Bővült a versenytilalmi megállapodások szabályozása

Érdemes átgondolniuk a cégvezetőknek a munkavállalókkal kötött versenytilalmi megállapodásaikat, az új munka törvénykönyve ugyanis ebben is hozott változást. Egyrészt a megállapodás időtartama lerövidült, másrészt immár a jogszabály mondja meg, hogy a versenytilalmi kötelezettségvállalásért mi tekinthető a megfelelő ellenérték legalacsonyabb összegének.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vitathatatlanul szükség volt a törvényi rendezésre, hiszen a korábbi munkajogi kódex az egyes eseteket eldöntő bírói gyakorlatra bízta annak megítélését, hogy a kikötött ellenérték megfelelő-e.

Korábbi szabályozás: egyedi gyakorlatok

A régi munka törvénykönyve általános előírása szerint a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

 Volt olyan munkaszerződés, amely szerint a munkabér eleve tartalmazza
a munkaviszony megszűnését követően a munkavállalót terhelő versenytilalmi kötelezettség ellenértékét.

A munkaviszony fennállása alatt e kötelezettség betartatása általában kevesebb nehézséget okoz, a munkaviszony megszűnését követően viszont törvényi előírás nélkül semmi nem akadályozta volna meg a munkavállalót, hogy konkurens cégnél helyezkedjen el. A törvény ezért előírta, hogy a munkaviszony megszűnését követően is helye van versenytilalmi kötelezettségvállalásnak, de ilyen csak megfelelő ellenérték fejében kötött megállapodás alapján és legfeljebb három évig terhelheti a munkavállalót.

Minimálbér 20 százaléka kontra 10 ezer dollár
Egy konkrét jogeset szerint – a korábbi munkajogi kódex hatálya időszakában – a munkáltató a személyi alapbér (nem mellékesen a minimálbér) 20 százalékát fizette meg a munkavállalónak a versenytilalmi megállapodás alapján, amelynek megszegése esetére ugyanakkor 10 ezer dollár kötbért kötöttek ki. Az elsőfokon eljáró munkaügyi bíróság megállapította, hogy ez az ellenérték minden tekintetben arányosnak, így megfelelőnek tekinthető. A másodfokú bíróság viszont arra a megállapításra jutott, hogy a megállapodásokban kikötött 10 ezer dollárhoz mint a szerződésszegés jogkövetkezményeként meghatározott összeghez kell az ellenértéket viszonyítani, az viszont ehhez képest aránytalanul kevés, tehát nem megfelelő. A Legfelsőbb Bíróság (LB) ehhez hozzátette: a megfelelőséget nemcsak a szerződésszegésért kikötött jogkövetkezményhez, hanem a vállalt korlátozás mértékéhez, időtartamához, terjedelméhez képest is vizsgálni kell. Az adott ügy tárgyát képező megállapodásban kikötött havi ellenértékek az LB szerint nem feleltek meg ennek a követelménynek.

A megfelelő ellenérték fogalmának meghatározását tehát a gyakorlatra bízta a jogalkotó. Nem volt ritka az olyan munkaszerződés, amely szerint a munkabér eleve tartalmazza a munkaviszony megszűnését követően a munkavállalót terhelő versenytilalmi kötelezettség ellenértékét. Más esetben a felek külön juttatásban állapodtak meg, amelynek megfelelőségét végül a bíróságnak kellett megítélnie.

Az ellenértéket a gyakorlat általában a munkaviszony megszűnésekori éves bruttó átlagkereset felében határozta meg annyi évre, ahány évre a versenytilalom szólt.

Új kódex: törvényi minimum

Az új munkajogi kódex – a 2012. július 1-jétől részben, idén januártól egészében hatályba lépett 2012. évi I. törvény – két változást hozott ezen a téren. Egyrészt a megállapodás maximális időtartamát a korábbi három évről két évre csökkentette. Ennél hosszabb időtartamra tehát még megfelelő ellenérték fejében sem lehet elzárni a munkavállalót attól, hogy a konkurenciánál helyezkedjék el.

 Hiába van minimálbérre bejelentve a munkavállaló, ha bizonyítani tudja, mekkora jövedelemre tehetne szert más munkáltatónál, akkor igényelheti, hogy a megállapodás ezt a kieső jövedelmet kompenzálja.

Ami pedig a kötelezettségvállalás ellenértékét illeti, az új törvény a bírói gyakorlatot kodifikálja, amikor kimondja: az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót – elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel – újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. E rendelkezés alapján tehát a megfelelő ellenérték meghatározásánál nem is a jelenlegi munkaviszonyban elért jövedelem minősülhet irányadónak, hanem az adott szakember által a piacon elérhető jövedelem. Hiába van tehát minimálbérre bejelentve a munkavállaló, ha bizonyítani tudja, hogy képzettségével és gyakorlatával milyen jövedelemre tehetne szert más munkáltatónál, akkor igényelheti, hogy a megállapodás ezt a kieső jövedelmet kompenzálja.

Emellett a törvény immár összegszerűen is meghatározza az ellenérték legalacsonyabb összegét: az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada. Ez a rendelkezés azonban csak a legalacsonyabb összegről szól, a munkavállaló ettől függetlenül bizonyíthatja a bíróság előtt, hogy a megállapodás – a fenti szempontok szerint – nem volt értékarányos.

Nehéz-Posony Márton ügyvéd, adótanácsadó

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo