Főszabályként ez év elejétől elektronikus lett az építési eljárás. Mivel az eljáráshoz szükséges dokumentumok rögzítése után a rendszer nem ad lehetőséget a javításra, így ha valamilyen adatot korrigálni kell, azt csak a hatóság közreműködésével lehet megtenni. Mindez meghosszabbítja az átfutási időt - közölte az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal (IFK) Egyesület.
A rendszer elméletileg lehetővé teszi az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokban az elektronikus kérelem- és tervbeadást, valamint az elektronikus ügykezelést. A kérelmezők ügyfélkapus azonosítással egy egységes építésügyi hatósági felületen nyújthatják be engedélyeik vagy igazolásaik iránti kérelmeiket, s az ehhez szükséges mellékleteket elektronikusan csatolhatják. (A további lehetőségekről itt olvashat!)
Az IFK tapasztalatai szerint a hatóságok többsége továbbra is kéri a dokumentumokat kinyomtatva is, amellett, hogy az ügyfél azt elektronikusan már beadta. Az ügyfelek elégtelennek tartják a hatóságok számítógépes infrastruktúrájának a minőségét is. Az IFK a felsorolt problémák zömét azzal magyarázza, hogy túl sok változás zajlik egyszerre a közigazgatásban.
Nem készült fel erre a segítségre az építőipar
Az építőipar mindennapjait alapvetően átalakító változások közül egy másik, hogy kevesebb, mint egy hónap múlva indulna az építőipari lánctartozások felszámolását célzó elektronikus építési napló használatának kötelezettsége. A terv szerint ez is egy eszköz lenne a körbetartozások felszámolásához, a szakma azonban inkább elhalasztaná a bevezetést, mert nem készültek fel rá.
A lánctartozások csökkentése érdekében készült el a polgári törvénykönyv 2013. július 1-jével hatályos, pénzfizetésre vonatkozó szabályozása is, amely szigorúbb fizetési határidőket és szankciókat ír elő. Eszerint megtámadhatók a 60 napnál hosszabb fizetési határidőt meghatározó szerződési feltételek, növekszik a késedelmi kamat mértéke, és 40 eurónak megfelelő behajtási költségátalány fizetésére kötelezhető a késedelmesen fizető szerződő partner. Ezen felül új eszközzel védekezhetnek az indokolatlanul vitatott teljesítésekből adódó késedelmes fizetés ellen a hazai építőipari vállalkozások. Az újonnan létrehozott Teljesítésigazolási Szakértői Szerv kérelemre a legtöbb építési szerződéshez kapcsolódó teljesítést ellenőrizheti – és legfeljebb 60 nap alatt – a bíróság által is elfogadott szakvéleményt állít ki. (Erről itt olvashat bővebben.)