldalaink kontrollált tartalmait, és kimerészkedni a vásárlók játszóterére. Mert márkaként itt ismerhetjük meg magunkat – és a fogyasztóinkat is – igazán.”

Hallgatózással irányítható a fogyasztó
Napjaink átalakuló fogyasztói magatartása, a tudatos döntések, a könnyen hozzáférhető vélemények és ajánlások mind hozzájárulnak a social listening terjedéséhez, amelynek lényege, hogy a vállalatok megtalálják, megértsék és üzletileg is felhasználják a közösségi média felületein keletkező releváns tartalmakat.

Véleményvezér

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül

Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül 

Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat

Kormányváltó hangulat 

Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo