1. Számoljuk össze mennyi kintlévőségünk halmozódott fel a hitelfelvétel előtti pillanatig és állítsunk fel fontossági sorrendet! Vegyük előre a hatósági és a banki, biztosítási tartozásokat, hogy minél kevesebb késedelmi kamatot kelljen fizetnünk.
2. Készítsünk egy táblázatot, amiben csoportosítsuk a napi, heti és havi költségeket, amelyekre számítunk a következő egy évben. Ugyanebben a táblázatban készítsünk egy külön oszlopot a következő egy évben várható bevételeinknek, az utóbbinál állítsunk fel időrendi sorrendet!
4. Hasonlítsuk melyik banknál mekkora költséget számítanak fel. Kalkuláljunk azzal, hogy mekkora lesz a hitel összege, költségekkel együtt, azaz mennyit kell egy év múlva, s mennyit 5 év múlva visszafizetnünk.
5. Miután kiválasztottuk, melyik hitelt vesszük fel, beszereztünk minden papírt, amit kér a bank a hiteligényléshez, az alábbiakra ügyeljünk, hogy meg is kapjuk, illetve később meg is tarthassuk a hitelt:
- Ne legyen köztartozásunk! Nemcsak szerződést nem kötnek, de folyószámla hitelünket sem újítják meg, ha a cégtulajdonosnak magánszemélyként bármilyen intézmény felé tartozása van. Erről a pénzintézet a Központi Hitelinformációs Rendszerből értesül. Ugyanígy kizáró ok, ha a cégnek köztartozása van.
- Ne csökkenjen az árbevételünk! Az árbevétel váratlan csökkenését nem díjazzák a bankok, miként azt sem, ha a társaság saját tőkéje negatívba fordul. Ilyenkor enyhébb esetben csak lejjebb veszik a hitelkeretet, ám ha nagyobb bajt sejtenek, akkor szóba jöhet a folyószámlahitel szerződés felmondása is.
- Legyen számlaforgalmunk! A bank számára csak a valódi cash-flow számít ilyen esetben. Valódi gazdasági tevékenységnek kell tehát állnia a pénzmozgás mögött. Az nem megoldás, ha befizetünk egy bizonyos összeget, majd azt pár nap múlva felvesszük. Előfordulhat az is, ha a vállalt számlaforgalmat a cég egy bizonyos időszak alatt (4 vagy 6 hónap) nem teljesíti, akkor büntetőkamatot ró rá a bank.