Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek - ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP - alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt évtizedekben a magyar gazdaság folytatta az uniós átlaghoz való felzárkózást, ám régiós szinten le van maradva és a kilátások sem túl kedvezőek az eddigi trendeket nézve - derül ki Németh Dávid, a K&H vezető elemzőjének friss összeállításából, amely az egyik fontos felzárkózási mutató, az vásárlóerő-paritáson mért egy főre vetített GDP alakulása alapján vizsgálta Magyarország és a térség országainak teljesítményét.

Lista a térségből, gyenge magyar eredménnyel

“Jelenleg Magyarország az uniós átlag háromnegyedénél tart, szemben a tíz évvel korábbi 69 százalékos szinttel. A növekedés kedvező, de a mostani magyar eredmény ugyanakkor régiós összevetésben elmarad a legtöbb ország mutatójától” - mondta a szakember.

Hátul kullogunk
Hátul kullogunk
Fotó: Depositphotos

Csehország van a sor elején 91 százalékos mutatóval, utána következik Lengyelország, ahol a vásárlóerő-paritáson mért egy lakosra eső GDP az uniós átlag 80 százaléka, Romániában pedig 78 százalék ugyanez. Magyarország mögött Szlovákia áll 73 százalékkal.

“Ha ezekben az országokban az utóbbi évtizedekben látott felzárkózási trendek fennmaradnak a jövőben, akkor a magyar gazdaság nem fog előrébb kerülni ezen a listán. Ebben az esetben ugyanis 2033-ra várhatóan 84-85 százalék körüli magyar mutatóra lehet számítani. Ezzel szemben Csehország és Románia akkorra már elérheti az uniós szintet, de Lengyelországban is bőven 90 százalék feletti szintre lehet számítani” - fogalmazott a szakember.

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo