Csak a főnökre vigyáznak a cégek?

Ha van is biztosítás, nem arra, amire kéne – legalábbis gyakran ez a helyzet a kis- és középvállalkozások esetében a Groupama friss felmérése szerint. Inkább magukat féltik a tulajok, mint a céget.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magukat féltik, de a tárgyakat biztosítják

A Groupama Biztosító megbízásából az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. által 2016 májusában készített reprezentatív felmérésből kiderül, hogy a kis- és középvállalkozások a személyes jellegű kockázatokat sokkal relevánsabbnak tartják, mint a vállalkozási tevékenységüket fenyegető veszélyeket. A legtöbb cégvezető a nyugdíjas évek anyagi biztonságának a hiányától (a megkérdezettek 38 százaléka), valamint a személyes akadályoztatásuktól (24 százalék) és az ebből fakadó jövedelemkieséstől (21 százalék) tart. (Azért, hogy vállalkozóként magasabb nyugdíjra számíthassunk, magunk tehetünk a legtöbbet.)

A 3–20 fős vállalkozások legfontosabb félelmei tehát az emberekkel, a munkaerővel kapcsolatosak. Ilyen méretű vállalkozásoknál ez nem csoda, hiszen akár egy alkalmazott kiesése azonnali problémát jelenthet, és ezek előfordulása gyakoribb, mint a vagyontárgyakat ért károk. A vagyontárgyakban keletkezett károk helyreállítására a vállalkozások ötöde, a vállalkozással szembeni kártérítési igények miatti veszteségekre pedig csak tizedük számít.

A kutatás felmérte azt is, hogy a megkérdezett vállalkozások a következő egy évben milyen biztosításokat terveznek kötni. Érdekes, hogy míg félelmeik elsősorban nem vagyoni jellegűek, amikor szerződéskötésre kerül a sor, a tervezett biztosítások között az első három helyen a cég vagyontárgyaikat említik meg, mint biztosítandó elemet. De megkötik-e a tervezett biztosításokat?

Szempontok céges biztosítás megkötéséhez
Fabatkát sem ér egy biztosítás, ha nem cégünkre szabott, és kár esetén a biztosító talál olyan kibúvót, ami mentesíti a fizetés alól. Ne csak spórolni akarjunk, gondoljuk át, mire van szükség! Itt talál néhány támpontot ehhez.
Tudunk vigyázni?

A reprezentatív kutatásba bevont kis- és középvállalkozások válaszai alapján valószínűsíthető, hogy a szándék nem minden esetben realizálódik. A megkérdezettek mindössze 40 százaléka rendelkezik vállalkozói vagyonbiztosítással, ugyanilyen arányban kötöttek élet-, baleset- vagy betegségbiztosítást a cég vezetőjére, de az alkalmazottakra már csak 18 százalékuk gondolt. (A lakossági biztosítások terén sem jobb a helyzet, az emberek harmada csak akkor köt biztosítást, ha kötelező.)

Azok, akik nem rendelkeznek vállalkozásukkal kapcsolatban biztosítással, legnagyobb arányban, 21 százalékban nem is tartják ezt a fajta védelmet fontosnak. Bár többen említettek anyagi okokat is, 20 százalékuknak például vissza kell fognia kiadásait, de minden ötödik vállalkozás azt állítja, hogy „tud vigyázni a dolgaira”.

Kép: Regus

„Sajnos, ez nem életszerű. Vannak olyan kockázatok, amelyekre a biztosítottaknak nincs ráhatásuk, néha egyszerűen azért, mert nem is tudhatnak róluk. Csak egy példa: hibás elektromos kötések vagy elöregedett elektromos vezetékek a falakban, kötődobozokban − ezek miatt könnyen tűz keletkezhet. De nem látni a rossz állapotú víz- vagy csatornavezetékeket sem, amelyek akár a biztosítottnak, akár a szomszédnak kárt okozhatnak. Az alacsony kockázatészlelés komoly kockázatnak teszi ki ezeket a vállalkozásokat, pedig ezek a kockázatok biztosítással egyszerűen kezelhetők” – hívja fel a figyelmet dr. Faragó-Szabó Flóra, a Groupama Biztosító Vállalati Vagyon- és Felelősségbiztosítási főosztályvezetője.

A biztosítás díja csak az ötödik szempont

A biztosítóválasztás során a kisvállalkozások számára a leglényegesebb a megbízható, pontos kárkifizetés, lényeges az is, hogy a cégre szabott ajánlatot kapjanak, ez számukra még az árnál is fontosabb, hajlandók tehát akár több pénzt is fizetni az egyedi konstrukcióért. Bár a tájékozódás forrása sokszor az alkusz oldalak, a szerződést a cégvezetők már szívesebben kötik személyesen a biztosítótársaságok üzletkötőjénél vagy irodájában.

„A személyes tanácsadás során lehetőség van egyénre szabott, egyedi ajánlat összeállítására, amely a megfoghatatlan félelmeket azonosítja, és megfelelő biztosítást ajánl a személyes jellegű, a munkavállalókat érintő, valamint a vagyoni, felelősségi kockázatokkal kapcsolatosan is. Érdemes már a tájékozódásnál szakértővel felvenni a személyes kapcsolatot, aki figyel később az alulbiztosítottság elkerülésére is. Pozitív jelenség, hogy a vagyonbiztosítással rendelkező kisvállalkozások 91 százaléka rendszeresen felülvizsgálja a biztosítását” – mondta el dr. Faragó-Szabó Flóra.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo