Hogyan lesz nyerő csapat egy kreatív cégben?

A kezdő kreatívipari cégek esetében a lépcsőzetes építkezés tovább tart, mint az IT startupok esetében, így viszonylag több időt kell szánni a cég szakmai profiljának létrehozására, a csapat kialakítására vagy a termékek értékesítésének megtervezésére.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

Ahhoz, hogy a design- és divatipari vállalkozások sikeresen vonjanak be tőkét befektetőktől, nem árt, ha 5-10 éves szakmai tapasztalat áll mögöttük. A kezdő kreatívipari cégek esetében a lépcsőzetes építkezés tovább tart, mint az IT startupok esetében, így viszonylag több időt kell szánni a cég szakmai profiljának létrehozására, a csapat kialakítására vagy a termékek értékesítésének megtervezésére. A siker szempontjából rendkívül fontos, hogy kik és hogyan irányítják és hajtják végre a meghatározott feladatokat, illetve járulnak hozzá a vállalat növekedéséhez. A Batta Barnabás és Szandrocha Kamilla által készített legfrissebb, átfogó kreatívipari tanulmány erre is választ ad a Széchenyi Tőkebefektetési alap blogján.

A startup és a befektető közötti, általában 4-6 hónapig tartó tárgyalássorozat egyes pontjai között a nemzetközi piacra lépési lehetőségek, az értékesítési stratégia, a kommunikációs tervek, a termékfejlesztés finanszírozása és az exitlehetőségek meghatározása mellett a megfelelő szakemberek kiválasztása az egyik legfontosabb belépési feltétel. Pusztán a pénzügyi erőforrások megszerzése ugyanis még nem garancia arra, hogy a vállalkozás jól fog gazdálkodni az összeggel, és hogy az üzleti tervének megfelelő növekedésre képes.

Bár az induló vállalkozások kezdetben természetüknél fogva forráshiányban szenvednek, piaci tapasztalatok, kapcsolatok és szaktudás bevonásával ezt ellensúlyozni lehet. Rendkívül fontos, hogy a vállalkozás gondolkodásában a termékközpontúság mellett a folyamatközpontúság is megjelenjen. A hazai kreatívok jelentős százaléka elsősorban fejlesztésorientált, viszont a hosszú távú siker érdekében a piacosítás irányába is aktív lépéseket kell tenni. Az intenzív (nemzetközi) piacra lépéshez például további (külső) források bevonása, a kapcsolati háló kiépítése, a megfelelő jogi háttér megteremtése gyakran elengedhetetlen.

Dizájncégből is lehet startup
A kreatívipari vállalkozásokban kevesebben látják a nagy növekedési potenciált, pedig számos magyar példa is bizonyítja, hogy dizájncégből is lehet igazi startup. De mit keres benne a befektető?
Az ötlet és a termék mellett a stabil, eredményes működés alapja a designer csapat és a menedzsment összetétele. Az SZTA tapasztalata, illetve a piacon működő befektetők által elmondottak szerint is gyakran az alkotógárda hozzáértésének és felkészültségének köszönhető, hogy végül megvalósulhatott egy-egy befektetés. A csapat legszükségesebb jellemzői, amelyek akár a befektetési kockázatot is képesek csökkenteni: gyorsan tud reagálni a piaci változásokra, trendekre, folyamatosan fenn tudja tartani a kreativitást, nemzetközi piaci környezetben is megállja a helyét, kellően motivált, illetve az egyes csapattagok jól együtt tudnak működni. A fenti tényezők a befektetési kockázatot is képesek csökkenteni.

A siker szempontjából meghatározó lehet, ha a határozott célokkal rendelkező vezető mellett a csapat rendelkezik nemzetközi szinten is profi értékesítővel és marketingessel, egy jó adminisztrációs vezetővel és az adott iparágban jártas szakemberekkel. A hazai piacon egyelőre nincsenek tucatszámra olyan menedzserek, akik ismerik egy designipari brand országhatárokon kívülre vitelének módszereit. Ebben (is) van mit tanulnunk a nagyobb múlttal rendelkező befektetőktől.

A tőkebefektető általi rendszeres monitoring, a szervezési, vezetési és jogi tanácsadás, PR-támogatás vagy az iparági és szakmai kapcsolatok értékteremtő erővel bírnak, és közvetve az üzleti terv teljesítését is segítik. A tanulmányban megszólaló kreatívipari cégek hiánypótlónak tartják a befektetővel létrejövő kapcsolatot, illetve támogatást, és külön pozitívumnak látják, hogy a kreatív működés mellett az üzleti fejlődést és a kompetenciák javulását is elősegítik. Ez pedig természetesen mindkét fél érdeke.

Többet hozhat a dizájn, mint a technológia
Egy dizájnprojekt akár jobb pénzügyi mutatókkal is rendelkezhet, mint egy technológiai innováció – ezt már a kockázati tőkebefektetők is látják. Egy iparág sikere kulturális elfogadottság, tőke és üzleti kompetenciák kérdése – de első lépés a magas minőségű termék.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo