Ugyanúgy, mint a nem hallgatói státuszban munkát vállaló külföldiek esetén, a diákoknál is az állampolgárság az első differenciáló tényező. Lehetőség szerint a felvételi eljárás legkorábbi szakaszában derítsük ki, hogy jelöltünk mely nemzetet képviseli.
Szabad mozgás, szabad munkavállalás
2009. január 1-je óta a Svájc és az EGT 29 tagállamának állampolgárságával rendelkező diákok - és nem diákok - esetén nincs olyan jogszabályi kritérium vagy limit, ami a foglalkoztatás útjába állhat. Amiről meg kell győződnünk, hogy a diák rendelkezik-e a bejelentéshez szükséges magyar adóazonosító jellel illetve TAJ számmal.
Amennyiben ezek még nem állnak rendelkezésre, beszerzésük gyorsan intézhető. Az adóazonosító jel bel- illetve, ennek hiányában, külföldi lakcímmel is igényelhető. Külföldi lakcímmel igényelve, egy hetet kell várnunk az adóazonosítóra a Kiemelt Adózók Igazgatóságán; magyarországi lakóhely igazolásával (lakcímkártya) nyomban kiadja a lakóhely szerint illetékes adóhivatal - amennyiben személyesen intézzük. Postai úton kérve számoljunk a postázás idejével is! Első körben az adószámról egy igazolást kapunk kézhez, papíron, míg magát az adókártyát (jóval) később küldik meg a kérelemben megjelölt címre. A foglalkoztatáshoz azonban az adóazonosító önmagában már elég.
A TAJ kiadásának előfeltétele, hogy a hallgató rendelkezzen regisztrációs igazolással. A legtöbb oktatási intézmény ennek beszerzésében segítséget nyújt a diákoknak. A regisztrációs igazolás kiadását követő két-három héten belül pedig postán megérkezik a lakcímkártya.
Itt érdemes megjegyezni: amennyiben a hallgató csak regisztrációs igazolással - tehát lakcímkártyával még nem - rendelkezik, részére az illetékes REP papíralapú igazolást ad ki a TAJ számról, viszont ha a lakcímkártya is rendelkezésre áll, laminált TAJ-kártya lesz az eljárás eredménye.
Miután minden szükséges azonosító a rendelkezésünkre áll, már csak egy fontos feladatunk maradt: mind a foglalkoztatás megkezdését, mind megszűnését írásban jelezni kell az illetékes Regionális Munkaügyi Központ felé, legkésőbb a be- illetve kilépés napján. Ennek megtörténtéről igazolást ad ki a munkaügyi központ, amelyet három évig köteles megőrizni a munkáltató.
Teljes cikk a HR Portálon.