„Bármilyen kétség, vagy értelmezési kérdés merül fel a munkáltatói lakáscélú támogatással kapcsolatosan, érdemes azt még a támogatás folyósítása előtt tisztázni, mivel a törvény komolyan szankcionálja, ha utólag derül ki, hogy a munkavállaló mégsem volt jogosult az adómentes támogatásra” - emeli ki Dr. Fekete Zoltán Titusz, az RSM DTM Zrt. adómenedzsere friss blogbejegyzésében.
Amikor a támogatás bevezetésre kerül egy-egy munkáltatónál és azt kell megítélni, hogy egy munkavállaló jogosult-e a támogatást adómentesen igénybe venni, sok kérdés merül fel, amelyben a jogalkotó és a jogalkalmazó álláspontja eltér egymástól. A Nemzetgazdasági Minisztérium részéről megengedő hozzáállás tapasztalható a támogatás kapcsán. Ugyanakkor, mivel a lakáscélú támogatás címén nagy összegeket adómentesen juttathat a munkáltató a dolgozónak, teljes biztonsággal lehet számítani arra, hogy az adóhatóság a jövőben részleteiben is vizsgálni fogja a kérdéskört. A két szemlélet közötti eltérés már most is tapasztalható.
A vissza nem térítendő lakáscélú hiteltámogatás mint új juttatási forma egyrészt fontos könnyítés lehet a hiteltörlesztésekhez, másrészt adminisztrációs kihívás elé állítja a munkáltatót.
Hogy pontosan milyen adminisztrációval jár, arról részletesebben itt olvashat!
A munkáltatói lakáscélú támogatás kiindulópontja a méltányolható lakásigény vizsgálata. Ennek kritériumai megfelelően egyértelműek is, kérdés azonban, hogy mikori időpontra vagy időszakra vonatkoztatva kell vizsgálni a feltételeknek való megfelelést. Az NGM rendelet szerint a méltányolható lakásigény feltételének való megfelelés a rendelet hatálybalépésének napjától (2014. április 4.) a munkavállaló által a munkaadó részére átadandó igazolások leadási határidejének végéig tartó ún. „figyelési időszak” bármely napjára vonatkozóan vizsgálható.
A munkavállalói igazolások leadásának április 15-i határideje azért is jó apropó az adómentesség feltételeinek ellenőrzésére, mert ha valami még hiányzik, akkor a munkáltató döntése szerint a munkavállaló május 31-ig még ráér a szükséges igazolásokat beszerezni és a munkáltató részére leadni. Azok a munkavállalók és munkáltatók pedig, akik hosszú távon élnek az adómentes juttatással, most két legyet üthetnek egy csapásra. Változatlan szabályozás esetén a későbbiekben már nem kell vizsgálni a méltányolható lakásigény fennállását, annak tényét a mostani vizsgálat fogja igazolni, így a jövőben csak az éves juttatások igazolását kell elvégezni.