Cséfalvay: jön a növekedés!

A stabilizáció és a vele párhuzamosan zajló reformok megteremtik a növekedés feltételeit, ami a hazai kkv-k számára is új lehetőségeket hoz, mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Német–Magyar Üzleti Fórumon. Az államtitkár ősszel konzultálni szeretne a kkv-kkal egy Piac & Profit rendezvény keretében, hogy a pályázati rendszert a kkv-k igényei szerint alakíthassák át. A pályázók a tavalyi 1100 milliárd után idén 1500 milliárd forint uniós támogatásra számíthatnak, a 2014 és 2020 közötti ciklusban pedig 23 milliárd eurónyi támogatás 60 százaléka közvetlenül a vállalkozásokhoz kerül majd.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaságpolitika komoly kihívásokkal néz szembe – ilyen például a gazdasági növekedés kérdése – mondta dr. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdasági stratégiáért felelős államtitkár a BKIK és a Piac & Profit közös rendezvényén. Kétségtelen, hogy volt ennél sokkal jobb növekedési korszaka Magyarországnak – mondta az államtitkár –, de látni kell azt is, hogy a korábbi növekedés adósságból finanszírozott volt, és többek között a vállalati szektor eladósodásához is vezetett. (A konferencián elhangzottak összefoglalója innen érhető el.)

A reformok megteremtik a növekedés feltételeit

Az ország számára az egészséges alapokra épülő növekedés a kívánatos, hangsúlyozta az államtitkár, kiemelve azt is, hogy önmagában az államháztartás stabilizálása és az adósságcsökkentés nem hoz növekedést, sőt, növekedési áldozattal jár. A stabilizáció és a vele párhuzamosan zajló reformok viszont megteremtik a növekedés feltételeit. A reformok végig vitele azonban időt kíván, és hatásuk sem azonnali.

Cséfalvay ősszel Piac & Profit rendezvényen konzultál a kkv-kkal
Február közepe óta tudjuk, mekkora összeggel kalkulálhatunk a következő uniós költségvetési periódusban, mondta Cséfalvay Zoltán, aki néhány sarkalatos pontot kiemelt az erre az időszakra vonatkozó tervekből. A strukturális alapokból érkező, a hét év alatt mintegy 23 milliárd eurót kitevő támogatás 60 százalékát közvetlenül gazdaságfejlesztésre fordítják, elsősorban is a kkv-szektor megerősítésére, kutatás-fejlesztésre, innovációra és a foglalkoztatás bővítésére.
A pályázás helyett a finanszírozás kerül a középpontba – mondta az államtitkár. Éppen megváltozik a pályázati struktúra is, még nem tudni, milyen szervezeti rendszerben, de a kkv-k számára kedvező módon szeretnék megváltoztatni, hogy a feltételek és az adminisztráció is sokkal inkább testre szabottabb legyen. (A témáról bővebben a Piac&Profit innen közvetlenül elérhető összeállításából tájékozódhat.)
Az államtitkár ígéretet tett arra, hogy ősszel a Piac & Profit által rendezett kormány–kkv találkozón mindezekről konzultációt folytat majd a résztvevőkkel, hogy az így szerzett információk is formálják a kialakítandó rendszert.
Az államtitkár a hosszabb távra kiható intézményi reformok között említette többek között az adósságfék intézményét, a stabilitási törvény megszületését, az önkormányzati adósságok állami átvállalását. Az önkormányzati rendszer átalakításával pedig különböző területi funkciók „egy fedél alá” kerültek. A helyhatóságok gazdálkodását, hitelfelvételét is szigorú szabályok irányítják, aminek a 2012. évi 2 százalékos költségvetési hiány elérésében komoly szerepe volt.

Adómix, munkaerőpiac, vállalati adminisztráció

A vállalkozásokat elsősorban az adórendszer átalakítása érintette, ami Cséfalvay Zoltán szerint a válság terheinek jobb megosztását szolgálta. Mint mondta, ezeken a terheken a lakosság, az állam és a vállalati szféra osztozik, s arra nincs recept, hogy milyen adómix segíti a növekedést, egy biztos, a vállalkozásokra kivetett adók nem. Megemlítette, hogy az OECD szerint a jövedelmekre és a munkára rakódó adók csökkentése mellett a fogyasztás erőteljesebb adóztatása gátolja legkevésbé a növekedést. Az államtitkár kijelentette: a magyar adórendszerben ma ez érvényesül, és így az adórendszer átalakítása lezárult.

Cséfalvay Zoltán

A reformterületek közé tartozik a munkaerőpiac is, az államtitkár szerint e téren nagy jelentőségű az új munka törvénykönyve, amely a korábbinál sokkal rugalmasabb foglalkoztatást tesz lehetővé, és ez versenyelőnyt jelent a vállalkozások számára. Ugyancsak fontosnak tartotta a gyakorlatorientált szakképzés kialakítását, amelybe viszont a kkv-k még nem kapcsolódtak be kellő mértékben. A munkahelyvédelmi akcióterv pedig a keresleti oldal erősítését szolgálja a munkaerőpiacon.

Az államtitkár hangsúlyozta: a kkv-k helyzetét javítja az is, hogy történtek lépések a szürkegazdaság visszaszorítására – ilyen például a pénztárgépcsere –, de persze e téren van még tennivaló, mint ahogyan az adminisztrációs terhek csökkentésében is, pedig ott is komoly intézkedések születtek. Az is igaz viszont, hogy ezeket a vállalkozások nem mindig érzékelik, mert párhuzamosan vannak olyan lépések is, amelyek ellentétes irányban hatnak.

Külpiaci lehetőségek

Cséfalvay Zoltán kifejtette, hogy miután a nagy átalakítások időszaka véget ért, visszatérhetünk az eredeti, alapvető gazdasági történethez. Ez pedig nem más, mint hogy Magyarország kicsi és nyitott gazdaság – egy felmérés szerint a világ 9. legnyitottabb országa –, amit az is mutat, hogy az export viszi a gazdaságot: aránya a GDP-ben kiugróan magas, 91,3 százalék. Az államtitkár kiemelte: a magyar export egyötöde magas hozzáadott értéket képvisel. A magyar kivitel döntő része az Európai unió tagországaiba irányul, ezen belül is Németország szerepe kiemelkedő, első számú partnerünk, akivel szemben ráadásul exporttöbbletünk van. A hazai német befektetéseket áttekintve pedig látható: egyre inkább nő a hozzáadottérték-termelés. A kapcsolatok erőteljesen és dinamikusan növekednek, az ide települteknek széles a beszállítói bázisa, ezért nagy a multiplikátorhatás.

Az ipar hozzájárulása a magyar GDP-hez 27 százalék, ami igen jó arány, figyelembe véve például azt, hogy legutóbb egy uniós tanácskozáson elhangzott: új iparpolitikára van szükség, amelyben az EU-cél az lehet, hogy az ipar hozzájárulása érje el a 20 százalékot.

Az államtitkár a növekedési kilátásokat latolgatva azt is elmondta: a nagy autóipar beruházások most fordulnak termőre, s ha az agrárszektor csak átlagos évet teljesít, az már jelentősen emeli a GDP-t. Az államtitkár üdvözölte a Matolcsy György jegybankelnök által ma bejelentett Növekedési Hitel Programot, amely ugyancsak növekedést serkentő, stabilitást őrző intézkedés. Ugyanakkor hangsúlyozta: a versenyképességben monetáris lépések is szerepet játszhatnak, de a vállalkozásoké a főszerep.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo