Fontos változás jön a befeketetők és a befektetési tanácsadók számára

Az év végéhez közeledve egyre többet fogunk hallani a jövő év januártól életbe lépő MiFID 2 szabályozásról, ami jelentős változásokat hoz a befektetők és a befektetési szolgáltatók életébe is. A K&H összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2018. január 3-ától lép életbe a MiFID 2 (Markets in Financial Instruments Directive), aminek lényege a befektetők minél teljesebb védelme és a befektetési szolgáltatók transzparens működése, de emellett kezelni próbálja az elmúlt évtized technológiai újításait és új szolgáltatás-típusait is. Az új szabályozás várhatóan nagy hatással lesz az elfogadható díjakra és azok struktúrájára, ami az árak és a szolgáltatások minősége szempontjából is növelheti a versenyt a szolgáltatók között. 2017 nyarán, amikor célegyenesbe fordul a megfeleltetési folyamat, nem árt felkészülni ezekre a módosításokra, amelyek érzékelhető változásokat hoznak a befektetési tanácsot igénybe vevő befektetők számára is.

Kép: SXC

  • Nagy újdonság, hogy az új szabályozás bevezeti a függő és független befektetési tanácsadás fogalmát attól függően, hogy jellemzően egy vagy több kibocsátó (pl. alapkezelő, kibocsátó) eszközeit kínálják a tanácsadás során.
  • A független tanácsadóknak jellemzően minél szélesebb termékskálát kell biztosítaniuk, és nem kötelezhetik el magukat egy kibocsátó termékei mellett. Ezzel együtt csak a befektetőtől jogosultak jutalékot elfogadni, a kibocsátóktól nem.
  • A függő tanácsadók ezzel szemben jellemzően egy vagy néhány kibocsátó termékeit fogják kínálni. Szigorú feltételekkel, de elfogadhatnak az ügyféltől eltérő személytől - azaz a terméket kibocsátótól - származó díjazást, de csak abban az esetben, ha az a szolgáltatás minőségének javításával jár.
  • Az új tájékoztatási követelmények szerint a befektetési terméket és a szolgáltatást terhelő költségeket külön-külön, évente utólagosan („forintosítva”) is be kell mutatni az ügyfél részére, ami várhatóan az adott befektetési termékek és kapcsolódó szolgáltatások díjterhelésének összehasonlíthatóságát segíti majd.
  • A befektetési tanácsadást még alaposabban kell majd dokumentálnia a szolgáltatóknak. Maradnak tehát a befektetést megelőző „tesztek”, de befektetési tanácsadás esetén ún. alkalmassági jelentésben kell majd indokolni, hogy miért azt a terméket ajánlja a befektetési szolgáltató.
„A MiFID 2 szabályrendszer összességében a jelenleginél lényegesen szigorúbb elvárásokat fogalmaz meg a befektetési szolgáltatók felé annak érdekében, hogy az ügyfélnek a számára legmegfelelőbb terméket értékesítsék. Mivel kezdetektől fogva nagy hangsúlyt fektetünk az ügyfelek tájékozottságának, tudásának növelésére, bízunk abban, hogy az új szabályozás nem csupán az adminisztrációs terheket fogja növelni, hanem a pénzügyi kultúra fejlesztését, a lakossági befektetők pénzügyi tudatosságát és az intézményi befektetők iránti bizalom javítását is segítheti. A befektetőnek pedig jó hír, hogy a befektetési szolgáltatók vélhetően törekedni fognak majd a nyújtott szolgáltatásaik színesítésére, továbbfejlesztésére, a befektetők „kegyeinek” elnyerésére”– mondta el várakozásait Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

„Amire mindenképpen érdemes majd figyelni, hogy 1. ki mekkora díjjal és milyen díjstruktúrával dolgozik, ami változhat a szabályozás hatására. 2. mennyire alapos tájékoztatást ad a szolgáltató az ügyletkötés előtt, vagy ha ez már megtörtént, akkor utána. 3. magán a terméken kívül nyújt-e és milyen többletszolgáltatást (pl. plusz riportokat, tájékoztató anyagokat, elektronikus kimutatásokat, stb.) az ügyfelek részére a beszedett díjért cserébe” - javasolja a befektetési szakember.

Öt dolog, amit mindenképpen tisztázni kell a befektetővel
Egy befektetés viszonylag hosszú, általában 3–7 év közötti időszakra szól, s ez alatt minden olyan kérdésre közös választ kell találni, amely a közös tulajdonosi viszony alatt felmerülhet. Van azonban néhány olyan témakör, amit feltétlenül fontos már a befektetés előtt tisztázni. A Széchenyi Tőkealapkezelő blogjának segítségével megmutatjuk az öt legfontosabbat ezek közül.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo