Árthat is a túl sok pénz

A külső források és a saját tőke arányának optimális szerkezete tudatos pénzügyi tervezést igényel, a hazai családi vállalatoknál azonban ez sokszor megszokás alapján történik. Pedig megéri időt és energiát fordítani erre, mert nagyban segíti a cég hatékony növekedését, és a gazdasági környezet és a fogyasztói szokások villámgyors változásaihoz történő alkalmazkodást.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Freedigitalphotos/pakorn

A cégek működését meghatározó gazdasági, jogszabályi, politikai és piaci környezet világszinten rohamos változása, illetve a fogyasztói szokások soha nem látott sebességű fejlődése egyre gyakoribb és gyorsabb változásra kényszeríti a cégeket. Az új kihívásokhoz szükséges alkalmazkodási képességet nagymértékben befolyásolja a vállalatok tőkeszerkezete, a felhasznált saját tőke és hitel aránya. „Az optimális tőkeszerkezetet úgy kell kialakítani, hogy a cég a lehető leghatékonyabban használja föl a saját és a külső forrásokat: a piaci hitelek bevonása kellően támogassa a dinamikus fejlődést, de ne tegye ki felesleges hitelkockázatnak a céget. Ugyanakkor abba a hibába sem szabad esni, hogy a saját források túlzott mértékű használatával drágítsuk a finanszírozást” – hangsúlyozta ki Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok szakértője.

Vannak akik fogadalmakat tesznek üzleti tervek helyett.

„Amennyiben túl kevés a saját tőke, úgy az eredménytermelő képesség javításával, a tevékenység racionalizálásával, vagy tőkebevonással lehet javítani a tőkeszerkezeten. Ellenkező esetben - ami a hazai családi cégekre inkább jellemző -, ha túl nagy a saját tőke aránya, úgy beruházásokkal, felvásárlásokkal vagy osztalékfizetéssel és részvény-visszavásárlással lehet csökkenteni a tőkeköltséget. Így az átlagos tőkeköltség - azaz a tőkétől elvárt hozam és a felvett hitelek kamata - adott kockázat mellett a lehető legalacsonyabb lesz” – javasolja Hegyi Ádám, a KBC Securities Corporate Finance igazgatója.

Hiánycikk a tudatosság
Egyre nagyratörőbben terveznek, optimisták a magyar kisvállalkozások, de a tudatos tervezés még mindig hiánycikk. Még mindig óvatosak, kockázatkerülők a hitelek terén, ha fejlesztenek, akkor azt önerőből teszik.
Akár a nemzetközi, akár a hazai vállalatokat tekintjük, szektoronként is eltérő a tőkeszerkezet: az informatikai és energetikai cégek esetében a legnagyobb a hitel/tőke aránya, akár 50%-ot is elérhet, a gyógyszeripari és az élelmiszeripari cégeknél azonban a finanszírozás ötödét sem teszi ki a hitelállomány.

„Tapasztalataink szerint a hazai családi vállalatok tőkeszerkezetét leginkább a tulajdonos személyes preferenciái, illetve a már kialakult szokásrend határozza meg, semmint az aktuális piaci környezethez igazodás. Ahogy azonban egy autóval sem állandó tempóval haladunk, hanem mindig az adott útviszonyoknak megfelelő sebességet választunk, úgy a vállalatok esetében is az adott környezeti tényezőkhöz igazodóan kell meghatározni a tőkefinanszírozás szerkezetét” - tájékoztatott Ékes Ákos.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo