Így csökkenthető a beruházás kockázata

A befektetés mindig kockázatot jelent, de vannak azért stratégiák, amelyekkel a megtérülés esélye jelentősen növelhető. Vagy legalábbis biztosak lehetünk benne, hogy a befuccsolt biznisz nem jelent totális bukást.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aki belevág valamilyen üzletbe, az persze abban a reményben teszi, hogy a befektetett pénze sokszorosát veheti majd ki az ügyből, ez azonban sajnos nem minden esetben jön össze. Az üzleti életből a kockázatvállalást azért nem lehet kiiktatni, és persze a befektetés nehéz dolog, hiszen ami egyszer jól működik, következőre lehet, hogy totális csőd lesz. De azért van pár olyan megfontolás, ami az OpenForum szakértői szerint általában segít, hogy nagyobb esélyünk legyen a megtérülésre.

Ne játsszunk szerencsejátékot!

Elsőre furcsa lehet párhuzamot vonni a szerencsejátékban megtett tétek és az üzleti befektetési döntések között, de érdemes elgondolkodni a dolgon. A pókerasztalnál is mérlegeljük, csak annyit kockázatunk-e, amivel még biztosan marad a következő körre, vagy bevállaljuk az „All in”-t.

Az üzleti életben alap a biztonsághoz, hogy soha ne kockáztassunk több pénz annál, mint amennyit készen állunk elveszíteni. Vagyis ami akkor sem vinne csődbe, ha a befektetésünk teljes egészében elúszik. Az új ötletek okozta lelkesedés hevében az ember hajlamos többet kockáztatni és csak a lehetőségeket látni. Valójában viszont a szakértők tanácsa szerint nagyjából kétszer annyi időt kéne azzal töltetünk, hogy végiggondoljuk, hol futhat vakvágányra az ötlet, mint amennyit a pozitív szcenáriók tervezgetésével.

Kép: Pixabay

Fektessünk hosszan ható dolgokba

Ha új gépet veszünk a termeléshez, vagy mondjuk, vásárolunk egy teherautót, az hosszú távon segít fellendíteni az üzletünket. Ezzel szemben, ha az összes pénzünket egy drága marketing kampányra költjük, ami egy hét alatt lemegy, aztán várjuk az eredményt, nyilvánvalóan nagyobb kockázatot vállalunk. A fejlesztések hatása hosszabb távon és folyamatosan érvényesül, ráadásul a legtöbb esetben jól tervezhető megtérülést biztosítanak. Ha növelni tudjuk a termelést, kiszámolhatjuk, mennyivel fogunk többet eladni. Ha ki tudunk váltani egy feladatot automatizációval, könnyen kalkulálható, mennyi marad a zsebünkben.

Lássuk pontosan a számokat

Ha minden fillérnek látjuk a helyét, fontos, hogy csakis olyan befektetésekbe kezdjünk, amelyeknek minden költségét és a végső árat is pontosan látjuk. Sok vállalkozó elköveti azt a hibát, hogy csak a kezdeti költségekkel számol, végül pedig kiderül, hogy a jónak tűnő befektetés az évek alatt valójában inkább veszteséget termelt. Ha nincs honnan pótolni az esetleges plusz költségeket, bele se kezdjünk olyasmibe, ahol mozgó tételekkel kell számolnunk!

Kép:Fotolia

Számoljuk ki pontosan a lehetséges megtérülést

Ha valami megéri, akkor lehet, hogy akár hosszabb időre is hajlandóak vagyunk összehúzni a nadrágszíjat azért, hogy megengedhessük magunknak. Ehhez viszont tisztán kell látnunk, hogy milyen távlatban számíthatunk a megtérülésre, hogy elkerüljük a keserű csalódásokat. Ez még a „soft” befektetések esetében is kiszámolható. Ha például úgy döntünk, hogy pénzt áldozunk a tartalommarketingre, kiszámolhatjuk, hogy a szakember díja akkor térülne meg egy hónap alatt, ha 10%-os értékesítés növekedést érnénk el a segítségével. Ez nyilván nem igazán reális. Ha a növekedés csak 2%, a befektetés megtérülése 5 hónapra húzódik – ami még mindig nem rossz. De megengedhetjük magunknak?

Ne felejtsünk el az emberekbe fektetni

A cégvezetők hajlamosak elfeledkezni arról, hogy a céget működtető emberekre is kellő erőforrás és figyelem jusson. Pedig ez az, ami a többi, egyébként esetleg nem jól teljesítő beruházás veszteségét is képes lehet ellensúlyozni. Az emberek – és saját magunk – fejlesztése, oktatása, az egészségmegőrzés és a motiváció fenntartása mind olyasmi, ahol akár aprópénzért hatalmas erőt kaphat a cégünk. Az, hogy rendszeresen olvassunk (Kürti Sándor például ezeket a könyveket ajánlja) és kövessük az újdonságokat, vagy éppen figyeljünk rá, hogy a dolgozók tényleg kivegyék a szabadságukat és lehetőségük legyen feltöltődni, szinte semmibe nem kerül, a hatása viszont hatalmas.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo