Fogynak a cégek, de az építőipar még kitart

Több cég alakult, mint egy éve, és kevesebb szűnt meg, de így sem mérséklődött az aktív cégek fogyásának üteme Magyarországon 2019 harmadik negyedévében. A tavalyi hasonló időszakhoz képest kis mértékben nőtt a cégalapítási kedv, amiben továbbra is az építőipar az éllovas.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak három olyan iparág volt, ahol több lett az aktív cégek száma, mint a tavalyi hasonló időszakban. Miközben a legtöbb ágazatban több végelszámolást regisztrált a Bisnode cégcsoport, a kényszertörlések száma az iparágak többségénél visszaesést mutat. A cégek számának csökkenése - ellentétben az előző időszakokkal - ezúttal kivétel nélkül az ország minden térségét érinti.

Több mint nyolcezer céggel kevesebb működött Magyarországon 2019 harmadik negyedévének végén, mint egy évvel korábban, hiába alapítottak bőven ezerrel több új céget, és volt kevesebb cégmegszűnés és kevesebb felszámolás, mint a tavalyi hasonló időszakban. A végelszámolások és a csődök száma közben emelkedett. Míg 2018-ban 498 604, idén már csak 490 208 működő cég szerepel a Bisnode cégcsoport legfrissebb, október elsejei állapotot rögzítő adatiban. Ez bőven másfél százalék feletti csökkenés tavalyhoz képest.

A cégalapítási kedv csak kis mértékben, 5 százalékkal emelkedett az előző évi hasonló időszakhoz képest: 1051-gyel többet, összesen 21 616 új céget alapítottak. A csődök száma is emelkedést mutatott, de a tavalyi 21-ről idén 24-re változó adatok érdemben nem befolyásolják az összeredményt.

Érdekes, hogy közben 2,3 százalékkal csökkent a cégmegszűnések száma is, a tavalyi 28 048-hoz képest az idei első kilenc hónapban 27 391 cég megszűnését rögzítette a Bisnode. Iparágak szerinti bontásban az új cégalapítások számában, mint az elmúlt években szinte mindig, az építőipar vezet, ahol idén csaknem ötödével több céget alapítottak, mint a tavalyi hasonló időszakban:

a 4417 újonnan alapított cég 18,7 százalékos bővülést jelez. A cégalapítási kedv képzeletbeli dobogójára felfért még a Kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár), illetve a Nagykereskedelem (kivéve: jármű, motorkerékpár) ágazat 1924, illetve 1725 újonnan alapított céggel.

Az építőipari cégek számának bővülése szép eredmény, de messze elmarad a Bányászat, kőfejtés ágazatban tapasztalt 41 százalékos bővülésnél, igaz, e mögött nem áll nagy mértékű cégszámbővülés: tavaly 17 idén 24 új céget hoztak létre az iparágban, ahol összesen 518 cég működött 2019 harmadik negyedévében.

A cégalapítási kedv ugyanakkor az iparágak több mint harmadánál visszaesést mutat. A legnagyobb mértékben, több mint 44 százalékkal a Kommunális tevékenység (villamosenergia, gáz, gőzellátás, légkondicionálás, víz, szennyvíz, hulladék) ágazatban, ahol a tavalyi 325-höz képest idén csak 180 új céget alapítottak. Jelentősen, 41 és 32 százalék felett csökkent a cégalapítási kedv a textiliparban (74->43) és a gépiparban (113->76) is.

A működő cégek száma mindössze három iparágban bővült:

Építőipar: 2,9% (48 080-ról 49 472-re), Kommunális tevékenység (villamosenergia, gáz, gőzellátás, légkondicionálás, víz, szennyvíz, hulladék): 0,68% (3963-ról 3990-re) Ipari gép, berendezés, eszköz javítása: 0,36% (3057-ről 3068-ra).

Az összes többi iparágban kevesebb cég működött, mint a tavalyi hasonló időszakban, a legnagyobb arányú, 6% feletti csökkenés a textiliparban mutatható ki a Bisnode adataiból (179-cel kevesebb cég, mint tavaly), mértékét tekintve pedig a Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység az utolsó, ahol 1849-cel kevesebb működő cég volt, mint tavaly (-2,23%), igaz, itt működött az iparágak között a legtöbb vállalkozás, 2019 harmadik negyedévében, összesen 81 118 db. Számszerűleg jelentős mennyiségű céget vesztett tavalyhoz képest még a Kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár), illetve a Nagykereskedelem (kivéve: jármű, motorkerékpár) ágazat is: sorrendben 1435-tel (-2,77%), illetve 1612-vel (-4,21%) csökkent az itt aktív cégek száma.

