A rendezvény 1987-ben 850 nm-en és 65 kiállítóval indult; a szervezők kétéves gyakorisággal tervezték a megrendezést. Az elmúlt évek alatt a közel-keleti piacok kiemelkedő fontosságúvá váltak az élelmiszeripar számára, ezen belül Dubai jelentős kereskedelmi elosztó központ szerephez jutott. Nem véletlen tehát, hogy a szakmai esemény nagyra nőtt, immáron 113 000 nm-en, több mint 4000 kiállítóval zajlik a Gulfood, melyen 110 ország jelenik meg nemzeti standdal, a szakmai látogatók száma pedig eléri a 70 000 főt.
Óriási volt az érdeklődés
A HITA által szervezett és finanszírozott közösségi standon idén 8 hazai vállalat jelent meg önállóan, további 2 termékmintákkal és marketinganyagokkal képviseltette magát. A kiállítók a rendezvényt egyöntetűen kiemelkedően sikeresnek ítélték, szinte mindenkinél óriási volt az érdeklődés, legyen az bejáratott közel-keleti kapcsolatokkal rendelkező tapasztalt exportőr, a térség felé most nyitó középvállalkozás, vagy élelmiszeripari technológiatranszfert kínáló innovatív vállalkozás, mely külföldi befektetőt keres tervei megvalósításához.
A magyar standon a látogatók különböző sajtokat, mézeket, gabona szeleteket és müzlit, diót, napraforgómagot, édességeket és gluténmentes diétás termékeket, valamint fagyasztott gyümölcsöket, zöldségeket és készételeket előállító vállalatokkal és termékmintáikkal találkozhattak.
Közönségsikert aratott a Felföldi Édesipari Kft. ízesített szívószála, a Quick Milk, mely a tejfogyasztást teszi vonzóbbá a gyerekek számára. A debreceni cég tortadekorációs édességei és sajt ízű popcorn terméke iránt is komoly kereslet mutatkozott. A fagyasztott termékeiről ismert Mirelite-Mirsa Zrt. a szakma elismerését is magáénak tudhatja: a Gulfood Awards termékverseny keretében, fagyasztott termék kategóriában „kiemelten ajánlott termék” minősítésben részesült az albertirsai cég által gyártott vadasmártás.
Úgy tűnik, a jelentős kínálat és a bizonyos termékkörökben tapasztalt dömpingárak ellenére számos magyar termék továbbra is versenyképes a világpiacon. Omar Sarhan, a Gilan Trading Kft. palesztin származású magyar tulajdonosa elmondta, hogy az általuk felvásárolt és feldolgozott magyar diót a Közel-Kelettől az Egyesült Államokig számos országban tudják jó áron értékesíteni, mivel a kereslet világszinten jelentős és a magyar dió igen jó minőségű.
Új partnerek
Hasonló tapasztalatokról számolt be Takács Ferenc, az Aranynektár Zrt. ügyvezetője a mézexport kapcsán. Dr. Losó József, a Mirelit-Mirsa Zrt. tulajdonosa másodszor állít ki a HITA-val Dubaiban. Elmondása szerint a részvétel számára minden szempontból „kifizetődő”: itt találkozhat a már meglévő, távoli partnerekkel, miközben új megrendeléseket is gyűjthet. Vállalata a tavalyi kiállítás eredményeként új partnert talált a térségben, akinek már ki is szállították az első megrendelést.
Összességében elmondható, hogy a magyar élelmiszeripari vállalkozások szempontjából kiváló lehetőséget nyújt a Gulfood a közel-keleti és azon túli üzleti kapcsolatok kiépítésére, vagy az új termékek külpiaci lehetőségeinek felmérésére.