Egyetlen szón múlhat az EKÁER mentesség

Az eredetihez képest enyhültek az EKÁER bejelentési kötelezettség szabályai, a törvény mostani szövege azonban nem egyértelmű, hogy ki mentesülhet az adminisztráció alól. De akinek jelenteni kell is, az is mentesülhet adott esetben a kockázati biztosíték megfizetése alól.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábban elfogadott rendelkezések szerint EKAER bejelentési kötelezettséget keletkeztetett, ha akár csak egy guriga sajtot, vagy egy skatulya gyufát helyeztek egy útdíj köteles járműre, melynek közúti szállításával vagy EU más tagállamából Magyarországra irányuló beszerzés, vagy egyéb célú behozatal, valamint Magyarországról EU más tagállamába irányuló termékértékesítés, vagy egyéb célú kivitel, illetve belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles értékesítés valósult meg. Ez a szabályozás többek között ellehetetlenítette volna a külföldi internetes megrendeléseket is - hangsúlyozza Hegedüs Sándor, az RSMDTM blog adószakértője. A jogalkotó emiatt egy mentességeket épített be a szabályozásba.

Az adózás rendjéről szóló törvény ugyanis így fogalmaz:

„Mentes az EKÁER bejelentési kötelezettség alól az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó - nem kockázatos termék tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke a 2 millió forintot nem haladja meg; - a kockázatos élelmiszer tömege a 200 kilogrammot vagy az adó nélküli ellenértéke a 250.000 forintot nem haladja meg; - az egyéb kockázatos termék tömege az 500 kilogrammot vagy az adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot nem haladja meg.”

És-vagy?

A problémát a „vagy” értelmezése okozza. Ennek jelentése a köznyelvben, hogy akkor érvényes egy szabály valakire, ha a felsorolt feltételek közül legalább az egyik igaz rá. Ugyancsak a köznyelv szerint, ha egy szabályban két feltételt az „és” kötőszó köt össze, akkor a két feltételnek egyszerre kellene igaznak lennie ahhoz, hogy a szabály érvénybe lépjen.

Az RSM DTM álláspontja szerint, a törvény szövegét figyelembe véve a mentesség él, ha a szállított áru tömege, vagy értéke nem haladja meg az előírtakat. A gyakorlatban tehát amennyiben építési alapanyagot (pl. homok) szállítunk útdíjköteles járművel, akár 20 tonna tömegben, akkor sem keletkezik EKAER bejelentési kötelezettségünk, mivel az áru értéke nem haladja meg az 1 millió forintot.

Maradtak még kérdések? Segítünk!
A Piac&Profit, a BKIK és a Saldo Zrt.február 24-én szakmai konzultációt szervez az EKÁER rendszer részletszabályairól.
Információink szerint a február 16-ával kezdődő héten a parlament elé olyan módosításokat nyújtanak be, melyek az EKÁER lényegi pontjait érintik. Szavazás ezekről várhatóan február 20-án lesz.
Jöjjön el, hallgassa meg a NAV osztályvezetőjének tájékoztatását , majd ismerje meg az EKÁER-nek megfelelés adminisztrációs előírásait, a gyakorlati alkalmazás minden részletét! Részletes program és regisztráció itt!
Az NGM és a NAV által képviselt álláspont ezzel szemben az, hogy az útdíjköteles gépjárművel folytatott közúti fuvarozáshoz kapcsolódó bejelentési kötelezettség alól kizárólag az mentesül, akinek a szállítmánya sem a 2500 kg-os súlyhatárt, sem a 2 millió forint adó nélküli ellenértéket nem haladja meg. Analógiaként igaz ez a kockázatos élelmiszerek és más kockázatos termékek körében használatos mentességre is. Az NGM és a NAV értelmezésében tehát a feltételek között nem a „vagy”, hanem „és” kötőszót feltételeznek - magyarázza Jancsa-Pék Judit, a Leitner&Leitner szakértője.

A törvény betűje szerint tehát hiába lenne kisebb az EKÁER-t használók köre, az NGM és a NAV azonban nagyobb körre, több szereplőre terjeszti ki a kötelezettségeket. Valószínű, hogy a jogalkotó a mentességet eleve szűkre szerette volna szabni, de véletlenül nem a megfelelő szót alkalmazta, ezért várható a szöveg újrafogalmazása.

Érdemes tehát a cégek EKÁER jelentési struktúrájának kialakításakor erre a szűkebb értelmezésre felkészülni. Bár a jogszabályváltozásra még várnunk kell, a közúti ellenőrzések során a hatóságok már most is a szűkebb „és” értelmezés szerint ellenőrzik a szállítmányokat.

