Így spórolhatunk az üzleti utakon

Sok magyar vállalkozó szembesül azzal a problémával, hogy nem elég cégének a magyar piac. Ilyenkor bizony nyakukba kell venni a világot, és új piacot keresni a termékeiknek. Egy ilyen üzleti utazás azonban nem olcsó mulatság, ezért most mutatunk néhány ötletet, hogyan lehet hatékonyan csökkenteni a költségeket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Egyre több magyar cég kacsingat a külpiacok felé, részben az új piaci lehetőségek reményében részben pedig azért, mert komoly támogatásokat szerezhetnek azok a cégek, amelyek sikerrel veszik be az exportpiacokat.

A magyar vállalkozók 36 százaléka évente 3–5 alkalommal indul üzleti célból külföldre, és ugyanekkora azok aránya is, akik évente csak 1-2 alkalommal utaznak. Havonta többször a cégvezetők egyötöde, havi rendszerességgel 9 százaléka indul útnak. Legtöbben uniós tagállamokba járnak (57%), a környező, nem uniós országokba 18, Észak-Amerikába és Ázsiába 8-8, a Közel-Keletre 5 százalékuk utazik.

Azonban a külföldi üzleti út nem olcsó mulatság, különösen egy kispénzű startup vagy kkv számára jelenthet megterhelést. Ezért mutatunk most néhány megfontolandó tanácsot, amellyel csökkentheti a külföldi utazás költségeit.

Vegyük fel a kapcsolatot a helyi erőkkel!

Ha már tudjuk, hová utazunk, mindig keressük a kapcsolatot a helyi vállalkozókkal, kamarákkal. Ez több szempontból is hasznos lehet: a helyi viszonyokat ismerők nemcsak értékes tanácsokkal szolgálhatnak számunkra, de jó ötletekkel is, hogy kit vagy mit érdemes megkeresnünk. Használhatunk olyan üzleti alkalmazásokat is, mint a Startup Stay, hogy felvegyük a kapcsolatot a helyi kisvállalkozókkal, startupokkal. Ez az applikáció egyfajta kanapészörf vállalkozóknak, és értékes kapcsolatokra tehetünk szert ezáltal.

Maradjunk plusz egy napot!

Ha egy eseményre, vásárra, kiállításra vagy konferenciára megyünk, szánjunk rá még egy napot, hogy megismerkedjünk a várossal. Ezzel anyagilag is jobban járunk, a legtöbb szálloda ugyanis kedvezményt ad, ha nem egy éjszakára bérlünk szobát. Ezenkívül így arra is marad időnk, hogy az eseményen megismert kapcsolatokkal elmélyítsük az ismeretségünket.

Külföldre utazik? Erre figyeljen az ügyvéd szerint
Ha külföldi utat tervezünk, számos körülményre ügyelnünk kell indulás előtt, hogy ne érjenek váratlan meglepetések a nyaralásunk alatt. Dr. Kozma Réka szerint még az utazás ideje alatt érdemes jogi segítséget kérni, ha a helyzet indokolja.
Foglaljunk időben!

Érdemes nem halogatni az utolsó pillanatig a hotelfoglalást, a repülőjegy megvásárlását. Súlyos tízezreket spórolhatunk, ha időben lefoglaljuk a helyünket.

Ne használjunk készpénzt!

Mindig használjuk a bankkártyánkat a fizetésnél, és érdemes olyan kártyacsomagot választanunk, amely kedvezményes díjakat tartalmaz külföldi utazások esetére. Ha devizát kell váltanunk, akkor is jobban járunk, ha helyben automatából annyit veszünk fel, amennyire szükségünk van, így elkerülhetjük azt a helyzetet, hogy hazajövet rengeteg felhasználhatatlan devizánk megmarad. (Itt olvashatja az utazás alatti pénzügyek problémamentes intézéséről szóló tippjeinket!)

Ne utazzunk!

A legegyszerűbb megtakarítási mód, ha egyszerűen amíg csak lehetséges, elkerüljük az üzleti utakat. Számtalan lehetőséget kínál a virtuális világ, hogy kapcsolatba lépjünk emberekkel akár a világ másik végéről is. Természetesen egy konkrét tárgyalást már nem lehet Skype-on keresztül levezényelni, így előbb-utóbb kénytelenek leszünk repülőre ülni, de az előzetes tapogatózás költségeit megspórolhatjuk .

Az üzleti utazás
Hivatali, üzleti utazásnak minősül az olyan utazás, amely a magánszemély jövedelmének megszerzése érdekében, a kifizető tevékenységével összefüggő feladata ellátása érdekében szükséges. Nem számít hivatali, üzleti utazásnak a munkába járás, viszont annak számít a munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen végzett munka.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo