Cafeteria - Lehetőségek ma

A hazai vállalkozások számára a munkaerő-felvétel legfontosabb szempontja: az elkötelezettség, a tapasztalat és a fizetési igény a K&H kkv bizalmiindex-felmérése szerint. E három kritériumból kettőre költséghatékony választ adhat a munkáltató, ha a béren kívüli juttatásokkal okosan sáfárkodik.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A költséghatékony, tudatos gazdálkodás esélyt adhat arra, hogy a cégnek maradjon erőforrása fejlesztésre, új piacok felkutatására. A béren kívüli juttatások több eleme nem csupán adó- és járulékmegtakarítást jelent a munkáltatónak, de az öngondoskodás eszméjének elterjesztésében is hatékony eszköz, ami azért is fontos, mert a válság egyértelművé tette: sem az egészségügyi ellátás, sem a nyugdíjak finanszírozása nem megoldott a jövőben.

Idén a béren kívüli juttatásokra vonatkozó szabályozás jelentősen változott, de nem minden eleme. Érdemes kihasználni például a továbbra is korlátlan mértékig adómentesen adható kockázati élet- és balesetbiztosítást. A személyi jövedelemadó (szja)-törvény alapvetően a halálesetre szóló, nem megtakarítás jellegű biztosításokra vonatkozik, ezek díját - ha a munkavállaló a kedvezményezett - adó- és járulékmentesen fizethetik, és költségként elszámolhatják a vállalkozások.


jelentősen változott a szabályozás

A törvény 1. számú mellékletének 6.3. pontja szerint azonban adómentes a magánszemély javára kifizetett, munkáltató által kötött kockázati életbiztosítás és a visszavásárlási értékkel nem rendelkező baleset- és egészségbiztosítás. A juttatás nem csak a munkavállalóknak nyújtható. A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény értelmében a biztosított lehet „az adózóval munkaviszonyban vagy önkéntes jogviszonyban álló magánszemély, az adózó vezető tisztségviselője, tevékenységében személyesen közreműködő tagja". A kockázatinak minősülő életbiztosítás díjára nem vonatkozik az idén bevezetett 500 ezer forintos cafeteriaplafon sem, így ez korlátlanul adható adómentesen.

Ez évtől adómentes, így szintén az egyik legköltséghatékonyabb béren kívüli juttatás lett az egészségbiztosítás is. Ma még viszonylag kevés biztosító rendelkezik a munkáltatóknak készült csomagokkal, de gyors ütemben bővül a kínálat, hiszen a konstrukciótól a szakma sokat vár. A munkáltató a kockázati életbiztosításokhoz hasonló feltétel mellett adhatja a juttatást, ám az adóhatóság tájékoztatása szerint ebben az esetben is körültekintően kell eljárnia.

Mire figyeljünk?
A kockázati élet- és balesetbiztosítási termék kiválasztásakor a biztosítóval való szerződéskötést megelőzően jó, ha a konkrét esetre vonatkozóan a cég állásfoglalást kér az adóhatóságtól. Volt már arra példa, hogy az adómentesnek hitt biztosítási díj után mégis kellett közterhet fizetni.
Bizonyos élethosszig tartó (whole life) konstrukciók díját a biztosítók úgy árazzák, hogy bár a módozat nem megtakarítás jellegű, és csak a kedvezményezett halálakor fizet (ezért lehet adómentes juttatás), a díjába épített jelentős tartalékok miatt – szemben a hagyományos, 1, 5, 10 éves futamidőre kötött életbiztosítással – a módozatnak van visszavásárlási értéke, amit a befizetett összeg és hozamai, valamint a biztosító költségei alapján számítanak ki. A kedvezményezett a szerződéskötést követően bármikor visszavásároltathatja a biztosítóval a biztosítást részben vagy teljesen. Minél később teszi ezt, annál kedvezőbb feltételekkel jut a megtakarításhoz. Az öt éven belüli visszaváltás viszont könnyen lehet ráfizetéses a fizetendő szja, egészségügyi hozzájárulás és kamatadó miatt. A hozam attól függ, hogy milyen eszközökben pihent addig a tőke.
Az adómentes díjú betegségbiztosítás intézményét egyes konstrukciók nagy értékű egészségügyi szűrővizsgálatok (menedzserszűrések) finanszírozására kívánják felhasználni, amikor a biztosító minimális kockázatot vállal, de teljes körű szűrővizsgálatot kínál. Ez viszont adóköteles juttatásnak minősül, a munkavállaló esetében pedig bérjövedelemként vagy egyes meghatározott juttatásként visel közterheket. Az ilyen konstrukciókat a NAV egyértelműen jogszerűtlen adóelőnynek minősíti, tájékoztat az adóhatóság a honlapján.

Az önkéntes kölcsönös nyugdíj-, egészség- és önsegélyező pénztárba, valamint a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe a vállalkozás szintén fizethet tagdíj-hozzájárulást a dolgozója számára. Ha ezt a cafeteriarendszeren belül teszik, a juttatás után kedvezményes, 30,94 százalékos közterhet kell fizetni. A havonta adható hozzájárulás egészség- és önsegélyező pénztárak esetében a minimálbér 30, nyugdíjpénztár és foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézmény esetén 50 százaléka. Az utóbbi két esetben viszont az idén bevezetett 500 ezer forintos cafeteriaplafon miatt a munkáltató nem tudja kihasználni a maximálisan adható havi 46 ezer 500 forintos lehetőséget kedvezményes adózással. Adószakértők szerint erre is van megoldás.

A pénztári törvény szerint az önkéntes nyugdíjpénztárnak a munkáltató adományt adhat - ami költségként elszámolható, így nem rakódnak rá a bérköltséget terhelő kifizetések -, de ehhez adományozási szerződést kell kötnie a pénztárral. Ebben kikötheti, hogy adott összeget ki(k)nek a számláján írjanak jóvá, ily módon kedvezményezett lehet munkaviszonyban, tagi jogviszonyban lévő vagy megbízási szerződés alapján dolgozó pénztártag is. Ez az összeg viszont számára adóköteles jövedelem - mivel egyéni befizetésnek számít, de eho-t nem kell fizetni utána, csak szja-t -, és összevont jövedelemként adózik, tehát jövedelemsávtól függően 16 vagy - 202 ezer forint havi jövedelem felett - 20,32 százalékkal. A következő évi adóbevallásban viszont mint egyéni befizetés után 20 százalékos adójóváírás igényelhető (ez legfeljebb 100 ezer, illetve 120 ezer forint), amelyet a tag egyéni pénztári számláján írnak jóvá. Ezt a megoldást korábban elsősorban vezetők esetében és inkább csak a nagyvállalatok alkalmazták, ma viszont - a cafeteriaadó megemelése és az 500 ezer forintos plafon bevezetése miatt - egyre több kisebb cég is él a lehetőséggel.

Béren kívüli juttatás nyújtásáról bármikor, akár év közben is dönthet egy vállalkozás. Mostanra a jogszabályi feltételek is kirajzolódtak. A munkáltató számára költséghatékony kifizetésekkel a dolgozók lojalitását is lehet fokozni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo