Befektetővel tárgyal? 9 dolog, amire figyelnie kell!

Számtalan jó ötlet hever a polcon és legalább ennyi meg nem értett zseni szaladgál köztünk. De kevés ötletből lesz vállalkozás és még kevesebb válik sikeressé. A legtöbb cég esetében előbb-utóbb eljön a perc, amikor külső forrás bevonására lesz szükség. Amennyiben úgy döntünk, vállalkozásunknak üzleti angyalra vagy kockázati tőkebefektetésre van szüksége, nem árt, ha az alábbi kilenc dologra odafigyelünk, amikor a befektetővel tárgyalunk.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Befektetőből sem könnyű megtalálni az Igazit.
Kép:PP archív

1. Mielőtt elkezdünk tárgyalni, készítsünk világos és tömör üzleti tervet, amelyben az elkövetkező 3-5 évre tervezett kiadásokat, bevételeket, profitot láthatja a befektető. Legyünk transzparensek, de a ne teregessük ki a lapjainkat az első körben! Fontos, hogy legyen az elején egy jól összeszedett vezetői összefoglaló, ami egyben egy kedvcsináló is a vállalkozásunkhoz. (A Piac&Profit szakértőjének részletes segítségét itt találja a jó üzleti terv íráshoz.)

2. Az első néhány beszélgetés, a vállalkozás üzleti tervének megismerése után, a befektető  - az esetek többségében - nyilatkozik arról, hogy lát-e fantáziát a cégben vagy sem. Amennyiben a válasza pozitív, érdemes figyelni "minden szavát" és azt is, milyen hangsúllyal mondja. Bátran kérjünk tőle magyarázatot az igenre is. Az első igen ugyanis korántsem jelenti a végső igent. Amennyiben a befektető néhány órás beszélgetés és egy excel tábla alapján megkérdezi, hova utalja a pénzt, nem ért gyanakodni. Az ideális befektetőjelölt nem dobálódzik ilyen mondatokkal és nem költi el felelőtlenül a pénzét, akármekkora összegről van is szó.

3. Az első beszélgetések során fektessük le, hogy ki mit vár a másiktól - hány éven belül hova jusson el a cég, milyen bevételeket, profitokat tartanak reálisnak a felek, ha az üzleti tervben szereplő adatok - a befektető szerint korrigálásra szorulnak. Alaposan gondoljuk át, hogy a befektető elvárásai számunkra mennyire tarthatóak. Pontosan tisztázzuk azt is, kinek milyen feladata van (akár részt vesz a napi operatív működésben a befektető, akár nem). A feladatmegosztás elhanyagolása későbbi konfliktusforrás lehet!

Ezt ne mondja soha egy befektetőnek
Fontos, hogy jól megnézzük, ki az, akit "beengedünk" a cégünkbe. De az is, hogy ne riasszuk el azt a potenciális befektetők, aki megfelelő is lehetne. Éppen ezért fogadjon meg öt tanácsot, mit ne tegyen, ha szeretné, hogy komolyan vegyék a támogatók!
4. Próbáljunk meg tájékozódni a befektető korábbi üzleti ügyeiről, befektetéseiről, hátteréről! Könnyen be lehet szerezni információt a Feketelista.hu-ról, az ingyenes cégjegyzékről vagy akár cégbíróságtól. Amennyiben bármi gyanús ügyletbe botlunk, inkább hátráljunk ki a további tárgyalásokból, megállapodásból!

7. Intő jel, ha a befektető-jelölt nem kompromisszum-kész a tárgyalások alatt. Különösen legyünk óvatosak, ha az "én adom a pénzt, ezért én mondom meg mi lesz" alapállással kezel minket, leendő üzlettársait. Csak olyan partnerrel "álljunk össze", akivel azonos módon gondolkodunk arról, hogy mit jelent a tisztességes üzleti magatartás!

8. A kölcsönös bizalom nem jelenti azt, hogy elég szóban megállapodni. Épp ellenkezőleg, mindent le kell írni, pontosabban rögzíteni a társasági szerződésben, kérjük egy ügyvéd segítségét. ez esetben is figyeljünk arra, hogy a befektető mennyire hajlik arra, hogy a mi ügyvédünket, könyvelőnket összehozza a sajátjával - mindenki a  saját embereiben bízik, de fontos, hogy ebben is találjuk kompromisszumot.

9. A társasági szerződés aláírását tárgyalások sora előzi meg. Legyünk óvatosak, ha arra figyelünk fel, hogy tárgyalásról tárgyalásra más-más feltételekkel, célokkal áll elő a leendő befektető. Megállapodáskor mindig a legrosszabbra kell felkészülni, vagyis arra az esetre, hogy minden kezdeti lelkesedés, "lepapírozás" és körültekintés ellenére mégsem úgy alakul az együttműködés, ahogy a felek szerettek volna. Létezik az a mondás, hogy olyan emberrel ne alakíts közös céget, akit nem hívnál meg a családodhoz vacsorázni. Lehet ezzel vitatkozni, de célszerű egy - a felek közreműködésével írásban rögzített - vételi jogot alapító szerződést aláírni a társasági szerződéssel egy időben. (Ehhez egy szerződésmintát adunk itt!)

Négy tipp, hogyan harcolja ki az „igent”!
Néha nagyon nehéz egy partnerrel megértetni a célunkat, elképzelésünket. Anélkül viszont, hogy képes lenne mélyebben belelátni, mit is szeretnénk, és mit is tudunk, automatikusan nemmel fog válaszolni a kérésünkre. A cégvezetőknek éppen ezért nagyon hamar el kell sajátítaniuk a meggyőzés nyelvét, ha szeretnék valamire vinni hosszabb távon. Adunk négy tippet, mi kell ahhoz, hogy végül meglegyen a partner részéről az a bizonyos „igen”:

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo