Mivel a beszerzések célja többnyire hosszabb távra szól, a beszerzőknek nem csupán az ár alapján kell dönteni, de a legjobb ár-érték arány eléréséhez az összehasonlítás során érdemes a termékek időtállóságát és a hozzájuk tartozó garanciát is figyelembe venni.
Az ipari cégek egyes termékeinek árai között átlagosan 23 százalékos a különbség, derül ki a Tablazat.hu több mint 500 beszállítói ajánlatot összehasonlító felméréséből. Egyes termékeknél, illetve nagyobb tételrendelés esetén ez a különbség akár több százezer forintos ár differenciát is jelenthet, de előfordulnak több milliós eltérések is. A beszerzés valós értékét azonban olyan tényezők is befolyásolják, mint a minőségbeli különbség, a raktárkészlet, a távolság, a garancia és a kiegészítő szolgáltatások. Ahhoz, hogy a beszerző a hosszú távon is legjobb ajánlatot válassza, nem elég az árakat összehasonlítania. (Többek között ezért is vannak versenyhátrányban a magyar vállalatok a külföldi cégek beszerzéseinél.)
„Mivel a beszerzett termékek többnyire intenzív használatnak vannak kitéve, a korai elhasználódás vagy meghibásodás nagyon komoly veszteségeket tud okozni a cégeknek. Éppen ezért egy olcsóbb, gyengébb minőségű termék megvásárlása nem biztos, hogy a hosszú távú megtérülést segíti. A beszerzőnek nem az azonnali spórolást érdemes szem előtt tartania, hanem minden lehetséges további költséggel számolnia kell, például a kiesések okozta veszteséggel, a termék karbantartására fordítandó munkaerő díjával, az energiafogyasztással, az újabb alkatrészek beszerzésének költségével, szállíthatósággal vagy a szervizdíjakkal – magyarázza Kócsi Norbert, a Tablazat.hu beszerzési szakértője.
A legmegfelelőbb beszállító kiválasztása időigényes: az egyes beszállítók felkeresése, a termékadatok összeállítása, összehasonlítása, a táblázatok és adatbázisok összeállítása, a telefonálás vagy az e-mailek kiküldése beszerzésenként több óra befektetett munkát igényel. (Van még hová fejlődni, mert egyelőre sehol sincs a cégek közötti online kereskedelem.)
"Egy olyan felület, ahol a beszerző több gyártó termékeit tudja összehasonlítani és a legjobbaktól csoportosan ajánlatot kérni, tapasztalataink szerint beszerzésenként legalább egy- két órával, de jellemzőbb, hogy négy-öttel is lecsökkenti a folyamat idejét. A beszerzőknek nem az egyes beszállítók honlapjain és adatbázisában kell keresgélniük, hanem az igényelni kívánt terméken keresztül tudják egyszerre több beszállítóval is felvenni a kapcsolatot. Így kizárólag abba kell energiát fektetni, hogy a cég ismerje a termékkel kapcsolatos saját igényeit. A több szálon futó ajánlatkérést már elvégzi helyettünk az online rendszer” – tette hozzá Kócsi Norbert.