Beterjesztette a Miniszterelnökség az Országgyűlésnek „A közigazgatási bürokráciacsökkentéssel összefüggő törvénymódosításokról” címet viselő salátatörvény-monstrumot, amely 110 ponton avatkozik a jogrendszerbe, átírva többek között az állatvédelem, az atomenergia, a temetők és a lőfegyverek használatának szabályozását is. A 152 oldalas törvényjavaslatból együttműködő partnerünk, az Adó Online szakértői cikke alapján lássunk néhány fontos módosítást.
A törvény egyes rendelkezései – elfogadásuk esetén - 2015. december 31-én, mások pedig 2016. január 1-jén lépnek hatályba. Azok a módosítások, melyek alkalmazása nehézséget okozna folyamatban lévő eljárások esetén, a módosított rendelkezéseket csak a hatálybalépésüket követően indult eljárásokban kell majd alkalmazni.
A jogszabálytervezet újdonsága a függő hatályú döntés bevezetése, ami a hatóság által az ügyfeleknek küldendő, az eljárás megindításáról szóló értesítés helyét veszi át, és igazolja az ügyfél számára, hogy ha a hatóság 2 hónapon belül nem tud érdemi döntést hozni, akkor a kérelmezőt megilleti a kérelmezett jogosultság.
Változások a munka világban
A törvényjavaslat a központi foglalkoztatási, képzési és munkaerő-piaci integrációs programok és kutatási támogatások, továbbá a pályázat alapján nyújtható foglalkoztatást elősegítő támogatások esetében a pályázati felhívásban az elbírálásra nyitva álló határidőt 45 napra csökkenti.
A tervezet elfogadása esetén csökken a munkabalesetekhez, a foglalkozási megbetegedésekhez és a fokozott expozíciós esetekhez kapcsolódó adminisztratív teher: ezekben az esetekben a közigazgatási hatósági eljárások ügyintézési határideje 2 hónapról 45 napra mérséklődik.
A munkavédelmi hatóság eljárásában az ügyfelek ne legyenek kötelesek külön hatósági (erkölcsi) bizonyítványt vagy a hatóság részére történő adattovábbítást kérni olyan adatok esetén, amelyek állami szerv nyilvántartásában már szerepelnek – szól a törvénymódosítás. A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény úgy módosulna, hogy a hatóságnak az eddigi 2 hónap helyett 45 nap alatt döntésre kell jutnia.
Mit ellenőrizhet pontosan a munkaügyi ellenőr és meddig terjed a hatásköre?