Folyamatosan jelennek meg új pályázati kiírások, s most jön még a java. A kormány nyáron is erős tempót diktál a fejlesztésben gondolkodó, pályázni akaró cégek, gazdák és önkormányzatok számára. Készen áll a kombinált finanszírozást igénylő pályázatok finanszírozási infrastruktúrája is. Már nemcsak vissza nem térítendő támogatásokat, hanem visszatérítendőket is meg lehet hirdetni, és indul az MFB-pontok nulla kamatozású hitele fejlesztésre. (Hogy utóbbit ki és mire kaphatja meg, arról itt olvashat.)
Óriási összeg áll a vállalkozások rendelkezésére ebben a pályázati ciklusban: összességében 2020-ig 12 ezer milliárd forintnyi pénz érkezik Magyarországra amelynek hatvan százaléka fordítódik gazdaságfejlesztésre. „Ebből a legnagyobb kerettel a Gazdaságfejlesztési- és Innovációs Operatív Program, a GINOP” részesül, ebben van már most is megnyitva a legtöbb pályázati lehetőség a vállalkozásoknak” – hangsúlyozta Gedei Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium Gazdaságfejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárságának GINOP projektmenedzsere a Piac & Profit által rendezett „EU-pályázatok Fóruma” című szakmai konzultáción.
„Az ebben az operatív programban megfogalmazott törekvéseknek meg kell felelnie a pályázatoknak. Kiemelt területnek számít a kis- és középvállalkozások fejlesztése, az innováció erősítése, és az energiahatékonyság támogatása” – hangsúlyozta Gedei Gábor, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a GINOP keretében elsősorban gyártással foglalkozó vállalkozások pályázhatnak.
A vissza nem térítendő kategóriában az első termék már meg is jelent: az MFB-pontokon igényelhető, mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésére szolgáló hitel legfeljebb 15 éves futamidővel, minimum 1, maximum 600 millió forint összegben, legalább 10 százalékos önerővel vehető igénybe. A hitelhez egyéves rendelkezésre tartást és a tőketörlesztésnél egyéves türelmi időt is biztosít az MFB.
A konstrukcióról itt olvashat részletesebben!
„A 2020-ig tartó 12 ezermilliárdos keret rendkívül kecsegtető szám, de a források rohamosan fogynak. A kormányzat 2017 nyaráig szeretné kiosztani a pénzeket, és ha megnézzük, milyen ütemben jelennek meg a kiírások, akkor ezt a célt el is fogjuk érni. Ezért most kell megtervezni a projekteket, nem szabad várni” – hívta fel a figyelmet Torma Erzsébet, a Goodwill Consulting vezető tanácsadója. A pályázati kiírásokról szólva elmondta, ügyelni kell arra, hogy a kiírások esetén megfeleljünk az egyes prioritások követelményeinek.
Innováció
„Sokat fejlődött az innováció fogalma: ma már csak olyan cégek tudnak pályázni, amelyek leginkább terméket állítanak elő, és ehhez kapcsolódóan végeznek fejlesztést. Már nem lehet olyan könnyedén elnyerni a pályázati forrást szolgáltatásfejlesztésre, mint az előző időszakban. A sikeres megfeleléshez mindenképpen rendelkezni kell valamilyen szakmai tapasztalattal, bizonyítani kell, hogy van innovációs háttér, tapasztalat a pályázó cégnél” – mondta Torma Erzsébet.
Jelenleg a legfontosabb kiírás:
Vállalatok K+F támogatása GINOP 2.1.1-16
Kapacitásbővítés
A GINOP 1.2.2. kapacitásbővítő kiírás és a kapcsolódó pályázatok bárhol pályázhatóak (kivéve Pest egyében és Budapesten!), ha gyártó tevékenységet telepítünk. (Ezen települések listáját itt találja.) Azok a vállalkozások, amelyek szolgáltatók vagy kereskedelmi tevékenységet folytatnak, csak szabad vállalkozási zónában pályázhatnak. Ezek jellemzően kistelepülések, magas munkanélküliséggel, rossz infrastruktúrával” – hívta fel a figyelmet Torma Erzsébet, aki szerint azonban stratégiai szempontból nem árt megfontolnia egy vállalkozásnak, hogy érdemes-e tevékenységét a pályázat elnyerése érdekében egy ilyen területre vinnie, egy ilyen döntés előtt mindenképpen mérjük fel a helyszín lehetőségeit, és mérlegeljük, rendelkezésre áll-e majd a megfelelő végzettségű munkaerő” – figyelmeztetett a szakember.
Legfontosabb pályázatok:
Kapacitásbővítés GINOP 1.2.1-15 (felfüggesztve, de várhatóan hamarosan újra megnyílik!)
KKV-k piaci megjelenésének támogatása GINOP 1.3.1.
Ipari parkok fejlesztése GINOP 1.2.4-16
Beszállítók és beszállítói integrátorok támogatása GINOP 1.3.3-16
Energetika
Torma Erzsébet felhívta a figyelmet, hogy az energetikai prioritásban kiírt GINOP-pályázatok mind komplex projektek: hőszigetelni kell, nyílászárót cserélni, és választani lehet a megújuló energiaforrás beépítését is.
A legfontosabb kiírás:
Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosításával kombinálva GINOP 4.1.1-16
Pest megye sem marad pályázati pénz nélkül
„A teljes keretösszegnek csak egy töredéke, alig 2,5 százaléka jut a legfejlettebb régiónak tekintett Közép-Magyarországra, de azért itt sem maradnak pályázati források nélkül a vállalkozások” – hangsúlyozta előadásában Cibulka Dóra, a Goodwill Consulting vezető pályázati tanácsadója. Júniusban három, összesen közel 31 milliárd forint keretösszegű pályázati lehetőség is megnyílt a mikro-, kis- és középvállalkozások számára. A VEKOP-2.1.7-15. kódszámú pályázat a kkv-k kutatás-fejlesztési és innovációs fejlesztéseit ösztönzi. Pest megyében is elérhető június közepe óta a kapacitásbővítő pályázat a kkv-k számára. Az ő tevékenységüket a „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása” Pest megyében című, VEKOP-1.2.1-16. kódszámú pályázat segíti. Illetve, a GINOP hasonló nevű pályázatának tükörkiírásaként megjelent „A piaci megjelenés támogatása” VEKOP 1.3.1 kódú pályázat is. Fontos tudnivaló, hogy itt munkavállalónként járhat egymillió forintos támogatás, és a minimális támogatási összeg 1,5 millió forint, így sikerrel csak a minimum kétfős cégek pályázhatnak. Ezekről a kiírásokról bővebben itt olvashat!