Honnan szerezzünk pénzt a vállalkozásnak?

Tőkét vagy hitelt nem könnyű szerezni a magyar vállalkozásoknak, bár a helyzet sokat javult az elmúlt években. Már a növekedési hitelprogram második szakasza pörög, ami keretében több mint elegendő forrás áll rendelkezésére a kisebb cégeknek is, mégsem mindenki kaphat. Honnan szerezzen pénzt ma egy vállalkozás?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van pénz a piacon a cégeknek, csak tudni kell, hogy hol –  Kép: SXC

A hazai vállalkozások nagy része örülhetett az MNB által meghirdetett Növekedési Hitelprogramnak (NHP), amely a jelenlegi legolcsóbb hitelt nyújtja a hazai kkv-szektornak. A kamat csak 2,5 százalék, amit akár 10 évre is lehet igényelni. Az összes megkötött szerződés darabszámát tekintve közel fele mikrovállalkozásokhoz köthető, de összegben is jelentős: 214 milliárd forint jutott a legkisebb cégekhez – olvasható a Bankráció.hu blogbejegyzésében.

Kétségtelen, hogy az NHP a legolcsóbb elérhető vállalati hitel ma Magyarországon, és ráadásul kamatkockázatai sincsenek, hiszen fix 2,5 százalékra igényelhető. Hitelkiváltásra, beruházásra is igényelhető. A legutóbbi módosításoknak köszönhetően már akár 10 milliárd forint is igényelhető a teljes 2 ezer milliárdos keretből. (Minden hatodik vállalkozás tervezi is, hogy igénybe veszi ezt a lehetőséget.)

Akinek jut, az jól jár

Jelenleg a magyar vállalkozások közel 80 százaléka hitel nélkül működik. Forrásra lenne szükségük, de valamilyen oknál fogva ezek a cégek nem finanszírozhatóak. Ezért jött létre több más hitelprogram mellett az NHP is. Aki olcsó forráshoz jut a jegybanki hitelből, annak kockázatai lecsökkennek, és további piaci kölcsönökhöz is olcsóbban jut. Különösen igaz a hitelkiváltókra, a cégekre, akik nagyobb kockázatú és költségű hitelt tudnak lecserélni a programban egy fix és olcsó kölcsönre. Ezek a cégek a NHP-nak köszönhetően akár újra hitelképesek is lehetnek, vagy újabb forrásokat olcsóbban tudnak bevonni.

Az érdeklődést növeli, hogy idén már jobb feltételekkel kapható az MNB-hitel.

Így készüljünk hitelt felvenni, hogy meg is kapjuk
Minden vállalkozó felkapta a fejét az MNB 2,5 százalékos hitelének a hallatán, mégis nagyon kevesen tudták megszerezni ezt a forrást. A Piac & Profit szakértője segít felkészülnünk, hogy nagyobb eséllyel lehessen sikeres a kérelem.
Akinek nem jut, az pórul jár

A hitelprogramoknak általában, de az NHP-nak különösen, lehet negatív hatása is azokra a vállalkozásokra, melyek kimaradnak a szórásból. A bankok a legjobb, leghitelképesebb ügyfeleknek adnak az olcsó hitelből. A rosszabb minősítésű cégek kénytelenek piaci hitelekből finanszírozni magukat, ami drágább lehet, hiszen a rosszabb ügyfeleken nagyobb veszteséget könyvelnek el a bankok. Nem kell feltétlenül kétségbe esni azoknak a vállalatvezetőknek sem, akik nem részesülhetnek a NHP keretéből. Több más kedvezményes program is van, melynek kamatai jóval a piaci hiteleket jellemző 10 százalék alatt van.

Széchenyi Kártya Program

Több uniós pénzből fut, de a vállalkozások a Széchenyi Kártya Program keretében is juthatnak kedvezőbb hitelhez. Az előbbi hitelek uniós forrást adnak tovább, aminek árfolyamkockázatait az állam fizeti. A vállalkozók tehát egy kedvező forinthitelt kapnak.

Ki ad pénzt az én cégemnek?
Mi a különbség a befektetők között? Miben akarnak mást? Mekkora tételeket finanszíroznak? Honnan tudjuk, hogy ki számunkra az ideális? Hol találjunk rá? Horgos Lénárd, az M27 Absolvo partnere összefoglalta a lényeget a Piac & Profit KKV- Akadémiáján.
A Magyar Fejlesztési Bankon keresztül átfolyó eurós források több bankból is igényelhetők, de a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. honlapján a legtöbb partner valamilyen takarékszövetkezet vagy alapítvány. Ezért érdemes lehet tehát a cégeknek nem csak a nagyobb bankoknál pályázni, hanem ezeket a kisebb pénzügyi intézeteket is felkeresni. A Széchenyi Kártya Program is kedvezőbb feltételekkel nyújt hitelt a vállalkozásoknak. Ezek kamattámogatott hitelek, így a kamatkockázat itt is ugyanúgy jelen van.

Ötlet és pénz

Ha tényleg hiszünk abban, hogy csak-e ez a két összetevője van egy jól működő vállalkozásnak, és még csak az ötlet van meg, akkor érdemes lehet egy kockázati tőketársaságnál kezdeni a pénzkeresést. A kevésbé hitelképes fejlődő vállalatok vagy épphogy beindulni készülő cégek sokszor szinte egyetlen esélye lehet egy kockázati alap tőkeinjekciója.

Ezek a kockázati alapok a befektetői vagyonok mellett már 63 milliárd forint uniós forrással is gazdálkodnak. A befektetés formája sokszor pénzkölcsön, de a tőkeemelés és -befizetés a leggyakoribb. Az utóbbi esetben egy előre kitűzött dátumnál a kockázati tőketársaság eladja a részesedését a remélhetőleg már virágzó cégből, amire a menedzsmentnek elővásárlási joga van.

Az Új Magyarország Kockázati Tőke Program és Új Széchenyi Kockázati Tőke Program keretében már 2009-től pénzhez juthatnak az 5 évnél fiatalabb vállalkozások. A befektetés összege akár 1,5 milliárd euró is lehet 3 év alatt.

Már most tervezni kell az uniós pályázatokra!
Nem érdemes hátradőlniük a magyar vállalkozásoknak, ugyan csak októberben nyílnak meg az új uniós pályázatok, de már most érdemes megtervezni a pályázni kívánt projekteket. Ugyanakkor most is van elérhető uniós pályázat innovatív kkv-knak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo