2024 elején több változás is érvénybe lépett a lakásvásárláshoz elérhető családtámogatási rendszerben Magyarországon. A városokban a CSOK helyét átvette a CSOK Plusz, amely kedvezményes kamatozású hitel felvételére ad lehetőséget. A vidéki kedvezményezett településeken nőttek a falusi CSOK keretében felvehető összegek, és a támogatás mellé CSOK hitel, illetve CSOK Plusz hitel is igényelhető. A Babaváró támogatás feltételei tavalyhoz képest szigorodtak, azonban növekedett a felvehető összeg mértéke. Az MBH Jelzálogbank elemzése az egész ország területére kiterjedő kutatásban vizsgálta, hogy a változások nyomán jelenleg milyen támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre, és mire elegendők az otthonteremtéshez.
A vidéki kedvezményezett településeken élők jelentős támogatásban részesülhetnek
A különböző megyék kedvezményezett településein élő családok jelentős részben finanszírozhatják egy lakás vételárát állami támogatásból: a falusi CSOK hitel által országos szinten az ezeken a településeken élők számolhatnak a legmagasabb támogatási összegekkel. A legkedvezőbb helyzetben azok a legalább kétgyermekes családok vannak, amelyek a gyerekek közül legalább egyet előre vállaltak: az elérhető állami források ugyanis összességében minden megyében lehetővé teszik számukra egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlását.
A kedvezményezett településeken az újabb gyermeket nem vállaló családok is igénybe vehetik az állami forrásokat: míg egy meglévő gyermek esetén az elérhető összeg a vételár mindössze pár százalékának finanszírozásához nyújt segítséget, addig a kétgyermekes családok a támogatás mellett 10 millió forint értékű kedvezményes hitelt igényelhetnek, amely öt vármegyében segítheti jelentősen a lakásvásárlást (Nógrád, Tolna, Bács-Kiskun, Heves és Csongrád-Csanád). A háromgyermekes, további gyermeket nem vállaló családok ennél is kedvezőbb helyzetben vannak, ugyanis az állami támogatások hat vármegye kivételével lehetővé teszik számukra egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlását.