A pályázatok kapcsán az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Energiaügyekért és Klímapolitikáért Felelős Államtitkársága Magyarország fontos jogi és erkölcsi kötelességének tartja, hogy kivegye arányos és méltányos részét a globális éghajlatváltozás elleni küzdelemből, ezért az uniós célokkal összhangban legalább 40 százalékkal tervezi csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990. évi bázisához képest. Ez az egységnyi magyar GDP előállításához felhasznált üvegházhatású gázkibocsátás 30 százalékkal történő csökkenését eredményezi majd 2030-ra.
A zéró gazdasági növekedés és a fogyasztás csökkentésének céljait hirdető, az üvegházhatású gázok kibocsátásának azonnali és teljes beszüntetését szorgalmazó, a nukleáris energiát pedig elvi alapon elutasító szélsőséggel szemben az ITM a klímabarát gazdaságfejlesztés, mint a leginkább jövőképes gazdaságfejlesztési lehetőség feltételeit igyekszik megteremteni. A dinamikus és minőségi, innovációra fokozottan támaszkodó gazdasági növekedésünknek erős támasza lehet a gazdaság klímabarát átalakításában rejlő innovációs és üzleti lehetőségek feltárása és kihasználása.
A megújuló energia költséghatékony felhasználását minden gazdasági szektorban ösztönözzük. Az első, árversenyt célzó megújuló áram kapacitáslétesítési tender még idén megjelenik. A napelemes fejlesztések május végétől elérhető beruházási támogatása a kkv-szektorban a vállalkozások saját fogyasztásának részleges kiváltását szolgálja majd. A közlekedés terén – a közösségi közlekedés erősítése mellett – az elektromobilitás fejlesztése, a bioüzemanyag-bekeverési részarány növelése és a helyi tömegközlekedés zöldítése áll klímapolitikánk középpontjában.
Az éghajlatváltozás negatív hatásaihoz történő alkalmazkodási képességünk erősítése terén fő célunk vizeink és termőföldünk védelme, az éghajlatváltozás emberi egészségre gyakorolt negatív hatásainak mérséklése, és a kritikus infrastrukturális szolgáltatások szélsőséges éghajlati jelenségekkel szembeni ellenálló képességének növelése.