Kép:Pixabay

Kockázati biztosíték: egyet már fizetünk

A mennyiben a fenti feltételek egyikének sem felelünk meg, akkor bizony vonatkozik ránk a bejelentési kötelezettség és elvileg az ehhez esetlegesen kapcsolódó kockázati biztosíték nyújtási kötelezettség is. Az EKÁER szabályozása szerint kockázati biztosítékot kell fizetniük a kockázatos élelmiszerek és más kockázatos termékek gyártóinak és kereskedőinek EU-ból érkező beszerzéseik és behozataluk, továbbá első belföldi értékesítéseik után. A próbaüzem meghosszabbításával a kötelezettek nyertek egy hónapot.

A kockázati biztosíték minimális összege márciustól az előző 60 nap kockázatos termékeiből származó, az EKÁER-ben rögzített nettó forgalom 15 százaléka. Azoknak akik a büntetési moratóriummal élve az év első két hónapjában nem rögzítenek EKÁER-köteles ügyleteket, vagy épp szezonalitás miatt az évkezdésük visszafogottabb, nem elég az ekáer forgalmuk alapján biztosítékot adni. Ugyanis a rendszer március 1-jétől nem ad majd EKÁER számot, ha a szabad biztosíték nem éri el az indítani kívánt fuvarban található kockázatos élelmiszerek vagy más kockázatos termékek nettó ellenértékének 15 százalékát, így esetükben ez lesz a biztosíték számítás valós alapja. A biztosítékot ráadásul a működés során folyamatosan fenn is kell tartani, ami szintén nem kis megterhelést jelent az arra kötelezett cégeknek.

A biztosíték megfizetés alól csak azok a cégek mentesülhetnek, amelyek szerepelnek a minősített vagy a köztartozásmentes adózói adatbázisban, legalább két éve működnek és a bejelentés időpontjában nem állnak adószám-felfüggesztés hatálya alatt. Ahhoz, hogy bekerüljünk a köztartozásmentes adózói adatbázisba kérelmet kell benyújtanunk. Ennek feltétele, hogy a kérelem időpontját megelőző hónap utolsó napján, majd ezután minden hónap utolsó napján ne legyen adó- és köztartozásunk. Aki ennek megfelel, a kérelem benyújtását követő hónap 10. napjától bekerül az adatbázisba. Az adatbázis frissítésének rendje miatt akik január végéig nem nyújtották be a kérelmet, legkorábban március 10-től kerülhetünk be az adatbázisba.

A másik megoldás, a minősített adózói adatbázisba való bekerülés sokkal nehezebb, így csak nagyon kevesen tudnak majd élni ezzel. A kérelem beadását megelőzően ugyanis gyakorlatilag hat éven belül nem lehet még 1 forintnyi adóhiánya sem a cégnek. Ugyanakkor, mivel a kockázati biztosíték összege nem kevés, érdemes élni valamelyik lehetőséggel.

A köztartozásmentes adatbázisba kerülés további feltételei:

A köztartozásmentes adózói adatbázis a NAV honlapján érhető el és azon adózók főbb adatait tartalmazza, amelyek az alábbi feltételek mindegyikének megfelelnek:

a)     a közzétételt megelőző hónap utolsó napján nincs a NAV-nál nyilvántartott nettó adótartozásuk, valamint köztartozásuk;

b)    nincs behajthatatlanság címén nyilvántartott, de el nem évült adótartozásuk;

c)     nyilatkozatuk alapján a közzétételt megelőző hónap utolsó napjáig esedékes bevallási és befizetési kötelezettségüknek maradéktalanul eleget tesznek;

d)    adószámukat nem függesztették fel;

e)     nem állnak csődeljárás, végelszámolás illetve felszámolási eljárás alatt;

f)      csoportos adóalanyként nincs áfatartozásuk;

g)     adófizetésre nem kötelezettek.

A köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvételt illetékmentesen, kizárólag elektronikusan, ügyfélkapun keresztül az úgynevezett KOMA nyomtatványon kell kérni. Az adatbázisba bekerülni legkorábban a KOMA kérelem benyújtása utáni hónap 10. napján lehet. Az adatbázis tagjainál a NAV folyamatosan vizsgálja a mentesség feltételeit, és ha valamelyiknek már nem tesz eleget az adózó, akkor EKÁER számot kizárólag az általános szabályok szerint, azaz biztosíték nyújtásával igényelhet.

 

Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo