Előző cikkünkben a családi vállalkozást a család, a cég és a tulajdonrész alrendszereire bontva átláthatóvá tettük, az egyes családtagok és kollégák szerepeit, valamint a köztük húzódó határokat meghatároztuk, jobb megértést kapva így a konfliktusok forrásai és a prioritások tekintetében. Az idő azonban mindent megváltoztat; nézzük, hogyan hat ez a családra.
A családi vállalkozások összetett működésének számos aspektusa könnyedén átlátható a család, a cég és a tulajdonrész egymást metsző köreinek felállításával. Ha minden érintettet elhelyezünk valamelyik körben vagy azok metszéspontjaiban, a konfliktusok és dilemmák mögött megérthetjük, hogy valójában mi történik és miért. Az idő azonban mindhárom rendszerre hatással van, így fejlődik a család, a cég, és változnak a tulajdonviszonyok is. Egy extrém példával élve a Du Pont vegyipari óriás 213 éves működése a három kört nagyjából 1400 családtaggal, több tízezer munkavállalóval és részvényesek ezreivel töltené meg. Pedig ez az óriáskonszern is csupán egy alapítóval, Éleuthère Irénée du Pont-nal indult.
Ügyfeleink részéről folyamatos az igény, hogy családi vállalkozásukat az idő dimenziójában is pontosan átlássák. Hiszen az idő nemcsak generációváltáskor, hanem állandóan, még apró változások során is dolgozik. Ezeket az átalakulásokat a legjobb gyakorlatok ismeretében kezelve nemcsak a buktatók tucatjai kerülhetők el, hanem valódi versenyelőny is kovácsolható azokból.
A leggyakrabban előforduló korosztályokat alapul véve négy családi fejlődési szakasz különböztethető meg az alábbiak szerint:
- Fiatal vállalkozó család
- A next gen (következő generáció) belépése
- Közös munka a next gennel
- A stafétabot átadása
A next gen belépésének szakaszában, vagyis a kamaszkorú, fiatal felnőtt ifjak tekintetében a karrier és a cégbe való belépési feltételek körül forognak a kulcskérdések. Menjen-e a gyerek „más világot” is látni? Tanuljon-e olyan tudományokat, amelyek a cég nyereségességéhez, fejlődéséhez tesznek hozzá. Esetleg kicsi korától kezdve lássa-e, akár óhatatlanul is, hogyan működik a napi rutin a vállalkozás életében. Ha a szülői házaspár közben élet közepi problémákkal is küzd, első látásra konstruktív döntésnek hat a gyerekekre való áttestálás, ami az esetek többségében újabb lappangó konfliktusokhoz vezet hol a családi fészek, hol a gyerek saját családi kapcsolata(i)nak kialakítása, működtetése, bővítése terén.
1. Fiatal vállalkozó család:
- Közös álom tervezése
- Alternatív életstílus választása
- Elköteleződés a vállalkozás iránt
- Élet közepi válság
- Utódok belépési feltételei
- Felnőttkori testvéri kapcsolatok
- Bővebb család fenntartása
- Családtagok karrierje
- Komplex családi összefonódások
- Elengedés
- Késő felnőttkori szakasz
- A vezetés hiteles átvétele
A stafétabot átadásának szakaszában a központi jelenség a vezetés tényleges átadása. Fontos kiemelni, hogy a generációváltás nemcsak üzleti jelenség, hanem a családi körben is kiemelt szerepe van. A családi vállalkozások esetében ugyanis szimbolikus jelentősége van annak, hogy kinél van a vezetés, döntés. A visszavonuló vezető árnyékát felülvilágítani még abban az esetben is keserves munka, ha a felmenő támogatja az utódot.
Mindazonáltal a család fent írt fejlődési szakaszai nem egyirányú utcán vezetnek. A változások ugyanis mindenképpen bekövetkeznek, legyen szó akár önkéntes visszavonulásról, válásról, ki- és visszavásárlásról vagy betegségről, tragikus hirtelen halálról. A ciklus újra- és újrakezdődik, az érintettek pedig a felsorolt klasszikus dilemmákkal kell, hogy szembenézzenek. Azért mosolyogjon, megtalált bennünket.
Horváth Dénes, MBA és dr. Sütő Ágota családi vállalkozások doktorai Családivállalkozásokról.hu