Négy ágazat kiemelkedik a többi közül, elsősorban azért, mert itt a legmagasabb, közel 3000 vagy azt meghaladó a megszűnt cégek száma: az Építőipar (2831), a Nagykereskedelem (2798), a Kiskereskedelem (2984), illetve a Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység (3543). Ezt magyarázza, hogy ezek az ágazatok az elsők között vannak a működő cégek számát tekintve, és ennek megfelelően kiemelkedően sok esetben indult itt kényszertörlés, illetve végelszámolás és persze többször fordul elő csőd is, mint a többi ágazatban. A legtöbb felszámolás, 665 db. Az Építőiparban indult, a legtöbb csőd 8 db az ingatlanügyleteknél, a letöbb végelszámolás, 1772 db a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységnél, a legtöbb kényszertörlést, 2302 darabot pedig megint csak az építőiparban regisztrálta a Bisnode.

Érdekes megfigyelni, hogy tavalyhoz képest a legtöbb iparágban csökkent a kényszertörlések száma a legnagyobb számban a kiskereskedelemnél, ahol 664-gyel kevesebb indult -, míg a végelszámolásoké a többségnél emelkedett - a legnagyobb számban a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységnél, ahol 327-tel több ilyen volt, mint az előző év hasonló időszakában. Ha területi alapon nézzük, akkor egyetlen megye sem volt, ahol nőtt volna a cégek száma. A legnagyobb esést százalékban Komárom-Esztergom megyében regisztrálta a Bisnode, itt 3 százalékkal kevesebb cég volt, mint a tavalyi hasonló időszakban, miközben a legkisebb mértékben, 0,1 százalékkal, Győr-Moson-Sopron megyében csökkent a működő cégek száma. A konkrét darabszámot tekintve a fővárosban esett leginkább ez az érték, ahol 5145-tel kevesebb cég működött, a megyék közül a legnagyobb esés - Pest megyén kívül (-1064 db) -, Komárom-Esztergom megyében volt megfigyelhető (-366 db).

A megyéket érdemes Pest megyétől és a Fővárostól is elkülönülten összevetni, mivel e kettőben nagyságrendekkel több cég működik: a fővárosban 192 666, Pest megyében pedig 75 662 aktív cég volt 2019 harmadik negyedévének végén. Ehhez képest a harmadik helyen álló Bács-Kiskun megyében 19 002 aktív céget talált a Bisnode adatgyűjtése. A legkevesebb működő vállalkozást, 4315-öt, Nógrád megye adta, tehát a főváros és Nógrád között két nagyságrendnyi különbség van. A cégalapítási kedv a fővárost (10 434 új cég) és Pest megyét (3091 új cég) nem tekintve, Szabolcs-Szatmár megyében volt a legmagasabb, ahol 698 új céget alapítottak (tavalyhoz képest 16 százalékkal többet), a legalacsonyabb pedig Nógrád megyében 224 új céggel (24 százalékkal ez is magasabb, mint egy éve).

A megyék közül - tehát Pest megye és a főváros kivételével - a legtöbb megszűnt céget (927) Bács-Kiskun megyében, a legtöbb felszámolást (200) Szabolcs-Szatmárban, a legtöbb végelszámolást (315) és kényszertörlést (495) Borsod-Abaúj-Zemplénben regisztrálta a Bisnode cégcsoport. A kényszertörlések száma tavalyhoz képest a megyék többségében esett - a legnagyobb mértékben Békésben 53 százalékkal -, ugyanakkor volt öt megye –Szabolcs-Szatmár-Bereg, Veszprém, Komárom, Heves és Zala -ahol nőtt, Zalában kiugróan, 115 százalékkal (88-ról 189-re). A végelszámolások száma inkább fordítva alakult: szinte mindenütt nőtt - legnagyobb mértékben Fejérben, 47 százalékkal - és csak két helyen csökkent - Hajdú-Biharban és Komárom-Esztergomban - de csak elenyésző mértékben.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo