Szinte egyetlen cégnél sem lehet csak úgy, kontroll nélkül használni a fénymásolót, de számos esetben hagyják felügyelet, ellenőrzés nélkül a nyomtatókat, amiket viszont bárki használhat szinte bármikor. Mi több, sok helyütt nincs semmilyen nyomtatási stratégia, és olykor bizony legfeljebb a számlák alapján tudják megbecsülni, hogy az adott hónapban mennyit költöttek printerekre, kellékekre, szervizre. Ilyen esetekben bizonyos, hogy burjánzanak a költségek, a munkaanyagok mellett meglepő mennyiségben termelődnek a lézernyomtatóval készült családi fotók és szakácskönyvek is. Ha a nyomtatóflottánk menedzselt, azaz nyomon követhető, hogy mely felhasználó, illetve részleg mennyit és milyen költségeket generálva nyomtatott, akkor nagyon könnyen képbe kerülhetünk a helyzetet illetően. Ezek ismeretében egy átlátható stratégia érvényesítésével, illetve néhány intézkedéssel úrrá lehetünk a káoszon.
Együttműködő partnerünk, a Bitport.hu összeállított néhány tanácsot, hogyan lehet olcsóbbá tenni a nyomtatást.
Megfelelő eszköz(park) nélkül nem megy.
Legjobb, ha eső előtt veszünk köpönyeget, tehát előbb felmérjük, felméretjük nyomtatási igényeinket és azután választunk megoldást. Ez éppúgy igaz otthon és az irodában is. Hogy a legalapvetőbb szinten tisztában legyünk a helyzetünkkel, érdemes a nyomtatás várható mennyisége (volumen) mellett egyéb szempontokat is figyelembe venni (ezzel kapcsolatban lásd előző cikkünket).
Asztali printerek haza!
Otthoni követelményekhez megfelelhet egy kisméretű, húszezer forintos lézernyomtató, LED-nyomtató vagy egy tintasugaras is – ha elég keveset nyomtatunk. Ugyanakkor egy vállalkozásban már két-három kis printert is érdemes lehet kiváltani egy nagyobbal. Egy hálózatos vállalati készülék kihasználtsága jobb lehet, költségei alacsonyabban tarthatók, menedzselni is egyszerűbb, és valószínűleg szolgáltatásokban is többet nyújt egy belépő modellnél.
Alapértelmezett duplex.
Nem csak a tintával, a papírral is lehet takarékoskodni, leginkább úgy, ha a lap mindkét oldalát használjuk nyomtatásra. Ehhez egy automatikus lapfordítóval (duplex) felszerelt készülékre lesz szükségünk, ami a nagyobb masináknál alaptartozék. A legtöbb esetben érdemes alapértelmezettként beállítani a kétoldalas nyomtatást.
Takarékos üzemmód.
Sokat fejlődött a nyomtatók takarékos üzemmódja a lézer- és LED-nyomtatók elterjedése óta. A kezdeti idők féltónusos, darabos nyomatképe helyett ma sok készülék intelligens módon takarékoskodik. A szövegeket körvonalassá, a képeket halványabbá teszik a jobb „Economy” szűrők, melyekkel 20-30-százalékkal csökkentett telítettségű oldalak készíthetők. Ha a legtöbb dokumentum belső használatra készül, akkor érdemes alapértelmezetté tenni a gazdaságos beállítást a fent említett duplex móddal együtt.
A betűkkel is takarékoskodhatunk.
Ha a vállalat arculata megengedi, akkor érdemes megfontolni takarékosabb betűkészletek, méretek és dokumentumelrendezés használatát. A kövéren szedett testes betűk több mint kétszer annyi tintát is fogyaszthatnak, mint egy takarékosabb készlet, tehát már azzal is érezhetően előre lépünk, ha Arial vagy Helvetica Black helyett inkább Garamond vagy Times betűket használunk a fejezetcímekben. Mindemellett a túlzó margók, a papíralapú korrektúrához tervezett dupla sorközök és a mesekönyvekből ismerős 14 pontos betűméretek is pazarlóak lehetnek. A funkcionalitás szem előtt tartásával a következő arculattervezésnél érdemes a takarékosságra is gondolni.
Erről az oldalról tölthetők le festéktakarékos betűkészletek
További tanácsokat itt talál a takarékos nyomtatásról!