Sok vállalkozó anélkül könyveli el a költségeit, vagy köt szerződéseket, hogy tisztában lenne azzal, hogy milyen hibákat követhet el, amelyekért keményen megbüntetheti az adóhivatal. Összeszedtük a leggyakoribb vállalkozói bakikat!
Költségelszámolás
Elszámolhatjuk költségként a bevételszerzéshez közvetlenül kapcsolódó kiadásainkat, az adott előleget. Továbbá lehet még költség a vállalkozói kivét és az értékcsökkenési leírás is. Ügyelnünk kell azonban arra, hogy egyéni vállalkozóként egyben magánszemélyek is vagyunk, így személyes vagy családi szükségletet szolgáló termék vagy szolgáltatás kiadását nem lehet költségként elszámolnunk. Emiatt jobb, ha résen vagyunk az alábbiak elszámolásakor:
Olyan menetjegyek, bérletek elszámolása, amelyekről nem bizonyítható, hogy a bevétel megszerzéséhez szükséges utazások miatt kerültek megvásárlásra. A vállalkozásra megvásárolt műszaki eszközök is, mint például fényképezőgép, webkamera, LED televízió. Hasonlóan gyanúsak lehetnek a konyhai felszerelések is, mivel sokszor megkérdőjelezi az adóhatóság, hogy valóban szükségesek-e az irodai „komfort”-hoz az adott készülékek. Az elszámolt könyvek, térkép, kiállítás vagy múzeumi belépők, kevésé meggyőző ugyanis a NAV számára azaz indoklás, hogy ügyfél számára vásárolt ajándékokról van szó.
Hasonló a helyzet a különféle szolgáltatásnyújtásokkal. Megesett, hogy üzletpolitikai célból adott szállodaszolgáltatást partnerének az egyéni vállalkozó, a könyvelés szerint, de az adóhatóság nyilatkozatra kérte fel a szállodát és így kiderült, hogy maga az egyéni vállalkozó tartózkodott ott családjával a jelzett időpontban.
Fontos tudni azt is, hogy nem köthetünk saját magunkkal szerződést! Az egyéni vállalkozó nem vehet bérbe saját magától ingatlant, ugyanis a bérbeadó és a bérlő ugyanazon személy, tehát nem valósul meg a Ptk. szerinti szerződésre vonatkozó definíció alapfeltétele, miszerint a szerződés két vagy több személy közti kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozat.
Székhely=lakhely
Gyakori baki, hogy rezsicsökkentés céljából az adózó lakhelyén található a székhely is. Azonban az iroda, üzlet energia költsége tevékenységarányosan vehető csak figyelembe, az adott költségre jellemző mértékegység alapján (pl. négyzetméter, köbméter,nap, óra). Ha nem különíthető el a vállalkozási tevékenységhez szükséges használat, például az internet esetében, akkor 30 százaléknál, és maximum évi 60 ezer forintnál több nem számolható el a költségéből.