Ne csak hallgas, kezdj bele!
Sose várj arra, hogy a tanár majd elkezdjen kérdezősködni, ez ugyanis hatással lehet a jegyedre. Mindenképpen önállóan dolgozd fel a témát, majd amikor arra kerül a sor, kezdd el a feleletedet. Amennyiben gond van a felkészülés során, például nem vagy biztos magadban, nincs elég tapasztalatod, a Rubicon Történelem Érettségi Mesterkurzus segítségedre lehet, hogy mindennel tisztában legyél. Ha gond a tételek kidolgozása, nincs meg minden évszám és személynév, szükséged van segítségre, akkor mindenképpen érdemes kipróbálnod. Ennek köszönhetően ugyanis akár napi egy óra alatt sokat haladhatsz a célod felé.
Mielőtt vizsgára mennél, megoldás lehet, hogy minden tételt felmondasz egy családtagnak, barátnak, esetleg saját magadnak. Így könnyebben elindítod majd a feleletet a szóbeli érettségin.
Ne a póttételre hagyatkozz!
Sokan abba a hibába esnek, hogy nem biztosak a tudásukban, így inkább póttételt húznak. Ezzel a lehetőséggel csak akkor szabad élni, ha tényleg nem tudsz még két mondatot sem elmondani az adott témáról. Ebben az esetben ugyanis a feleletre már csak az elért pontszám felét kaphatod meg, így legjobb esetben is hármast ér a szóbelid. Ha tehát teljesen hibátlanul felelsz, akkor sincs lehetőséged ennél jobbat kapni, így nem érdemes erre hagyatkozni.
Mindenképpen próbálj meg az adott tételről valamennyi információt összeszedni, a tanár pedig biztosan segít majd neked. Ez még mindig nem azt jelenti, hogy meg fogsz bukni, és valószínűleg a kettesnél is jobbat szerzel majd. Viszont így még esélyed van arra, hogy eszedbe jussanak a fontosabb dolgok, amik mind pontot érhetnek a számodra.
Ne olvass és ne beszélj másról!
Biztosan Te is követted már el azt a hibát, hogy összekeverted a szezont a fazonnal. Ne akarj másról beszélni, mint ami a tételben van. Fontosak a szerzők, az évszámok, de történelem érettségin se mindegy, hogy az első vagy a második világháború a kérdés. Hiába lesz hibátlan a feleleted, hanem arra válaszolsz, amit kérdeztek.
A másik gyakori gond, hogy írsz egy szép vázlatot, majd pedig fogod magad és az egészet a lapról olvasod fel. Ahelyett, hogy szépen felépített és kerek mondatokba foglalnád össze a tudnivalókat, a papírról próbálsz valamit elmondani. A papírra amúgy is csak azokat a kulcsszavakat érdemes felírni, amelyek a szóbeli felelet vázát adják. Többre amúgy sem lesz időd, így elkerülheted a csapongást. A fontos kulcsszavakat, neveket, adatokat és évszámokat mindenképpen jegyezd le, hogy semmi ne maradjon ki.