Bevált stratégiák a válságban

Sok magyarországi vállalkozás számára végzetes lesz a válság, ugyanakkor lesznek olyan cégek is, akik erősebben, versenyképesebben kerülnek majd ki a válságból. A gazdasági visszaesés olyan nyomást gyakorol a cégek tulajdonosaira, vezetőire, amely kikényszeríti a korábban halogatott racionális megoldásokat. - összegzi ügyfelei tapasztalatait a Start Zrt. A GVA Robertson pedig az eladás-visszabérlést ajánlja a kkv-knak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A KKV-k egyik fő panasza, hogy kevés a hitel, és ami van, azt is vissza akarják venni a bankok. De valóban szüksége van annyi pénzre a vállalkozásnak, mint amennyit a likviditási bőség idején felvett? Sok esetben azt láthattuk, hogy túlhitelezték a vállalkozásokat, több esetben láthattuk, hogy a hitelállomány a saját tőke 5-10-szeresét is elérte, miközben a társaság nem termelt nyereséget, ami a hitel visszafizetésének forrása lehetett volna. A finanszírozási lehetőségek beszűkülésére, hitelkeretek csökkenésére orvosság az ésszerűbb eszközgazdálkodás, mind a tárgyi, mind a forgóeszközök területén.

Eladja, majd visszabérli
A vállalkozások vagyonában jelentős tételt képviselnek a saját tulajdonban lévő ingatlanok. Az ebben lekötött tőkét a válság előtti időszakig bankok segítségével jelzálog alapú konstrukciókban viszonylag könnyen és olcsón tudták felhasználni. „Ezt az ingatlanban megtestesülő tőkét a pénzügyi világban kialakult bizalmi válság miatt jelenleg nagyon nehezen és drágán lehet hasznosítani banki hitel igénybevételével.” – mondta Jakab Miklós, a GVA Robertson értékbecslési részlegének vezetője. – „Az alternatívát az ingatlan értékesítése és visszabérlése jelentheti. Ezzel a megoldással a vállalat tőkét vonhat be a forráshiányos piacon. Az ingatlan tulajdonjoga ugyan az ingatlant megvásároló befektetőre száll, azonban ez a konstrukció olyan cégek számára is elérhető lehet, akik egyáltalán nem kapnak banki finanszírozást.”

Az indokoltnál magasabb forgóeszközigény, és ezáltal annak saját vagy banki forrásból történő finanszírozása, oly módon csökkenthető, hogy annak minél nagyobb részét a vállalkozás áthárítja partnereire. „Ennek módja, hogy vevőivel a korábbinál rövidebb, míg szállítóival pedig hosszabb fizetési határidőben állapodik meg.  Ez természetesen nem konfliktusmentes megoldás és végső soron új partnerek felkutatását is indokolttá teszi, de a forgóeszköz hitelállomány csökkentésének üdvözítő útja. „- mutat rá Zoltán Csaba a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.

A saját tulajdonú ingatlan vagy más tárgyi eszközök indokoltsága ugyancsak felülvizsgálatra szorul, mivel ezek értékesítése és visszabérlése révén plusz források szabadíthatók fel. Vállalkozások sora adósodott el devizában; svájci frankban, euróban és esetenként japán jenben. Sokszor úgy, hogy egyetlen fillér export árbevételük sem volt, így indokolatlanul nagy devizakockázatot futottak. A Starthoz forduló vállalkozások körében akadt olyan vállalkozás, amely a forint drámai leértékelődése eredményeként több százmillió forintos árfolyamveszteséget szenvedett el, amely a felszámolás közelébe sodorta a céget.

A válság bebizonyította, hogy semmi  tekinthető biztosnak: sem a vevők rendelésállománya és fizetőképessége, sem bankok finanszírozási képessége, hajlandósága, sem az árfolyamok, sem az alapanyagárak. Ennek következtében a vállalkozások egyre inkább számolnak a lehetséges kockázatokkal és azok csökkentésére, vagy kizárására megteszik a szükséges óvintézkedéseket.  

Teljesen kilátástalan helyzetben is segíthet az üzleti modell átalakítása

Vannak olyan társaságok, akiknél minden csapás egyszerre jelentkezik, ilyen esetben egy megoldás marad: áttekinteni a cég működési modelljét, és ha kell, drasztikusan változtatni. Az üzleti modell átalakítását persze nem szerencsés a szakadék szélén elkezdeni, ugyanakkor, ha van egy reális, eredménnyel kecsegtető tervünk, akkor találhatunk partnereket, akik érdekeltek a sikerben - hitelező bank, vevők, szállítók -, vagy legalábbis készek időt adni annak megvalósítására. Ezt példázza egy kereskedelemmel foglalkozó cég esete, amely eddig országszerte közvetlenül értékesítette termékeit. Átgondolva működését egy specializált, logisztikai céget bevonva olcsóbban, hatékonyabban látja el ezt a feladatot.

Mindemellett a válság idején a konkurenciaharc helyett érdemes inkább az együttműködés lehetőségeit kutatni, sok esetben a túlélés és a fejlődés érdekében akár a vetélytárssal való összefogás sem számít eretnek gondolatnak. Ennek több lehetséges szintje és módja létezik, mely a közös beszerzéstől, a közös értékesítésen, a specializáción át, akár két vagy több cég szervezeti egyesüléséhez is vezethet, aminek gazdasági előnyei igen jelentősek, a költségek nagymértékben csökkenthetőek - emelte ki Zoltán Csaba.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo