A Mol romániai konkurense beperelte az államot

A Rompetrol a magyarhoz hasonló extraadó miatt nyújtotta be keresetét. A kazah tulajdonú kőolajipari vállalat 31,1 millió dollárt nem szeretne befizetni a román államkasszába.

A Rompetrol Rafinare SA a 2022-ben bevezetett szolidaritási adó miatt tiltakozik – olvasható a román Krónika tudósításában. A Rompetrol 2023 júliusában már 128 millió dollárt fizetett plusz adóként. A cég a többletteher miatt kifogással élt az adóhatóságnál (ANAF), amely elutasította azt. Ezt követően nyújtotta be a bírósági keresetet a kazah tulajdonban levő Rompetrol Rafinare. A cég arra hivatkozva kéri felmentését a szolidaritási adó befizetése alól, hogy 2018 és 2021 között folyamatosan veszteséges volt, amelynek mértéke összesen 705 millió dollár volt.

A kőolaj- és gázipari cégek különadója a 2022-es és 2023-as bruttó nyereségük azon részének 60 százalékát teszi ki, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018-2021-es időszak átlagos profitját.

A 2022-es évet 90 millió dollár adózás utáni nyereséggel zárta a vállalat, miközben 128 millió dollár szolidaritási adót fizetett, a bevételei pedig 35 millió dollárral csökkentek a bukaresti kormány által az adott év július 1-től bevezetett üzemanyagár-csökkentési intézkedése miatt. A 2023-as évre becsült szolidaritási adó összege 31,1 millió dollár.

Hasonló cipőben járnak az olajipari vállalatok
Hasonló cipőben járnak az olajipari vállalatok
Fotó: Pixabay

A Rompetrol Rafinare a kazah KazMunayGas International cégcsoport tagja, két kőolajfinomítót működtet Romániában. A csoport tagja a legnagyobb romániai üzemanyagforgalmazók közé tartozó Rompetrol Downstream is.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo