Felpörögtek a cégeladások

A közép-kelet-európai akvizíciós piacon a 2016-os évhez képest 2,8 százalékkal, 1132-re csökkent az ügyletek száma. A piac becsült mérete ennek ellenére 6,6 százalékkal növekedni tudott, így elérte az 50,9 milliárd dolláros értéket 2017-ben. Az EY által összeállított M&A Barométer szerint hat országban, köztük Magyarországon is növekedett az ügyletek száma.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EY M&A Barométere idén is összesítette az elmúlt időszakban lezárult, nyilvános tranzakciókat a közép-kelet-európai régióban (Magyarország, Bulgária, Horvátország, Csehország, Görögország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország). Az M&A Barométer szerint 1 milliárd 441 millió dolláros értékével a törökországi OMV Petrol Ofisi felvásárlása volt a legnagyobb értékű tranzakció. Ezt követte szintén egymilliárd dollár feletti értékkel három lengyelországi akvizíció: a holland Chariot Top Group vásárolt meg egy 28 kiskereskedelmi egységből álló üzletportfóliót és a hozzá kapcsolódó működtetési jogokat 1 milliárd 190 millió dollárért, az EDF Polska S.A.-t és a Zabka Polska-t pedig a lengyel PGE Polska csoport és a CVC Capital Partners vásárolta meg 1,13 és 1,06 milliárd dollárért.

Kép: Pixabay

A legtöbb tranzakció is Lengyelországban történt, összesen 265 ügyletet bonyolítottak le 2017-ben, amelyet Csehország (246) és Törökország (171) követ. Magyarország az előkelő ötödik helyet foglalja el a régióban a lezárt ügyletek számát tekintve. A 2016-os 110 tranzakció után tavaly 133-ra növekedett az ügyletek száma, ezzel 2010 óta a legsikeresebb évét zárta a hazai akvizíciós piac, amely becsült értéke 2017-ben elérte a 4,0 milliárd dollárt. Magyarországon 327 millió dolláros értékével a budapesti Aréna Pláza bevásárlóközpont felvásárlása volt a legnagyobb értékű tranzakció a tavalyi évben.

Tíz legnagyobb hiba, amit cégeladásnál elkövethetünk
Generációváltás zajlik a magyar cégvilágban, sok cégvezető azonban nem rendelkezik megfelelő utóddal, ilyenkor gyakorta merül fel a cégeladás kérdése. Ez a folyamat azonban nem egyszerű és sok buktatót rejt. A Saxum szakértői rámutatnak a tíz legnagyobb hibára, amit elkövethetünk.
„Magyarország a közép-kelet-európai tranzakciós piac egyik legaktívabb szereplője volt, egyike annak a hat országnak, amelyben növekedett a tranzakciók száma az előző évhez képest. A globális és a régiós trendekhez hasonlóan Magyarországon is jelentős szerepet játszott a növekedésben az ingatlanszektor - ahol a 2016-os évhez képest több mint duplájára, 12-ről 27-re emelkedett a lezárt tranzakciók száma -, amit a telekommunikáció és média, valamint a rendszerint régióban is aktív IT szektor követett” - emelte ki Dezse Margaret, az EY Tranzakciós üzletágának vezető partnere.

2017-ben is a belföldi tranzakciók maradtak fölényben a régióban, ezen belül pedig Magyarországon az egész régiót tekintve átlagon felüli volt a helyi tranzakciók aránya. Hazánkban a tranzakciók 63 százaléka magyar cégek között ment vége, míg a régióban ugyanez az arány mindössze 47 százalék volt 2017-ben.

A régióban a tranzakciók számát tekintve a legtöbb ügylet, összesen 161 lezárt tranzakció az ingatlanszektorban zajlott (14%), amelyet a feldolgozóipar (12%) és az IT szektor követ (11%). Ugyanakkor a lezárt tranzakciók átlagos értékét figyelembe véve 2017-ben az energia szektor, a szállítás és logisztika valamint a kis-és nagykereskedelmi szektorok voltak a legvonzóbb iparágak, ahol rendre 146, 136 és 118 millió dolláros átlagos értéken mentek végbe a tranzakciók. Az ügyletek nagy többségét, összesen 72 százalékát a tavalyi évben is stratégiai befektetők bonyolították, a pénzügyi befektetők által végrehajtott tranzakciók aránya így kis mértékben (6 százalékponttal) növekedett a 2016-os évhez képest.

Cégeladás: a Balabit-sztori
A Balabit tulajdonosai véghezvitték azt, amit soha nem terveztek, de amire a legtöbb induló startup vállalkozás vágyik: egy nagy, amerikai cég felvásárolta a vállalatot. A január közepén bejelentett ügylet hátteréről, a folyamat tanulságairól és a jövőre vonatkozó terveiről Györkő Zoltán alapítóval beszélgettünk.

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo