Íme, azok a lépések, amiket megtehetünk annak érdekében, hogy kihasználjukaz ebben rejlő lehetőségeket:
1. Válasszuk ki, milyen területen van szükségünk mentorra
Nekem több mentorom is van, az élet különböző területein (előadói készségek, pénzügyek, vállalkozásfejlesztés, egészséges életmód, párkapcsolat, spiritualitás) más és más. Ugyanis amikor az előbbi bölcs gondolat alapján elkezdtem mentort keresni magamnak, nem találtam olyat, aki egy személyben minden tekintetben megfelelt volna az elképzeléseimnek. Idővel rájöttem, hogy erre nincs is szükség. Egy mentornak nem kell tökéletesnek lennie, kizárólag abban a témában kell kimagaslóan profinak lennie, amiben te tanulni szeretnél tőle! Általánosságban elmondható, hogy hajlamosak vagyunk másokban azt észrevenni, mit csinálhatna jobban, ahelyett, hogy arra összpontosítanánk, amit jól csinál, és mi is elkezdenénk a szerint cselekedni. Nincs ez másképp akkor sem, ha éppenséggel egy potenciális mentorról van szó. Például ha egy olimpiai bajnok sportoló dohányzik, akkor ahelyett, hogy erre figyelnénk, inkább azt vegyük észre, hogy mi az, amit megtett azért, hogy ilyen kiemelkedő eredményekre képes. Milyen kitartó, mennyire fókuszált, mi az, amire nem fordít a drága idejéből, és így tovább.
Ha már olimpiai bajnok sportolót említettem, nem mindenkinek van lehetősége személyes kapcsolatot létesíteni egy ilyen kimagaslóan sikeres emberrel, mint ahogyan nekem sem volt módom erre Brian Tracy esetében. Persze az lenne az igazi, ha mindennap a közelükben lehetnénk, de erre nincs feltétlenül szükség ahhoz, hogy tanulhassunk tőlük az általuk írt könyveken vagy hanganyagaikon keresztül. Éveken keresztül minden áldott nap Brian Tracy hanganyagait hallgattam, és tanultam tőle úgy, hogy ő erről mit sem tudott. Annyiszor ismételtettem meg vele az elmondottakat, ahányszor csak akartam.
Csak a legjobbaktól akarj tanulni! Sokszor felmerül a tréningeken az a kérdés, hogy miért állna szóba velem a választott mentorom? Válj olyan emberré, akivel szívesen találkozna a választott mentorod! Törekedj arra, hogy azt sugározd magadból: céltudatos vagy, tudod, hová tartasz, ugyanis a legjobban az idejükre vigyáznak, és, ha érzik, hogy te rabolni akarod az idejüket, akkor esélyed sincs.
3. Írjuk le, hogy kerülhetnénk vele kapcsolatba
Ha megvan a választott személy, és elkezdesz ezen gondolkozni, sokkal hamarabb megtalálod a hozzá vezető utat, mint azt most el tudnád képzelni. Hidd el, bárkivel kapcsolatba tudsz kerülni. Biztosan ismered azt a példát, miszerint maximum öt kézfogásra vagy még az amerikai elnöktől is. Mivel mindenkinek van – egyébként sokkal több, de a példa kedvéért elég csak a minimum – száz ismerőse, ezért te ismersz valakit, aki ismer valakit, aki… folytassam? Szóval, ha igazán akarod, megtalálod a hozzá vezető utat.
4. Fogalmazzuk meg konkrétan, hogy mit kérdeznénk tőle
Pontosan tudnunk kell, hogy mit akarunk tőle megtanulni! Ez hihetetlenül fontos. Életem egyik legnagyobb tanulsága az volt, amikor 2009-ben beteljesült legnagyobb álmom, találkoztam Brian Tracyvel. Ott álltam vele szemben, csak vigyorogtam rá, és nem tudtam, mit kérdezzek tőle! Javaslom, Ön ne kerüljön ilyen helyzetbe, és fogalmazza meg konkrétan, hogy mit szeretne megkérdezni, megtanulni a választott mentortól! Általában egy jól irányzott kérdésre van lehetőség, ezért ne általánosságokban fogalmazzuk meg, hanem úgy, amire lehetséges számunkra konkrét választ adni.
5. Lépjünk vele kapcsolatba
Ha azt szeretnénk, hogy a mentorunk legyen a választott személy, mindenképpen nekünk kell megtenni az ehhez szükséges lépéseket, hiszen vajmi kevés esélye van annak, hogy ő fog megkeresni ezzel a lehetőséggel. Amikor én először választottam mentort magamnak, számomra – az iránta érzett mélységes tiszteletem miatt – az jelentette a legnagyobb kihívást, hogy meg merjem kérdezni, lenne-e a mentorom. Aztán a következő gondolattal tudtam rávenni magam erre a lépésre: Eddig sem ismert, legfeljebb továbbra sem fog… Emellett persze az is igaz, hogy ha meg sem kérdezzük, biztos, hogy „Nem” a válasz! Ha sikerül átlépni a komfortzónánk határait, és megtesszük a kezdeményező lépéseket, az esetek legnagyobb részében meg fogunk lepődni, hogy mennyire segítőkész mindenki.
6. Fogadjuk meg a tanácsát
Ha azt szeretnénk, hogy legyen lehetőség hosszabb távon tanulni valakitől, akkor fogadjuk meg a tanácsait, és jelezzünk vissza a mentornak ennek eredményeiről! Egy mentor számára ez lehet az egyik legnagyobb elégtétel. Ha azonban nem fogadjuk meg a tanácsait, nem meglepő, ha egy idő után nem is akar majd segíteni. Majd tanítja azokat, akik megfogadják, amit mond.
7. Viszonozzuk a segítséget
Fontos leszögeznünk, hogy egy igazi mentor nem pénzért segít a mentoráltjának. Ha mindez pénzért történik, akkor az egy teljesen elfogadott üzleti kapcsolat, de nem mentori. Éppen ezért a viszonzásnak annyi módja lehet, mint égen a csillag. Legtöbbünk számára mégis hatalmas kihívást jelentő feladat, hiszen úgy tekintünk a választott személyre, mint akinek mindene megvan. Hidd el, mindenkinek lehet kedveskedni valamivel. Ki lehet deríteni, mi a hobbija, mit gyűjt, mi az, aminek igazán örülne. Engem például végtelenül boldoggá tett, amikor egy antikváriumi életrajzi könyvet kaptam ajándékba. A viszonzáson a legtöbb mentor kellemesen meglepődik, hisz nem ezért segített, de mindenkinek jólesik a figyelmesség. Mindemellett megismétlem, a legnagyobb viszonzás egy mentor számára az, ha megfogadják a tanácsait, és visszajelzést adnak neki az ennek köszönhető eredményekről!
Sok sikert!