Figyelmeztet a NAV, ha áfacsalóval üzletelünk

Levélben hívja fel a jogkövető cégek figyelmét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), ha áfacsaló szereplőkkel üzletelnek - írja a szombati Magyar Idők. Pankucsi Zoltán szerint egyre több ehhez hasonló információkat ad majd a cégeknek a NAV.

Kép: Pixabay

A lapnak Pankucsi Zoltán adóügyi helyettes államtitkár a várható átalakulások egyfajta előfutáraként hivatkozott a feketegazdaság elleni rendelkezésre, jelezve: egyre több hasonló előírás kerül a hazai jogrendbe, a hatóság egyre több területen nyújt segítséget, értékes információkat a gazdaság legálisan működő szereplőinek.

A címzett cégé a döntés, hogy megszünteti-e az üzleti kapcsolatot a kétes vállalkozással, vagy fenntartja azt - tette hozzá. A NAV év eleje óta nagyjából kilencven céget értesített - olvasható a cikkben.

A vállalkozások adó-, illetve vámfolyószámlája egységes lesz, azt egyben vezeti a NAV.

2016. január 1-jétől megszűnik az adószámla illetve a vámszámla, helyébe lép az egységes NAV folyószámla, amely a vállalkozásoknak is jelentős egyszerűsítést, könnyítést jelent.

A vállalkozások többsége állandó meghatalmazottra bízza adóügyeit, így a NAV vezette folyószámlák kezelését is. A meghatalmazások  általában csak az egyik (vagy a vám- vagy az adó) folyószámlához biztosítanak hozzáférést. A hatályos szabályozás szerint 2016-tól, az egységes NAV folyószámla adataihoz csak új meghatalmazással lehetne hozzáférni. Azért, hogy ne kelljen minden egyes vállalkozásnak újrakötni a meghatalmazotti szerződéseket, a gazdasági tárca törvénymódosító javaslatot készített a korábbi meghatalmazások kiterjeszthetőségéről.

A javaslat szerint a cégek legtöbbjének semmit nem kell tennie, ezzel a „ráutaló magatartással” a cég meghatalmazottja 2016-tól is automatikusan hozzáfér az egységes folyószámla adatokhoz.  Csak annak a vállalkozásnak van teendője, - a korábbi meghatalmazását vissza kell vonnia -  amelyik nem szeretné azt, hogy korábbi pl. vámügyekben meghatalmazott képviselője rálásson az egységes folyószámlára, ahol már az adóbefizetések adatai is láthatóak.

Más fontos változások is következnek: mint azt korábban megírtuk, a NAV először 2016 első negyedévét követően (április elsejétől) minősíti a vállalkozásokat, majd évente vizsgálja a megbízható adózóra, illetve a kockázatos adózóra vonatkozó feltételek fennállását. Az adózó az ügyfélkapun keresztül 2016 második félévétől lekérdezheti minősítését, és lehetősége van azzal kapcsolatban kifogással élni.

A jogszabály-tervezet bevezeti a megbízható és a kockázatos adózókra vonatkozó szabályokat, aminek a  lényege az, hogy a jogaikat jogkövető módon teljesítő – megbízhatónak minősülő – adózók az általános szabályokhoz képest pozitív, míg a kockázatosnak minősülő adózók az általános szabályokhoz képest szigorúbb elbírálásban részesüljenek. A speciális adózói kategóriákba sorolás kizárólag a cégjegyzékbe bejegyzettekre és az áfaregisztráltakra vonatkozik.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo