Korántsem tisztázott, hogy mi a projektmenedzseri foglalkozás pontos definíciója, milyen jellemzők teszik más foglalkozásoktól megkülönböztethetővé. „Társadalmi presztízsének átfogó szociológiai vizsgálatára még nem került sor Magyarországon – gyakorló projektmenedzserek szűkebb mintáján azonban már teszteltük, hogyan pozícionálják saját foglalkozásukat más foglalkozások presztízséhez viszonyítva” – mondja dr. Török L. Gábor szociológus, címzetes egyetemi docens, aki a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE) megbízásából 2015 tavaszán azt is vizsgálta, merre pozícionálják szakmájukat a projektmenedzserek más vállalati területekhez viszonyítva*.
A vállalati területek „belső” viszonyítási bázisán a projektmenedzserek saját tevékenységüket középtájra helyezik. Így pl. 75%-uk jobbnak tartja a projektmenedzsment elismertségét a logisztikai tevékenységhez, 53%-uk pedig a humán erőforrás menedzsment területhez képest. Ezzel szemben relatív többségük szerint a tevékenység megbecsültsége alacsonyabb a kereskedelmi területhez (44%), ill. a pénzügyi területhez (45%) viszonyítva.
Az mindenesetre már kiderült, hogy a szakma rangjának alakulása az utóbbi öt év során a megkérdezettek 53%-a szerint jobb lett, 31% szerint nem változott. Ami a munkaerő-piaci helyzet megítélését illeti: a válaszadók 47%-a szerint a szakmában jók az álláshoz jutás esélyei, 45% szerint esete válogatja, de csak 7% látja kategorikusan rossznak (1% nem válaszolt). A keresleti oldalt nézve: a válaszadók 61%-át keresték már meg projektmenedzseri állásajánlattal munkaerő közvetítő, illetve fejvadász cégek.