Így változott a tulajdonostársak ingatlan elővásárlási joga

A márciusban hatályba lépett új Ptk. lényegében a korábbi bírósági gyakorlatot integrálta a törvénykönyvbe. Lássuk mi változott és hogyan alakult a bírósági gyakorlat a tulajdonostársak elővásárlási joga esetében! Szakértőnk segít!

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/smarnad

Az 1959. évi IV. törvény, a korábbi Polgári Törvénykönyv szűkszavúan csak annyit mondott, hogy a tulajdonostársakat megillette az elővásárlási jog harmadik személyekkel szemben. A részletszabályokat a bírósági gyakorlat munkálta ki. Az új Polgári Törvénykönyv integrálta ezeknek a gyakorlatban kialakult szabályoknak egy részét és a gyakorlat is változott némiképpen.

Az új Polgári Törvénykönyvben megjelent az ingatlan-nyilvántartáson kívüli résztulajdonos fogalma. Korábban foglalkoztunk az elbirtoklás szabályainak a változásával. Ott találkozhatunk többek között ezzel a fogalommal, bár meg kell jegyezni, hogy arra egyelőre még nincs válasz, hogy hogyan fogja értékelni az ilyen függő jogi helyzeteket a gyakorlat. A jogszabály szerint a vevővel szemben az ilyen tulajdonosnak is van elővásárlási joga. Sajnos azt nem mondja meg a jogszabály, hogy az ilyen tulajdonosokat, hogyan lehet felkutatni, hiszen az ingatlan-nyilvántartásban nem szerepelnek. Csak annyit mond, hogy a vevőt az ilyen tulajdonosokkal szemben megilleti a védelem, ha jóhiszeműen járt el.Ez az én olvasatomban azt jelenti, hogy az általa ismert ilyen tulajdonosoknak felajánlotta a vétel tárgyát képező tulajdoni hányadot és megtett mindent annak az érdekében, hogy az ilyen tulajdonosokat felkutassa. Hozzáteszem, hogy az ilyen tevékenységet célszerű a vevőnek, vagy a vevő jogi képviselőjének dokumentálnia. Erre nézve lehet megoldás az eladó nyilatkoztatása az ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonosok létéről az adásvételi szerződésben. A Kúria Polgári Kollégiumának a 9. számú állásfoglalása szerint az ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonossal nem kell közölni a vételi ajánlatot, ha annak a közlése rendkívüli nehézséggel járna.

Az új Polgári Törvénykönyvvel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a közös tulajdonhoz kapcsolódó elővásárlási jog szabályainak a köre bővült. A korábbi kódex két bekezdéssel szabályozta az elővásárlási jogot, az új jogszabály öt bekezdést szentel ennek a témának.

Elővásárlási jog tulajdonostársak között

Megjelent egy új szabály az elővásárlási jog gyakorlása a tulajdonos társak között. A tulajdonostársak az elővásárlási, jogot a vétellel érintett tulajdoni hányadra tulajdoni hányaduk arányában gyakorolhatják. Vagyis az elővásárlási jogot bármelyik tulajdonostárs gyakorolhatja, beleértve az ingatlan-nyilvántartáson kívül tulajdonjogot szerző tulajdonosokat is. Ha több tulajdonostárs is élne az elővásárlási jogával, közülük a tulajdonos választ és az elővásárlási jog a választott tulajdonostársat illeti meg.

Az új Polgári Törvénykönyvben megjelenik egy új szabály: „a külön jogszabályban biztosított elővásárlási jog megelőzi a tulajdonostársat e törvény alapján megillető elővásárlási jogot”. Sajnos egyelőre sehonnan sem derül ki, hogy a jogalkotó milyen jogszabályra gondol, és hogy milyen esetekben kíván ilyen külön jogszabályt alkotni.

A Kúria Polgári Kollégiumának a 9. számú állásfoglalásának számos rendelkezése beépült a jogszabály szövegébe. Így az a rendelkezés is, hogy az a tulajdonos aki nem gyakorolhatta az elővásárlási jogát, azzal szemben az adásvételi szerződés hatálytalan.

Viszont, helyesen szembe megy a joggyakorlattal a jogalkotó amikor úgy rendelkezik, hogy a tulajdonos az elővásárlási jogát végrehajtási árverésen is gyakorolhatja. Itt tapasztalható egy ütközés ugyanis a PK 272. számú állásfoglalással módosított PK 9. számú állásfoglalás szerint a tulajdonostárs elővásárlási jogát végrehajtási árverésen nem gyakorolhatja.

Sajnos olyan eseti döntésről a jogszabály kihirdetése óta eltelt idő rövidsége miatt még nem tudok, amely arra nézve rendelkezne, hogy az alsóbb szintű bíróságok a jogszabály elsőbbségét fogadják el, vagy a Kúria iránymutatását követik.

Dr. Illés Zsolt Ügyvéd Ingatlanforgalmi szakjogász

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo